داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 86935
 
یارانه سود به پلاسکو نرسید
 
طبق توافق اولیه قرار بود تا پرداخت تسهیلات به کسبه ساختمان پلاسکو با کمک دولت و پرداخت بخشی از سود آن در قالب یارانه همراه باشد، اما با وجود گذشت چند ماه از این حادثه و همچنین آغاز پرداخت تسهیلات تاکنون یارانه‌ای به کسبه پلاسکو اختصاص پیدا نکرده است موضوعی که بانکی‌ها تاکید دارند باید اتاق اصناف آن را از سازمان برنامه و بودجه پیگیر باشد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۰۸
طبق توافق اولیه قرار بود تا پرداخت تسهیلات به کسبه ساختمان پلاسکو با کمک دولت و پرداخت بخشی از سود آن در قالب یارانه همراه باشد، اما با وجود گذشت چند ماه از این حادثه و همچنین آغاز پرداخت تسهیلات تاکنون یارانه‌ای به کسبه پلاسکو اختصاص پیدا نکرده است موضوعی که بانکی‌ها تاکید دارند باید اتاق اصناف آن را از سازمان برنامه و بودجه پیگیر باشد.

به گزارش ایسنا، پرداخت تسهیلات تا سقف ۳۰۰ میلیون تومان از جمله حمایت‌های شبکه بانکی بود که در همان روزهای ابتدایی فرو ریختن ساختمان پلاسکو و با حضور رئیس کل بانک مرکزی در محل آن اعلام شد. قرار بر این بود تا با مصوبه‌ ستادی که به منظور پیگیری مسائل پلاسکو تشکیل شده بود، طی فرآیندی بعد از معرفی و تایید کسبه فعال پلاسکو با ارزیابی کارشناسی که انجام می‌شود برای آنها تسهیلاتی تا سقف ۳۰۰ میلیون تومان در نظر بگیرند. بانک‌ها دوره بازپرداخت آن را ۳۶ ماهه و سود معمول شبکه بانکی یعنی ۱۸ درصد تعیین کردند.

بنابراین توافق شد تا دولت بخشی از سود پرداختی ۱۸ درصد که حدود نیمی از آن دربرمی‌گرفت به عنوان یارانه در اختیار بانک‌ها قرار دهد. در این شرایط ۹ درصد سود را کسبه و ۹ درصد دیگر از طریق سازمان برنامه و بودجه تامین می‌شود.

همچنین استمهال بدهی کسبه پلاسکو در دستور کار قرار گرفت به گونه‌ای که آنهایی که در زمان انحلال ساختمان به شبکه بانکی بدهکار بودند، از این وضعیت برخوردار می‌شدند که بتوانند بدهی خود را استمهال کرده و اگر دولت یارانه‌ بابت آن پرداخت کند، این بدهی نیز با سود کمتری بازپرداخت شود اما با وجود جلسات متعددی که در رابطه با پیشبرد تسهیلات کسبه پلاسکو برگزار شد، تاکنون دریافتی بابت یارانه سود انجام نشده است.

بر این اساس گرچه پرداخت تسهیلات به تازگی آغاز شده اما همچنان با سود رایج ۱۸ درصد در شبکه بانکی به متقاضیان پرداخت می‌شود. این در حالی است که در جلسه اواخر اردیبهشت‌ماه بین شورای هماهنگی بانک‌های دولتی و کانون بانک‌های خصوصی، اصناف و نمایندگان بانک مرکزی که در این بانک برگزار شد، قرار بر این بود تا اصناف پیگیر موضوع از سازمان برنامه و بودجه باشند.

تازه‌ترین توضیحات دریافتی از جمشیدی-دبیر کانون بانک‌های خصوصی- از این حکایت دارد که فعلا در مورد یارانه سود تصمیم‌گیری نشده است آن هم در شرایطی که باید اتاق اصناف برای دریافت یارانه سود و کسر آن از کسبه پلاسکو اقدام می‌کردند. در حال حاضر بانک‌ها برای پرداخت تسهیلات به کسبه آغاز به کار کرده‌اند ولی سود پرداختی ۱۸ درصد است اما اگر در این بین اقدامی انجام شده و یارانه سود تعلق بگیرد، آنگاه میزان پرداختی بابت تسهیلات و استمهال بدهی از کسبه تا همان تاریخ کسر خواهد شد و به آنها برمی‌گردد.

آن طور که جمشیدی عنوان کرده اکنون کسبه بر اساس نیاز خود و تاییدیه‌هایی که باید ارائه می‌کردند به بانک‌ها مراجعه کرده و در مواردی به آنها تسهیلات پرداخت شده است. وی این را هم گفت که با وجود اینکه تسهیلات تا سقف ۳۰۰ میلیون جزو توافق بانک‌ها بوده و به آن یارانه تعلق می‌گیرد، اما در مواردی بانک‌ها بر اساس نیاز کسبه ارقام بالاتر و حتی تا ۹۰۰ میلیون تومان را هم پرداخت کرده‌اند که البته مازاد ۳۰۰ میلیون دیگر مشمول یارانه سود و امتیازات تعیین شده برای کسبه پلاسکو نخواهد شد.

در سویی دیگر قرار بود تا کسبه بعد از ورود به مجتمع نور تا چهار ماه اول هیچ اجاره‌ای پرداخت نکرده و بانک‌ها در این مورد اقدام کنند که این گونه نیز بوده و کسبه در مدت ابتدایی تعیین شده هیچ اجاره‌ای پرداخت نکرده‌اند، ولی اگر قرار بر ماندگاری آنها باشد باید از آن به بعد اجاره را خود بپردازند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵