کد مطلب: 68205
 
مخاطرات احتمالی خروج از اتحادیه اروپا برای بخش انرژی انگلستان
شمشیری دولبه برای نفت و گاز بریتانیا
 
با نزدیک شدن به رفراندوم خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا (Brexit) که قرار است ۲۳ ماه ژوئن برگزار گردد، این پرسش مطرح شده که در صورت عملی شدن این موضوع و رأی مثبت مردم به خروج انگلستان از اتحادیه اروپا، این امر چه اثراتی بر صنعت نفت‌وگاز بریتانیا خواهد داشت؟
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۰۲
با نزدیک شدن به رفراندوم خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا (Brexit) که قرار است ۲۳ ماه ژوئن برگزار گردد، این پرسش مطرح شده که در صورت عملی شدن این موضوع و رأی مثبت مردم به خروج انگلستان از اتحادیه اروپا، این امر چه اثراتی بر صنعت نفت‌وگاز بریتانیا خواهد داشت؟
به گزارش گروه ترجمه نکونیوز، از آنجا که بخش وسیعی از بازار نفت و گاز در لندن سامان می‌یابد بسیاری بر این باورند که رأی به خروج، منتهی به تأثیرات چشمگیری دست‌کم در کوتاه‌مدت نخواهد شد. هرچند برخی ابهامات نسبت به صنعت نفت‌وگاز این کشور با توجه به احتمال جدا شدن راه انگلستان از اروپا بروز یافته است.
در سال ۲۰۱۳ انگلستان تبدیل به واردکننده خالص محصولات نفتی شد. (منظور از واردکننده خالص وضعیتی است که ارزش واردات یک کشور بیشتر از صادرات آن باشد.) بطور سنتی منابع اصلی واردات انگلستان، کشورهای اروپایی از جمله فرانسه و هلند بوده‌اند. رأی به خروج همراه با افزایش بی‌ثباتی اقتصادی می‌تواند به کاهش ارزش استرلینگ و در نتیجه افزایش هزینه واردات و ابهام در آینده عرضه انرژی این کشور شود. این سناریو می‌تواند شمشیری دولبه باشد؛ صنایع بالادستی انگلستان با مخارج عملیاتی پایین‌تری در مقایسه با رقبای امریکایی روبرو می‌شوند لیکن در عین حال شرکتهایی که با ارز استرلینگ کسب درآمد می‌کنند با افزایش ارزش اقساط پرداختی بابت وامهای دلاری مواجه خواهند بود.
نگرانی دیگر، سرمایه و نیروی کار محدود است که می‌تواند بر قابلیت انگلستان در جذب کارگران متخصص نفت‌وگاز به دریای شمال تأثیرگذار باشد و سبب روی برگرداندن سرمایه‌گذاری خارجی در میان‌مدت گردد. این مخاطرات در صورت منجر شدن رأی خروج انگلستان از اروپا به طرح دوباره استقلال اسکاتلند، می‌تواند وخیم‌تر باشند. برای اطمینان از جابجایی آزادانه مردم و کالا میان مرزها، انگلستان می‌تواند به گزینه عضویت در منطقه اقتصادی اروپایی روی آورد (همانند نروژ) که در مقایسه با گزینه دیگر که انعقاد موافقتنامه‌های دوجانبه تجاری است (مانند سوییس) مطلوب‌تر است. البته تجارت تحت این موافقتنامه‌ها معمولا موضوع فرآیندهای ترخیص گمرکی، مالیات بر ارزش افزوده و تعرفه‌ای با کشور صادرکننده اروپایی خواهد بود.
مطمئنا (Brexit) منجر به تأثیراتی بر صنعت نفت‌وگاز انگلستان خواهد شد اما محیط فعلی بهای نازل نفت، احتمالا نقش بسیار مؤثرتری در ساختار صنعت انرژی انگلستان طی سالهای آتی خواهد داشت. نتیجتا بهبود فضای بازار نیز به نوبه خود می‌تواند تحت‌تأثیر تحولات روابط انگلستان و اروپا قرار گیرد، مع‌الوصف آینده منطقه فلات قاره انگلستان تا حد زیادی در گرو بهای نفت خواهد بود.
منبع: CNBC ترجمه: نعیم نوربخش - نکونیوز
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵