کد مطلب: 75045
 
نقش برجام در سهم نفتی ایران
 
رئیس کمیته انرژی اتمی و انرژی های نو مجلس شورای اسلامی گفت: مقایسه آماری وضع فروش نفت، پیش و پس از برجام نشان می دهد که برای بهبود بازار نفت ایران تلاش شده است.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۲۶
رئیس کمیته انرژی اتمی و انرژی های نو مجلس شورای اسلامی گفت: مقایسه آماری وضع فروش نفت، پیش و پس از برجام نشان می دهد که برای بهبود بازار نفت ایران تلاش شده است.
محمد خالدی روز سه‌شنبه (٢٧ مهر ماه) در گفت و گو با خبرنگار شانا درباره احیای سهم نفتی ایران پس از اجرای برجام اظهار داشت: برای صادرات نفت و فرآورده‌های نفتی، کشورها بر اساس استراتژی بازار رقابتی عمل می‌کنند.

رئیس کمیته انرژی اتمی و انرژی های نو کمیسیون انرژی افزود: نفت و گاز خام در پایین دست خود هزاران محصول و کالای تکمیلی دارند.

وی گفت: ایران نمی‌تواند همه نفت تولیدی خود را به فرآورده تبدیل کند چون زیرساخت های پالایشی در داخل به طور کامل فراهم نیست. از سوی دیگر، ایران در رقابت با دیگر کشورها در منطقه به سر می برد.

عضو کمیسیون انرژی افزود: رقابت ایران در میدان های مشترک است. حوزه هایی که طرف های دیگر با همه توان خود مشغول برداشت نفت و گاز از آنها هستند و ما نیز باید در این عرصه سهم کشورمان را به دست آوریم، به همین علت باید رویکرد رقابتی در میدان های مشترک داشت.

این نماینده مجلس دهم گفت: قبل از اجرای برجام اگر برداشتی از میدان‌های مشترک صورت می گرفت نمی توانستم آن را بفروشیم و اگر بخشی از آن را هم صادر می‌کردیم در انتقال پول آن مشکل داشتیم.

وی یاآور شد: اکنون وضع بهتر شده است و دست‌کم برای صادرات نفت مشکلی نداریم و ایران به سهم خود پیش از اعمال تحریم ها رسیده است.

عضو کمیسیون انرژی گفت: مقایسه آماری وضع فروش نفت پیش و پس از برجام نشان می دهد که در این بخش کار و تلاش شده است، زیرا پیش از برجام صادرات نفت ایران به زیر یک میلیون بشکه در روز رسیده بود، اما اکنون ار ٢ میلیون بشکه در روز فراتر رفته است.

Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵