کد مطلب: 100453
 
فایننشال تایمز بررسی کرد:
از تنش حوثی ها و سعودی ها تا تقابل نفتی ایران و عربستان
 
افزایش تنش در منطقه خاورمیانه تهدیدی است که می تواند موجب برهم خوردن ذخایر نفت خام شود.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۲ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۱۷
افزایش تنش در منطقه خاورمیانه تهدیدی است که می تواند موجب برهم خوردن ذخایر نفت خام شود.
به گزارش گروه ترجمه نکونیوز، فایننشال تایمز نوشت: عربستان سعودی ، بزرگترین صادرکننده نفت جهان، با حملاتی مواجه شد : پرتاب موشک به سوی ریاض و حمله به سوپرتانکر حامل ۲ میلیون بشکه نفت خام و پرتاب موشک به تانک های ذخیره کننده نفت این کشور در ساحل دریای سرخ. قیمت های نفت، به طور عادی یک فشارسنج بر ریسک جغرافیایی در خاورمیانه است. توجه فعالان نفتی به این امر، اکنون به دلیل شدت گرفتن جنگ تجاری میان چین و آمریکا و رشد بیشتر این ریسک منحرف شده است.اما این احتمال کم است که بخشهای نفتی دیگر به تنش یمن و عربستان سعودی بی توجه باشد.
از سال ۲۰۱۵ و ورود ریاض به جنگ با یمن ، بازار نفتی به طور قابل توجهی تغییر کرده است. در آن زمان ، بازارهای نفت خام با ذخایر بیش از حد صنعت نفت شل آمریکا پر شده بود و تصمیم گیری سازمان اوپک در سال ۲۰۱۴ باعث شده بود تا تولید نفت به سطح بالایی برسد. این امر باعث شد تا ذخایر نفت یمن با ضرر روبرو شود که بالاتراز ۴۰۰ هزار بشکه در روز و بالاترین سطح تولید این کشور در دهه اخیر بود. این خسارت حتی پس از کاهش ده درصدی سطح تولید نیز ادامه یافت. جنگ عربستان سعودی با یکی از فقیرترین کشورهای این منطقه به عنوان خطری محدود بر بازار بزرگ نفت جهان محسوب شد ، بدون توجه به فاجعه انسانی که درحال عمیقتر شدن بود. اما صنعت نفت امروز در جایی بسیار متفاوت است. اوپک به مدیریت دوباره ذخایرش از طریق کاهش تولید بازگشته و بازار نسبت به سه سال گذشته به طور قابل توجهی بسته تر شده است درحالی که تقاضا افزایش یافته است. هرگونه تقابل در ذخایر نفتی اکنون تاثیر بیشتری از قبل بر بازارها خواهد داشت حتی زمانی که تولید نفت شیل آمریکا رکود تازه ای را زده باشد.
حملات حوثی ها در هفته های اخیر حاکی از این امر است که تمایل به افزایش فشار هماهنگ و هدف قراردادن شریان حیاتی اقتصاد پادشاهی سعودی بیشتر شده است ، حرکتی که ریاض آنرا نادیده نخواهد گرفت. درحالیکه اقدامات اخیر توقف انتقال نفت عربستان یا زیرساخت های انرژی را مورد هدف قرارداده، وزیر نفت عربستان خالد الفلاح آنها را "تلاشی ناامیدانه" میی خواند که در برهم زدن ذخایر نفت شکست می خورد اما تحلیلگران به طور فزاینده ای نگران و از این تنش ها ناخشنود هستند.
برخی معتقدند نیروهای حوثی از حمایت ایران ، رقیب عربستان سعودی و عضو اوپک بهره می برد. افزایش این تنش ها پتانسیلی برای ضربه زندن به بازار نفتی است. «هلیما کرافت» تحلیلگر پیشین سازمان سیا که ریاست بازار سرمایه و تیم استراتژی بورس کالای RBC را برعهده دارد این هفته اعلام کرد «این امر یکی از خطرناک ترین تقابل ها برای بازار نفت است» و آنرا به عنوان «پتانسیلی برای درگیری مستقیم میان ایران و عربستان سعودی» توصیف کرد. ایران که بیشتر تحلیلگران نظامی معتقدند به حوثی ها موشک بالیستکی داده است که قابلیت دستیابی به ریاض را از فاصله ۵۰۰ کیلومتری مرز یمن دارند. درحالیکه تنش یمن و عربستان سعودی افزایش میابد ، ایران در بخش ذخایر نفتی خود با فشار بزرگتری روبرو شده است. «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان سعودی در سفر دوهفته ای خود در آمریکا نه تنها برای سرمایه گذاری و شراکت اقتصادی با هدف پیشبرد اصلاحات اقتصادی کشورش لابی گری کرد بلکه برای افزایش فشار آمریکا علیه ایران تلاش کرد. دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در ماه آینده درباره خروج از برجام ، قرارداد هسته ای با ایران تصمیم گیری می کند که پیش تر آنرا "بدترین توافق" توصیف کرده بود. امکان ضربه زدن آمریکا به صادرات نفتی ایران با تحریم ها افزایش خواهد یافت امری که بین سالهای ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۵ بر فروش نفت خام ایران تاثیر گذاشت. انتخاب «جان بولتون» جنگ طلب به عنوان مشاور امنیتی ترامپ حاکی از عدم تغییر در رویکرد دولت آمریکاست. اگرچه تاثیر این امر بر میزان نفت ایران کمتر از گذشته است زیرا حمایت اتحادیه اروپا و دیگر متحدان آمریکا از توافق هسته ای با این کشور ادامه دارد و این زمانی است که بازارهای نفتی جهان درحال بسته تر شدن هستند.
در این میان عربستان سعودی تنها کشوری با قابلیت افزایش اضافه تولید نفت است که ممکن است به عنوان فرصتی برای پایین آوردن صادرات نفتی ایران دیده شود تا بازارهای اضافی را به دست آورد.چنین حرکتی تاثیر کمی در کاهش تنش بین دو کشور را خواهد داشت. دراین بین حمله موفق نیروهای حوثی به تانکر نفتی سعودی ها ، پالایشگاه یا تاسیسات نگهداری نفت باعث شدت یافتن قابل توجهی در این تنش می شود. حمله مستقیم موشکی به منطقه مسکونی در ریاض که تاکنون با سیستم ضدبالستیکی آمریکایی پاتریوت محافظت شده می تواند پاسخی جدیتر از سوی عربستان سعودی را به همراه داشته باشد. به برگزاری جلسه آتی وزرای نفتی اوپک در وین و رو در رویی وزرای نفت عربستان و ایران کمتر از دو ماه باقی مانده است. پیش از این دیدار انتظار می رفت که عربستان با فشار خود و تایید روسیه تولید نفت را تا سال ۲۰۱۹ افزایش دهند که با رویدادهای اخیر خاورمیانه اکنون این دیدار برای فعالان نفتی بسیار قابل توجه تر شده است.
نویسنده : دیوید شپارد
ترجمه : فاطمه مهتدی/نکونیوز
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵