کد مطلب: 82759
 
حیرت اقتصاددانان از عملکرد اقتصادی عربستان
سعودی‌ها همچنان ذخایر ارزی خود را آتش می‌زنند
 
افزایش قیمت نفت هم باعث نشده تا روند آتش زدن به ذخایر ارزی عربستان سعودی متوقف شود. عربستان سعودی برای جبران کسری بودجه دست به دامن ذخایر ارزی خود شده و در دو سال و نیم گذشته حدود ۲۳۰ میلیارد دلار از دارایی‌های خارجی خود را خرج کرده است.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۷ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۵۶
افزایش قیمت نفت هم باعث نشده تا روند آتش زدن به ذخایر ارزی عربستان سعودی متوقف شود. عربستان سعودی برای جبران کسری بودجه دست به دامن ذخایر ارزی خود شده و در دو سال و نیم گذشته حدود ۲۳۰ میلیارد دلار از دارایی‌های خارجی خود را خرج کرده است.
به گزارش نکونیوز، بلومبرگ در مطلبی به این موضوع پرداخته که علی‌رغم افزایش قیمت نفت، روند مصرف دارایی‌های خارجی عربستان توسط دولت این کشور متوقف نشده است. این مسأله‌ای است که موجب بهت و حیرت اقتصاددانان شده است.
عربستان سعودی در ژانویه ۲۰۱۷، ۱۱.۸ میلیارد دلار از دارایی‌های ارزی خارجی خود را مصرف کرده است. در فوریه ۲۰۱۷ نیز عربستان ۹.۸ میلیارد دلار دیگر از ذخایر ارزی خود را برای جبران کسری بودجه «به آتش کشیده است». این در حالی است که قیمت نفت پس از توافق اوپک روند بهبود نسبی را طی می‌کند علی‌القاعده درآمدهای نفتی عربستان افزایش یافته است.
دارایی‌های ارزی عربستان که در سال ۲۰۱۴ به اوج خود یعنی رقم ۷۳۷ میلیارد دلاری رسید حالا کاهش یافته و به حدود ۵۰۰ میلیارد دلار رسیده است. عربستان در سال ۲۰۱۶ به طور متوسط هر ماه ۶.۵ میلیارد دلار از ذخایر ارزی خود را برای جبران کسری بودجه خرج کرده است.
کسری بودجه عربستان در سال ۲۰۱۶، ۷۹ میلیارد دلار و با احتساب مطالبات معوقه پیمانکاران از دولت این کشور ۱۰۷ میلیارد دلار بوده است.
دولت عربستان سال گذشته سعی کرد علاوه بر خرج کردن بخشی از دارایی‌های ارزی خود، به منظور جبران کسری بودجه، اوراق قرضه منتشر کند. اما این امر معضل کمبود نقدینگی در سیستم بانکی عربستان را به همراه داشت و باعث شد تا سپرده‌گذاران پول خود را از بانک‌ها بیرون بکشند. به همین دلیل عربستان امسال برنامه فروش اوراق قرضه را دنبال نکرده است.
اما این امر به تنهایی توضیح نمی‌دهد که چرا روند مصرف دارایی‌های خارجی عربستان سعودی تغییری نکرده است؛ چرا که درآمدهای نفتی این کشور نیز در این مدت، با افزایش قیمت نفت، افزایش یافته است.
دولت عربستان سعی کرده بین سیاستهای محرک اقتصادی از طریق خرج کردن ذخایر ارزی خود، و سیاست پولی مبنی بر حفظ ارزش ریال این کشور توازن برقرار کند. عربستان تا این مرحله ارزش واحد پولی خود را کاهش نداده است. آپوستولوس بانتیس، تحلیلگر کومرز بانک در دبی می‌گوید: عربستان هنوز با ذخایر ارزی فراوان خود فضای تنفس دارد و در صورتی که ذخایر ارزی این کشور به زیر ۳۵۰ میلیارد دلار نرسد، ارزش ریال را کاهش نخواهد داد.
گرچه دارایی‌های ارزی عربستان به سرعت در حال مصرف شدن است اما همچنان ۵۰۰ میلیارد دلار رقم بسیار بالایی محسوب می‌شود. شکل زیر دارایی‌های خارجی عربستان را در کنار قیمت نفت نشان می‌دهد. برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵