کد مطلب: 39199
 
سرنوشت پروژه ای که تیرماه 86 با حضور احمدی نژاد آغاز شد:
90 ماه انتظار برای فاز 17 و 18، شاهکاری دیگر از دولت وعده ها
 
فازهای ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی که در دولت نهم کلید خورد و در دولت دهم قرار بود راه اندازی شود، با گذشت نزدیک به ۹۰ ماه، هنوز به مرحله نهایی نرسیده است.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۹ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۹:۴۴
فازهای ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی که در دولت نهم کلید خورد و در دولت دهم قرار بود راه اندازی شود، با گذشت نزدیک به ۹۰ ماه، هنوز به مرحله نهایی نرسیده است.
به گزارش نکونیوز، عملیات اجرایی پروژه فازهای ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی تیرماه سال ۱۳۸۶ با حضور محمود احمدی نژاد در پارس جنوبی آغاز شد و قرار بود در کمتر از پنج سال به بهره برداری برسد. اما دولت وقت به جای تلاش برای تسریع در اجرای عملیات این پروژه و بهره برداری از آن در زمان مقرر، ترجیح داد تا وعده های بزرگتری همچون اجرای ۳۵ ماهه فازهای پارس جنوبی را مطرح کند. اما نه تنها آن فازهای ۳۵ ماهه در زمان مقرر به بهره برداری نرسید، بلکه پروژه های قبل از آن همچون فازهای ۱۷ و ۱۸ نیز به پروژه هایی فرسایشی تبدیل شدند تا با توجه به کاهش ارزش پول ملی و گران شدن ارز و همچنین افزایش کم سابقه نرخ تورم طی سالهای اخیر، عملا هزینه اجرای این پروژه و پروژه های مشابه چند برابر افزایش پیدا کند. جالب اینجاست که در سال ٩١ این پروژه ملی در فهرست طرحهای مهرماندگار دولت وقت قرار گرفت تا با متمرکز شدن فعالیتها و تخصیص منابع مالی تا پایان دولت دهم (مرداد ٩٢) به بهره برداری برسد، اما این مهم نیز محقق نشد. طبیعتا هیچیک از مدیران دولت قبل به دلیل این تاخیر طولانی که بخش اعظم منابع مالی – بخوانید بیت المال – را بیش از پیش بینی ها بلعیده پاسخگو نیستند و این وعده اجرا نشده هم در کنار دهها وعده اجرانشده دیگر دولت گذشته قرار گرفت.
البته با تلاشهایی که در یک سال گذشته و پس از روی کار آمدن دولت جدید با اولویت بندی پروژه ها و ترجیح دادن پروژه های دارای پیشرفت بیشتر به پروژه های با پیشرفت کمتر، برخی پروژه های فرسایشی همچون فازهای ۱۷ و ۱۸، فازهای ۱۵ و ۱۶ و فاز ۱۲ پارس جنوبی تحرکی تازه پیدا کردند و هم اکنون به راه اندازی نزدیکتر شده اند. بطوریکه امیدهایی برای راه اندازی اغلب بخشهای آن تا پایان سال ایجاد شده است تا این پروژه فرسایشی به خط پایان برسد. تابستان امسال با اتمام عمليات حفاري ۲۲ حلقه چاه توليدي، بخش اول طرح توسعه فازهاي ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی تحویل شرکت ملی نفت شد. پیشرفت فیزیکی پالایشگاه فاز ١٧ و ١٨ میدان پارس جنوبی هم اکنون از ٩٣ درصد گذشته و پیش بینی می شود تا پایان ماه جاری نخستین ردیف شیرین سازی این پالایشگاه وارد مدار تولید شود. البته ارسال گاز ترش به خشکی منوط به آمادگی پالایشگاه فاز ١٥ و ١٦ پارس جنوبی است که آن هم یکی از پروژه های فرسایشی بازمانده از دولت قبل است.
فازهای ١٧ و ١٨ پارس جنوبی بوسیله کنسرسیومی متشکل از سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) با سهم ٤٨ درصد بعنوان رهبر کنسرسیوم، شرکت مهندسی و ساختمان صنایع نفت (OIEC) با سهم ٣١ درصد و شرکت مهندسی و ساخت تأسیسات دریایی (IOEC) بعنوان پیمانکار بخش دریا با سهم ٢١درصد در دست اجرا است. پروژه فازهای ١٧ و ١٨ با هدف تولید روزانه ٥٠ میلیون متر مکعب گاز، ٨٠ هزار بشکه میعانات گازی و ٤٠٠ تن گوگرد اجرا شده است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵