۲
 
کد مطلب: 90129
 
9+1 دلیل برای آنکه زنگنه بماند
زنگنه، روحانی را تنها نمی گذارد
 
تمام آرزویشان این است که بیژن زنگنه در کابینه دوازدهم نباشد. از او کینه به دل دارند برخی منتقدان سیاسی. زنگنه، وزیری بود که حاصل برجام را به اقتصاد کشور وارد کرد. اگر
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۱۱
تمام آرزویشان این است که بیژن زنگنه در کابینه دوازدهم نباشد. از او کینه به دل دارند برخی منتقدان سیاسی. زنگنه، وزیری بود که حاصل برجام را به اقتصاد کشور وارد کرد. اگر محمدجواد ظریف و تیم همراهش، مذاکرات هسته ای را به سرانجام رساندند و سد تحریم را شکستند، این بیژن زنگنه و مجموعه صنعت نفت بود که حاصل برجام را با افزایش خارق العاده تولید و صادرات نفت، بازگشت قدرتمندانه ایران به بازارهای جهانی نفت و به تبع آن، افزایش نرخ رشد اقتصادی کشور در شرایط رکودی که دامنگیر صنایع دیگر شده بود در معرض دید عموم گذاشت. دلواپسان می خواستند برجام را شکست خورده معرفی کنند اما زنگنه در نفت، باعث شد تیرهای منتقدان دولت در سیاست هم به هدف ننشیند.
اما این پایان کار نبود. زنگنه در ایام تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم، بیش از هر وزیر دیگری در کنار روحانی ایستاد تا دستاوردهای دولت یازدهم را برای مردم تبیین کند. او با زبان همه فهم، از برجام و رشد اقتصادی سخن گفت و هشدار داد که نبود روحانی چه پیامدهایی دارد. او قالیباف را به دفترخانه ثبت اسناد دعوت کرد تا اموالشان را ندیده و ندانسته، با هم مبادله کنند چون اعتقاد داشت آنچه قالیباف در مناظره تلویزیونی درباره اموال خود و خانواده اش گفته بود درست نیست. او در مقابل رییسی هم قرار گرفت و به مردم گفت تصمیم آنهاست که روشن می کند ایران هم مثل خراسان شود یا خراسان به آغوش میهن بازگردد. زنگنه گفت و گفت و گفت... تا روحانی با آرایی بیشتر از دوره قبل رییس جمهور شد. اما حالا تازه کار آغاز شده است.
دلواپسان تلاش کردند تخریب زنگنه را با روش دیگری پیش ببرند. در محافل پیچید که زنگنه نمی خواهد وزارت را قبول کند چون تخریبها زیادتر از حد معمول است. بگذریم از این که مخالفان زنگنه، ادعا کردند این بازی زنگنه است! اما زنگنه برای تداوم وزارت در نفت، مگر نیاز به بازیهای رسانه ای و لابی دارد؟ اگر زنگنه تمایلی به حضور در وزارت نفت ندارد – که آن هم حاصل تخریب های دلواپسان است – نشانه آن است که بر خلاف کسانی که در عمل شیفته قدرتند و در ظاهر خودشان را تشنه خدمت جا می زنند، زنگنه تشنه قدرت نیست. ۱۲ سال وزیر نفت بود و سالها در مسوولیتهای مهم دیگر. طبیعی است که در عمل تمایلی به تداوم حضور در وزارت نفت نداشته باشد. اما اینجا، یک نکته مغفول مانده است. زنگنه باید در کابینه دوازدهم در وزارت نفت باقی بماند؛ نه فقط به خاطر تکمیل کارهای نیمه تمامی که در نفت مانده، نه فقط به خاطر توانایی مدیریت و شناخت از نیازهایی که وزارت نفت دارد، نه فقط به خاطر کاریزمای بین المللی بینظیری که برای رویارویی با مسایل اوپک و شرکتهای بین المللی دارد و طی سالهای اخیر آن را اثبات کرده است، نه فقط به خاطر بستر سازی برای جذب سرمایه گذاری خارجی در پروژه های آتی صنعت نفت، نه فقط به خاطر تسلط بر قراردادهای نفتی بین المللی و توان بالا برای پیشبرد این قراردادها علیرغم کارشکنی های داخلی، نه فقط به خاطر تسلط بر موضوعات افزایش ضریب بازیافت و توسعه و نگهداشت توان تولید و محور قرار دادن آن در قراردادهای جدید نفتی، نه فقط به خاطر شناخت کافی از موضوعات فنی و تخصصی صنعت نفت، نه فقط به خاطرتسلط بر موضوعات افزایش ضریب بازیافت و توسعه و نگهداشت توان تولید و محور قرار دادن آن در قراردادهای جدید نفتی، نه فقط به خاطر شناخت کافی از ساختار و نیروی انسانی جوان و با تجربه وزارت نفت برای سازماندهی و پیشبرد اهداف مورد نظر، نه فقط به خاطر آنکه بسترسازی حضور جوانان در عرصه های مدیریتی صنعت نفت با تداوم حضور او در راس وزارت نفت به نتیجه می رسد، بلکه به خاطر آنکه او بابت هر یک رای که در تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری برای روحانی جذب کرده، مسوول است. او در قبال کشاندن مردم به پای صندوق های رای مسوولیت دارد و اگر خودش هم نخواهد، باید وزارت را بپذیرد. این یک دلیل، شاید به تنهایی با ۹ دلیل پیشین برابری می کند.
عملکرد زنگنه خالی از اشکال نیست و کارنامه هیچ مدیری هم در دولت روحانی، کاملا سفید یا سیاه نیست. اما آنچه زنگنه طی چهار سال اخیر انجام داد، موجب شد نمره ای در کارنامه عملکرد او ثبت شود که او را بالاتر از میانگین نمرات اغلب وزرای کابینه قرار می دهد و روحانی نیز به این موضوع ایمان دارد که بارها گفته برای وزارت نفت، بهتر از زنگنه ندارد. زنگنه در نفت می ماند چون خودش با سخنانش در دوران تبلیغات انتخاباتی و با عملکردش در دولت یازدهم، یکی از عوامل ماندن روحانی در راس قوه مجریه بوده است. زنگنه، روحانی را تنها نمی گذارد.
حمیدرضا شکوهی
Share/Save/Bookmark


Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۱ ۱۲:۳۱:۴۷
لطفا به آقای زنگنه بگویید به هیچ وجه از بازنشستگان استفاده نکند در حال حاضر معاونین ایشان در چهار شرکت اصلی بازنشسته هستند
 
رضا
Germany
۱۳۹۶-۰۵-۱۱ ۲۲:۳۷:۲۹
سلام
مهندس زنگنه واقعاً مدير كاردانى هستن ولى پرسنل وزارت نفت واقعاً تحت فشار هستن و وزير محترم هيچ كارى براى رفاه حال پرسنل نميكنن و در اين زمينه پاسخگو نيستن.
 
نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵