داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 50529
 
آخرین خبرهای نیمه شب از وین
اختلاف ایران و آمریکا درباره تمدید مذاکرات
 
مذاکرات هسته ای تا اخرین ساعات شب به وقت وین هم به نتیجه نرسید تا همه چیز به روزی دیگر موکول شود، روزی که شاید امروز (سه شنبه) نباشد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۳ تير ۱۳۹۴ ساعت ۰۰:۳۵
مذاکرات هسته ای تا اخرین ساعات شب به وقت وین هم به نتیجه نرسید تا همه چیز به روزی دیگر موکول شود، روزی که شاید امروز (سه شنبه) نباشد. به گزارش نکونیوز، طولانی شدن مذاکرات که وارد هجدهمین روز متوالی خود پس از ۲۲ ماه مذاکره متناوب شده است، خبرنگاران را کلافه کرده و همه در انتظار اعلام توافق نهایی یا در حالتی بدبینانه، حتی اعلام شکست مذاکرات هستند. اما زحماتی که طی ۲۲ ماه کشیده شده و وقت زیادی که صرف آن شده است، به اضافه توافقات متعدد و مشترکات فراوان، همه را به دسترسی به توافق نهایی امیدوار نگه داشته است. به همین دلیل هر گونه خبر درباره تمدید یا عدم تمدید مذاکرات بازتاب گسترده ای می یابد. اما اکنون به نظر می رسد شاهد اختلاف بین ایران و آمریکا در مورد تمدید مذاکرات هستیم. دوشنبه شب کاخ سفید اعلام کرد: اگر امروز به توافق نرسیم یک تمدید کوتاه مدت خواهیم داشت برای یک توافق موقت که این توافق موقت تا زمانی که توافق نهایی حاصل شود، معتبر خواهد بود. این اطلاعیه که به سرعت در صفحه توییتر کاخ سفید قرار گرفت فضای حاکم بر مذاکرات را متوجه خود کرد. اما ایران به شدت مخالف تمدید مذاکرات برای مدتی طولانی است و مذاکره کنندگان ایرانی اعلام کرده اند تا هر زمانی لازم باشد در وین می مانند تا توافق نهایی حاصل شود. مذاکرات ایران و 1+5 پس از ضرب‌الاجل 10 تیر برای 13 روز است که تاکنون تمدید شده است. دو طرف اعلام کرده‌اند که تا رسیدن به نتیجه در وین باقی می‌مانند. برخی موضوعات و مشکلات بر سر تحریم‌های تسلیحاتی، قطعنامه شورای امنیت و محدوده زمانی این قطعنامه و غیره از موضوعاتی است که باید به طور سیاسی و فنی حل شود و پس از آن این موضوعات باید در متن توافق گنجانده و تطبیق داده شود. هم‌چنین بخشی از طولانی شدن مذاکرات در دور نهایی به خاطر دشواری هماهنگی میان 1+5 است. در عین حال به نظر می‌آید طرف مقابل به ویژه آمریکا مهم‌ترین مشکل و مانع بر سر راه توافق است. آمریکایی‌ها بعد از مذاکرات لوزان بخش قابل توجهی از بیانیه لوزان را تغییر دادند و از تفاهم‌ها و راه‌حل‌های به دست آمده عقب‌نشینی کردند و این امر باعث شد تا مذاکرات با کندی پیش رود. با این حال به نظر می‌آید هنوز آمریکا در پی زیاده‌خواهی و تغییر فضا و تفاهم‌ها به نفع خود است. محمد جواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان عصر روز دوشنبه در توییتی اعلام کرد که "اگر توافق هسته‌ای به دست بیاید، پیروزی دیپلماسی به این معنی خواهد بود که همه در زمانی که می‌توانستیم بازنده باشیم، برنده بودیم. ساده و واضح است: نیاز به چرخش یا بازی با کلمات نیست.»" یک منبع آگاه با اشاره به اطلاعیه کاخ سفید اظهار کرد که در روز سی ژوئن و 10 تیرماه سفیران هفت کشور در نامه‌ای به مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کردند که برنامه اقدام مشترک ژنو تا اطلاع ثانوی تمدید شده است. وی افزود: بنابراین برای مذاکراتی که اکنون در وین در جریان است تاکنون هیچ ضرب‌الاجلی تعیین نشده است که نیاز به تمدید آن باشد.
برای مراسم پایانی 3 ساعت وقت نیاز داریم
در همین حال مارتین وایس سخنگوی وزارت خارجه اتریش گفت به هیات های مذاکره کننده گفته ایم برای مراسم پایانی مذاکرات ایران و 1+5 به سه ساعت وقت نیاز داریم. وایس روز دوشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: ما به سه ساعت وقت برای آماده سازی لجستیک مراسم پایانی وقت نیاز داریم . باید عکاسان و تصویربرداران به مقر سازمان ملل بیایید برای عکس دسته جمعی از هفت وزیر خارجه و بعد از ان جلسه خبری در استریا سنتر برگزار شود. سخنگوی وزارت خارجه اتریش افزود: این که چه زمانی توافق شود به ما ارتباطی ندارد ، ما برای مراسم پایانی مذاکرات سه ساعت وقت لازم داریم. درصورتی که جلسات معاونان به نتیجه ای قابل طرح در نشست وزیران برسد و وزیران نیز بر آن صحه بگذارند، امروز مراسم پایانی مذاکرات خواهد بود.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵