کد مطلب: 83929
 
قالیباف هیچ درکی از بازار کار ندارد
 
میرزایی گفت: کل شاغلین امروز ایران 23 میلیون نفرند در حالی که با تصورات قالیباف باید 24 میلیون نفر فقط در صنعت پتروشیمی مشغول به کار می شدند.
تاریخ انتشار : شنبه ۹ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۳۶
میرزایی گفت: کل شاغلین امروز ایران 23 میلیون نفرند در حالی که با تصورات قالیباف باید 24 میلیون نفر فقط در صنعت پتروشیمی مشغول به کار می شدند.

حجت میرزایی معاون امور اقتصادی و برنامه ریزی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایلنا درباره اظهارات یکی از کاندیداهای ریاست جمهوری مبنی بر ایجاد 200 هزار شغل مستقیم و 400 هزار شغل غیر مستقیم به ازای تولید یک میلیون تن محصول پتروشیمی اظهار داشت: اگر این گفته درست باشد، با 60 میلیون تن ظرفیت در صنعت پتروشیمی 24 میلیون میلیون نفر باید در این صنعت مشغول به کار می شدند بنا بر این این ارقام و وعده ها نشان می دهد که این فرد نه صنعت پتروشمی را می شناسد و نه اینکه از اشتغال چیزی می داند و هیچ درک ابتدایی از داده های اشتغال و بازار کار نیز ندارد.

وی افزود: کل شاغلین امروز ایران 23 میلیون نفرند در حالی که با تصورات ایشان باید 24 میلیون نفر فقط در صنعت پتروشیمی مشغول به کار می شدند.

میرزایی تصریح کرد: صنعت پتروشیمی جزء صنایع کم اشتغال و سرمایه بر است و به شدت نیازمند سرمایه گذاری بالاست یعنی یک واحد یک میلیون تنی پتروشیمی نیاز به 2.5 تا 3 میلیارد دلار( 10 تا 12 میلیارد تومان) سرمایه گذاری دارد و در بهترین شرایط نیز 3 هزار فرصت شغلی ایجاد می کند.

وی با اشاره به غیر واقعی بودن ارقام اعلام شده، خاطرنشان کرد: 10 تا 20 درصد حتی 30 درصد انجراف را می توان به تفاوت های برآوردی در دوره های زمانی مربوط دانست اما اعداد به حدی فضایی است که نشان می دهد هیچ درکی نسبت به اشتغال وجود ندارد.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه با اشاره به اینکه امکان اشتغالزایی تعداد محدودی در صنعت پتروشیمی وجود دارد، گفت: حتی اگر پتروشیمی بخواهد برای همه بیکاران کشور شغل ایجاد کند با محدودیت هایی مواجه است که از جمله آنها جذب سرمایه گذاری خارجی است و جالب اینکه کسی که وعده ایجاد اشتغال بالا در این صنعت را داده جزء مخالفین اصلی برجام بوده است و با توجه به اینکه صنعت پتروشیمی بیش از همه نیازمند سرمایه گذاری خارجی و فضای امن بین المللی و اعتماد خارجی است.

وی بازار مناسب، تامین مالی خارجی و همچنین ظرفیت تولید خوراک را از دیگر محدودیت های صنعت پتروشیمی برشمرد و افزود: برای ایجاد 400 هزار فرصت شغلی نه یک بنگاه یک میلیون تنی بلکه 100 بنگاه یک میلیون تنی باید تاسیس کرد که با منابع موجود امکان تامین خوراک، به هیچ وجه این امکان وجود ندارد.

میرزایی خاطرنشان کرد: علاوه بر موضوع جذب سرمایه گذاری خارجی و تامین خوراک نکته سوم مصرف داخلی و صادرات، است که هیچ یک از آنها زمینه جذب این میزان محصول تولیدی پتروشیمی را ندارند.

وی در ادامه بیان داشت: در زمان دولت یازدهم در فاصله سال 94 تا 95، 650 تا 700 هزار شغل ایجاد شده است اما رقم عنوان شده ( ایجاد 400 هزار شغل با یک مجتمع یک میلیون تنی) در صنعت پتروشیمی شدنی نیست.

این مقام مسئول یادآور شد: ایجاد 400 هزار شغل مستلزم سرمایه گذاری خارجی و بهبود فضای کسب و کار و کمک به اینکه مجتمع های موجود در کل صنایع کشور به ظرفیت واقعی برسند و به شرط اینکه فضای داخلی و جهانی مناسب باشد، می توانیم در دوره 10 ساله نرخ بیکاری را به وضعیت مطلوب برسانیم.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵