کد مطلب: 79249
 
بازخوانی گفت و گویی درباره روابط ایران و عربستان در دهه 1370
روایت آیت الله هاشمی از طرح مسایل نفتی با پادشاه عربستان
 
آیت الله هاشمی رفسنجانی در بخشی از گفت و گویی که درباره روابط ایران و عربستان در دهه ۱۳۷۰ انجام داده، به موضوع نفت نیز اشاره کرده است.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۲۲
آیت الله هاشمی رفسنجانی در بخشی از گفت و گویی که درباره روابط ایران و عربستان در دهه ۱۳۷۰ انجام داده، به موضوع نفت نیز اشاره کرده است.
به گزارش نکونیوز، در این گفت و گو که به مناسبت نوروز ۱۳۹۴ توسط روزنامه مردم سالاری انجام شده و این روزنامه در شماره امروز (یکشنبه ۲۶ دی) خود، بخشهایی از آن را بازخوانی و مجددا منتشر کرده، آیت الله هاشمی رفسنجانی روایتی از بهبود روابط ایران و عربستان از دهه ۱۳۷۰ ارائه داده که در نوع خود جالب و خواندنی است.
آیت الله هاشمی در این گفت و گو، به موضوع واگذاری میزبانی اجلاس سران کشورهای اسلامی به پاکستان با هدف جلوگیری از میزبانی ایران با حمایت عربستان سخن گفته و روایتی از مذاکرات خود با امیر عبدالله و بهبود روابط با عربستان در آن سالها ارائه داده و به این موضوع پرداخته که اندک اندک، روابط دو کشور بهتر شد و آنها با بسیاری از درخواستهای ما موافقت می کردند.
آنگونه که رییس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام گفته : "از آن به بعد دیگر روابط ما خیلی صمیمی شد و قرارها و جلساتی گذشتیم. در سفری که به مکه داشتیم، آن‌ها در پذایریی خیلی افراط کردند و این را به رخ همه می‌کشیدند. حتی نمی‌گذاشتند که ما تنهایی به طواف خانه خدا و صحن صفا و مروه برویم. پلیس‌هاشان را اطراف ما می‌گذاشتند. من می‌گفتم «چرا این کار را می‌کنید؟ این برای ما بد است.» گفتند: ما می‌دانیم که الان خیلی‌ها روی شما حساس‌اند و ما وظیفه خودمان می‌دانیم که از شما مراقبت کنیم. آن وقت خانواده آن‌ها در قصرالضیافه آمدند و با ما ارتباط خانوادگی برقرار کردند. به هر در حال مسائل زیادتری حل شد و جلوتر رفتیم. مسئله بقیع را حل کردیم که اصلا حاضر نبودند این کار را بکند و برایشان گران بود. در سفر بعدی در بقیع را باز کردند و همه خانواده‌ها را راه دادند، در حالی که اصلا نمی‌گذاشتند کسی وارد آن قسمتی که بارگاه بوده است و الان خراب شده و به صورت دایره‌ای مانده است، بشود. ما خانوادگی برای زیارت دور قبرها و روی شن‌ها نشستیم و از آن عکس‌برداری و فیلم‌برداری شد. به هر حال این چیزها برای وهابی‌ها خیلی سنگین بود، اما حوصله کردند. مردم در قبرستان گریه کردند و روضه خواندند. از این اتفاقات خیلی زیاد بود. روابط خانوادگی در این بین خیلی موثر بود، چون آن‌ها روی روابط عاطفی خیلی حساب می‌کنند."
آیت الله هاشمی در ادامه به مساله نفت اشاره می کند که نشاندهنده دیدگاه عربستان در دهه ۱۳۷۰ به موضوع نفت است . آیت الله هاشمی می گوید : "بعد از آن مسئله نفت را مطرح کردیم. در این زمینه هم آن‌ها یک استدلال داشتند. عربستان معمولا نمی‌گذاشت قیمت نفت بالا برود و چون اعضای «اوپک» اکثرا با آن‌ها بودند، زورشان می‌رسید. ما در آن زمان نیاز به ذخایر ارزی داشتیم و این منظر دچار کمبود بودیم، ولی آن‌ها ذخیره‌ ارزی داشتند. خیلی اصرار کردیم، منتهی بحث‌شان این بود که «اگر ما الان قیمت نفت را بالا ببریم، آن‌ها فورا جایگزین نفت را درست می‌کنند و دیگر نفت ارزشی ندارد و ما خیلی خسارت می‌بینیم و ذخیره‌ ارزی‌مان که باید قرن‌ها بماند، تمام می‌شود.» من با ادله‌ای، ثابت کردم که این‌ را به شما اشتباه گفته‌اند و شما را فریب داده‌اند، چنین چیزی نیست و اصلا منبع جایگزینی در دسترس کسی نیست که بتوانند جایگزین کنند. اصلا نفت جایگزینی ندارد. به علاوه نفت زیر مجموعه‌ای از صنایع دارد. زندگی مردم با کالاهای پتروشیمی می‌چرخد. به شما اشتباه گفته‌اند و دارید سرمایه مسلمانان را به باد می دهید. واقعا تکان خورد و گفت : من این موضوع را با مشاورانم در میان می‌گذارم. وقتی به اجلاس سران کشورهای اسلامی در تهران آمدند، پذیرفتند و این موضوع هم حل شد."
آیت الله هاشمی در بخشی از این گفت و گو درباره روابط کنونی ایران و عربستان هم نظر جالبی دارد؛ نظر جالبی که در آستانه نوروز ۹۴ مطرح شده و آن زمان تیرگی روابط دو کشور، کمتر از امروز بود. آیت الله هاشمی رفسنجانی در این زمینه گفته : "آقای روحانی تصمیم گیرنده نیست. مسائل ما و عربستان در حال حاضر بسیار پیچیده است. در عراق، سوریه، فلسطین، یمن و بحرین و خیلی جاهای دیگر مسائل مختلفی وجود دارد. من که آن موقع آن کارها را کردم. در حدوده اختیارات خودم بود و رهبری هم با من کاملا یک نظره بودند، یعنی با هم عمل می‌کردیم اما آقای روحانی چنین وضعیتی ندارد و باید کمکش کنند. کمک هم عمدتا باید از سوی رهبری صورت بگیرد. بالاخره مصلحت نظام و منطقه و مسلمانان این است که نزاع میان ما و عربستان که بسیار در کشورهای اسلامی موثر است کم بشود و به همان وضعیت قبلی برگردد، به هر حال رابطه باید عادی بشود." 
متن کامل این گفت و گو را در لینک ذیل بخوانید:
روایت آیت‌الله از روابط ایران و عربستان در دهه ۷۰

Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵