کد مطلب: 59089
 
افتتاح فاز ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی هفته آینده
 
فاز ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی به منظور تولید روزانه ۵۰ میلیون متر مکعب گاز شیرین هفته آینده با حضور رئیس‌جمهور افتتاح می‌شود.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۱۲
فاز ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی به منظور تولید روزانه ۵۰ میلیون متر مکعب گاز شیرین هفته آینده با حضور رئیس‌جمهور افتتاح می‌شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس فاز ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی قرار است هفته آینده با حضور حسن روحانی رئیس جمهور و بیژن زنگنه وزیر نفت به طور رسمی به بهره برداری برسد.

این گزارش حاکی است هدف از طرح توسعه فاز ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی تولید روزانه ۵۰ میلیون متر مکعب گاز شیرین به منظور تامین سوخت و خوراک مورد نیاز مشترکان خانگی، تجاری، صنعتی و همچنین تولید روزانه ۸۰ هزار بشکه‌ میعانات‌ گازی و ۴۰۰ تن گوگرد برای صادرات به بازارهای جهانی است.

از دیگر محصولات تولید شده در این فاز تولید سالانه یک میلیون و ۵۰ تن گاز مایع برای صادرات و یک میلیون تن گاز اتان به منظور تامین خوراک مورد نیاز صنایع پتروشیمی به ویژه مجتمع های پتروشیمی در مسیر خط لوله اتیلن غرب است.

فازهای ۱۶ و ۱۵ پارس جنوبی از ۵ فاز اولویت دار وزارت نفت است که قرارداد توسعه آن در تیرماه ۱۳۸۵ میان شرکت ملی نفت ایران و قرارگاه خاتم الانبیاء (ص) - پیمانکار بخش خشکی- و شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی ایران -پیمانکار بخش دریایی- امضا شد.

ساخت سکوها و سازه‌های فوقانی این دو فاز توسط دو شرکت ایزوایکو و صف و با نظارت شرکت تاسیسات دریایی انجام می‌شود و ساخت لوله‌های دریایی بر عهده‌ شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی است. همچنین حفاری ۲۴ حلقه چاه‌ این دو فاز توسط شرکت حفاری دانا کیش در حال انجام است.

در فاز ۱۶ و ۱۵ پارس جنوبی برای نخستین بار ساخت و نصب ۴۵ هزار تن سازه‏‌های فلزی، ۲۵۰۰ کیلومتر کابل‏کشی برق و ۲۰۰۰ کیلومتر کابل‏‌گذاری ابزار دقیق در محوطه ۱۶۰ هکتاری پالایشگاه با تلاش متخصصان ایران اجرا شده است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵