داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 90192
 
توسعه تجارت ایران و پاکستان
 
سیستان و بلوچستان واقع در جنوب شرق ایران به عنوان یکی از دروازه های دسترسی کشور پاکستان به خاورمیانه، اروپا و آفریقا موقعیت تجاری بی نظیری را به ویژه در بخش صادرات و ترانزیت خارجی برای پاکستان فراهم کرده است.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۰۵
سیستان و بلوچستان واقع در جنوب شرق ایران به عنوان یکی از دروازه های دسترسی کشور پاکستان به خاورمیانه، اروپا و آفریقا موقعیت تجاری بی نظیری را به ویژه در بخش صادرات و ترانزیت خارجی برای پاکستان فراهم کرده است.

سیستان و بلوچستان واقع در جنوب شرق ایران اسلامی حدود 1600 کیلومتر یعنی معادل یک ششم از مجموع مرزهای جمهوری اسلامی ایران، با کشورهای افغانستان، پاکستان و حوزه دریای عمان مرز دارد.
طول مرزهای خاکی این استان با کشور افغانستان حدود 300 کیلومتر یعنی معادل یک سوم از کل مرز ایران با افغانستان و طول مرزهای خاکی مشترک استان با کشور پاکستان 921 کیلومتر است که مجموع کل مرز مشترک ایران و پاکستان را تشکیل می دهد.
طول مرزهای آبی استان در سواحل دریای عمان با کشور پاکستان نیز 370 کیلومتر است.
باید به این نکته توجه داشت که سیستان و بلوچستان یکی از راههای خشکی و راحت و امن دسترسی پاکستان به خاورمیانه و کشورهای اروپا و آفریقا است که این موضوع یک موقعیت طلایی را برای این استان و کشور همسایه فراهم کرده است.
شرایط داخلی پاکستان و وجود معضلاتی چون ورود مواد مخدر، سلاح، قاچاق انسان و سوخت و رفت و آمد اشرار همواره جمهوری اسلامی ایران به ویژه استان سیستان و بلوچستان را مورد تهدید قرار می دهد اما با وجود برخی مسائل امنیتی در مرزهای مشترک ایران و پاکستان نمی توان با دید امنیتی فرصت عالی تجاری با این کشور را نادیده گرفت.
کارشناس مسائل امنیتی مرزی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: متاسفانه خطراتی از جمله قاچاق مواد مخدر، انسان، سوخت و سلاح از مرز پاکستان همواره ایران را تهدید می کند.
«د. ح» ادامه داد: در برخی نقاط سخت گذر (صعب العبور) مرزی دولت پاکستان هیچ نیرویی در طرف مقابل مرز ایران برای برخورد با قاچاقچیان انسان و اشرار کشور خود ندارد.
وی افزود: هم اینک مرزهای زمینی مشترک ایران و افغانستان بطور کامل از طرف نیروهای ایرانی بویژه مرزبانی کنترل می شود و به ندرت اجازه ورود تهدیدی از مرزها داده می شود.
وی تصریح کرد: بخش های زیادی از مرز ایران و افغانستان به وسیله دیوارهای امنیتی، بخش هایی با استفاده از سیم خاردار و قسمت هایی با ایجاد کانال و گودال کنترل می شوند و نیز در بخش هایی که امکان ایجاد چنین موانعی وجود ندارد نیروها بصورت شیفتی مستقر هستند.
وی خاطرنشان کرد: مردم مرزنشین مناطق مختلف هم مرز پاکستان در جنوب سیستان و بلوچستان همکاری بسیار مطلوبی در حفظ امنیت مرزها دارند.
وی بیان کرد: همچنین با فعالیت بازارچه های مرزی بین این دو کشور میزان قاچاق کالا و سوخت و سایر شغل های کاذب در ناحیه مرز کاهش داشته است.
محمد انبر گوته از ساکنان دهستان جالق سراوان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: گرچه این منطقه کوهستانی است اما به دلیل همکاری خوب مردم با مرزبانی امنیت مطلوبی دارد.
وی افزود: مرزبانان ایرانی که بیشتر آنان را افراد بسیجی محلی تشکیل می دهند همواره در حال گشت زنی در این مناطق هستند.
وی تصریح کرد: این در حالیست که مردم این منطقه در صورت مشاهده کوچکترین خطری آن را به اطلاع مسئولان مربوطه می رسانند.
وی خاطرنشان کرد: هم اینک با فعال شدن بازارچه های مرزی سراوان میزان قاچاق سوخت و کالا کاهش چشمگیری یافته است.
وی بیان کرد: پاکستان برای فعالیت های تجاری مرزنشینان و تجار دو طرف موقعیت بسیار خوبی دارد زیرا هم می توان کالا به آن کشور صادر و هم از کالاهای موجود در آن وارد کرد و این امر سود خوبی دارد.

**قرابت های فرهنگی و قومی و قبیله ای ایران و پاکستان
تا قبل از مرز بندی های مختلف بین این دو کشور نمی توان پیشینه دقیقی برای داد و ستدهایی که بصورت سنتی و از دیرباز در حال انجام بوده مشخص کرد.
مردم سیستان و بلوچستان و ایالت بلوچستان پاکستان از لحاظ فرهنگی و قومی و قبیله ای قرابت های بسیاری با هم دارند.
رئیس گمرکات ایالت بلوچستان پاکستان و سرپرست هیات تجاری پاکستان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: ایالت بلوچستان در پاکستان همچون استان سیستان و بلوچستان در ایران کمتر توسعه یافته است که باید 2طرف برای بهبود شرایط تلاش کنند.
سعیدخان جدون ادامه داد: مردم این 2 استان نزدیکی های فرهنگی و تاریخی زیادی با هم دارند.
وی افزود: نمی توان این دو استان را از هم جدا دانست زیرا در گذشته این 2 استان یکی بوده و بسیاری از نسبت های خانوادگی آنها هنوز پا برجاست.
وی با اشاره به تجارت ایران و پاکستان تصریح کرد: در ایالت بلوچستان پاکستان دستور ویژه ای برای تخفیف 15 تا 20 درصدی کالاهای ایرانی که از مرز زمینی وارد می شوند، وجود دارد.
وی خاطرنشان کرد: اگر این تخفیف ها از جانب ایران نیز اعمال شود می توان شاهد کاهش چشمگیر قاچاق در مرزهای 2 کشور بود.
الهین بخش رحمانی از ساکنان شهر سیب و سوران در جنوب سیستان و بلوچستان به خبرنگار ایرنا گفت: مردم بلوچستان در ایران و ایالت بلوچستان پاکستان خویشاوندی های بسیاری دارند و همواره برای دید و بازدید به کشورهای یکدیگر تردد می کنند.
وی ادامه داد: همسر من که دختر دایی من و اهل پاکستان است از حدود هفت سال پیش در سراوان با من زندگی می کند و برخی از ایام سال را برای گردش و دیدار با فامیل به پاکستان سفر می کنیم.

**تجارت مرزی ایران و پاکستان
جمعیت زیاد و توسعه نیافتن صنعت در کشور پاکستان آن را به یک بازار مصرف بالقوه تبدیل کرده که تجار و بازرگانان و بخش های تجاری استان سیستان و بلوچستان باید به این بازار توجه ویژه ای داشته باشند و نیز راه خشکی و آبی ایمن ایران شرایط صادرات را برای تجار پاکستانی از طریق ایران تسهیل کرده است.
معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت سیستان و بلوچستان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در چهار ماه نخست امسال 57 میلیون و 842 هزار و 735 دلار کالا از گمرکات و بازارچه های مرزی استان به کشور پاکستان صادر شده است.
غلامعلی گنجعلی اظهار داشت: میزان صادرات در سال 95 از گمرکات و بازارچه ها به پاکستان 111 میلیون و 258 هزار و 970 دلار بوده است.
وی تصریح کرد: میزان کل واردات نیز در سال قبل 237 میلیون و 740 هزار و 485 دلار بوده است.
وی ادامه داد: عمده کالاهای صادراتی شامل مصالح ساختمانی سیمان، قیر، تخم گشنیز، سیب درختی و محصولات شیمیایی و صنعتی بوده است.
معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت سیستان و بلوچستان گفت: صادرات استان سیستان و بلوچستان به کشور پاکستان از طریق بازارچه های مرزی میرجاوه، کوهک، پیشین و ریمدان و از گمرکات زاهدان، چابهار، منطقه آزاد چابهار، میرجاوه و پیشین انجام می شود.
استاندار سیستان و بلوچستان نیز در این باره گفت: نقش و نوع مراودات هیات های تجاری 2 کشور به عنوان مسئولان میدانی و اجرایی می تواند تسهیل گر توسعه روابط باشد که باید در نشست های 2 جانبه با رفع موانع با همفکری نسبت به توسعه بیشتر روابط فی مابین اقدام کنند.
علی اوسط هاشمی ادامه داد: توسعه روابط بین 2 کشور همسایه به عنوان مصداق همسایگی اهمیت و ارزش آن کمتر از بودن بر دایره اسلام، دوستی و فرهنگ نیست.
وی با بیان اینکه این قاعده را باید بپذیریم که هیچ کشوری قادر به جدا کردن همسایگان از هم نیست، تصریح کرد: وقتی این قاعده بر روابط حاکم و پذیرفتنی است توسعه روابط می تواند مردم را در نقش های متفاوت محرک باشد.
وی بیان کرد: سرمایه حاصل از مشترکات چهارگانه آسمان، دریا، ریل و زمین در اختیار 2 کشور در ارتقای سطح روابط در همه ابعاد بسیار موثر و کمک کننده است.
هاشمی از اقتصاد به عنوان یک محصول روابط مردمی یاد کرد و افزود: برخی کشورها روابط شان با هم را صرفا بر پایه اقتصادی(صادرات و واردات) تعریف کرده اند ولی در روابط مردمان 2 کشور ایران و پاکستان علاقه وجود دارد و هیچ کس با هیچ ترفندی نمی تواند عشق و علاقه میان این 2 ملت را از آنان بگیرد.
وی اضافه کرد: توسعه روابط انسانی میان 2 کشور حتی فراتر از دین و مذهب است.
وی گفت: به توسعه روابط گردشگری از سوی 2کشور می اندیشیم به طوری که وجود دریا امکان داشتن خط کشتیرانی با 2 هدف جابجایی مسافر و ترانزیت کالا را فراهم می کند.
وی افزود: برخورداری از قابلیت حمل و نقل ترکیبی در 4 بخش ریلی، دریایی، هوایی و زمینی مهم ترین ظرفیت و امکان بالقوه ای است که باید به بالفعل تبدیل و نهایت بهره را به نفع 2 کشور از آن ببریم.
استاندار سیستان و بلوچستان اظهارداشت: معتقدم روابط بین 2 کشور همسایه ایران و پاکستان باید بر مبنای ارزشهای 2 کشور باشد، برخی هیات های خارجی از قاره های اروپا ،آفریقا و آمریکا بسیار با تعارف با هم گفت و گو می کنند اما ما با اعتقاد برگرفته از ایمان به روابط با هم سخن می گوییم.
هاشمی افزود: دو کشور می توانند بخشی از نیازهای مردم خود را با استفاده از تجارب و دانش یکدیگر در نوع کیفیت تامین کنند به عنوان مثال کشور پاکستان در نساجی و چرم قابلیت های خوبی دارد و ایران نیز محصولات کشاورزی ارگانیک تولید می کند.
وی گفت: اراده بخشهای غیردولتی مانند اتاق های بازرگانی 2 کشور باید سرمایه توسعه روابط قرار گیرد زیرا از قابلیت آشنایی و تعامل با هم برخوردارند و همدیگر را چهره به چهره می شناسند لذا بخش خصوصی 2 کشور به هر توافقی در این نشست ها رسیدند دولت ها بر پایه آن در برنامه ها و رویه ها، اصلاحات لازم را انجام دهد تا چسبندگی بین بخش غیردولتی 2کشور برقرار شود.
وی اضافه کرد: در ارتباط با مباحث حاکمیتی همچون تعرفه ها، صدور روادید و کنترل اوراق گمرکی به روش مکانیزه، این امکان را می توان میان 2 کشور بوسیله یک نرم افزار مورد توافق برقرار کرد که در حداقل زمان امکان ارائه تسهیلات و خدمات در پایانه های رسمی و بازارچه ها فراهم و گردش اطلاعات و روان سازی فعالیت تجار محقق شود زیرا زمان از لحاظ صرف هزینه ها بسیار اهمیت دارد.
استاندار سیستان و بلوچستان اظهار داشت: در خصوص بازنگری در نوع تعرفه ها و تسهیلات گمرکی در نشست هیات های تجاری 2 کشور باید با هم به توافق و چارچوب جدیدی برسیم که راه را بر نقش آفرینان اصلی هموار و بر فعالان غیررسمی دشوار سازد.
هاشمی افزود: در خواست ما، توسعه شبکه ریلی، راه اندازی خط کشتیرانی و شرکت حمل و نقل مشترک با پاکستان است.
وزیر کشور در بیستمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و پاکستان که با حضور عبدالقادر بلوچ وزیر کشور و وزیر ایالات و مناطق مرزی پاکستان فروردین امسال در سالن پیامبر اعظم برگزار شد، گفت: ما رقم 5 میلیارد دلار را در تبادلات بازرگانی ایران و پاکستان پیش بینی کرده ایم.
عبدالرضا رحمانی فضلی افزود: با توجه به مرز مشترک (بیش از 900 کیلومتر) بین دو کشور ایران و پاکستان و بازارچه های مرزی و ارتباطاتی که بین دو کشور از نظر علائق فرهنگی، اعتقادی، دینی و تاریخی وجود دارد، یقینا ارتقای همکاری های اقتصادی و تجاری می تواند در پیوند روابط بین دو کشور و تقویت آن بسیار موثر باشد.
وی گفت: همچنین افزایش همکاری های اقتصادی و تجاری در افزایش میزان امنیت پایدار در مناطق مرزی ایران و پاکستان موثر خواهد بود.
رحمانی فضلی افزود: امیدواریم با افزایش همکاری ها و مشارکت در حوزه اقتصادی برای هر دو کشور ایران و پاکستان گام های بلندی در مسیر توسعه اقتصادی دو کشور برداریم.
به گزارش ایرنا سیستان و بلوچستان در ایران و ایالت بلوچستان در پاکستان ظرفیت های تجاری بالقوه بسیاری دارند که می توان با تاکید بر این ظرفیت ها چهره محرومیت را از هر دو استان برچید.
پنجمین کمیته مشترک تجارت مرزی سیستان و بلوچستان ایران و ایالت بلوچستان پاکستان روز چهارشنبه با حضور 2 هیات ایرانی و پاکستانی در زاهدان آغاز بکار کرد.
این کمیته امروز نیز بکار خود ادامه می دهد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵