کد مطلب: 33852
 
افزایش ۲ برابری واردات گاز ترکیه از ایران
 
همزمان با برنامه‌ریزی ترکیه برای واردات روزانه ۶۰ میلیون متر مکعب گاز از ایران، زیرساخت‌های لازم برای این افزایش واردات در حال فراهم شدن است.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۵۸
همزمان با برنامه‌ریزی ترکیه برای واردات روزانه ۶۰ میلیون متر مکعب گاز از ایران، زیرساخت‌های لازم برای این افزایش واردات در حال فراهم شدن است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس براساس قرار داد صادرات گاز ایران و ترکیه، در سال های اخیر ایران روزانه بین ۲۵ تا ۲۷ میلیون متر مکعب گاز به این همسایه غربی صادر کرده است.

اما از سال ۹۲ ترکیه پیشنهاد داد تا صادرات گاز ایران به این کشور افزایش یابد. منابع مطلع در این باره به خبرنگار فارس می گویند براساس قرارداد صادرات گاز ایران به ترکیه باید سالانه ۱۰ میلیارد متر مکعب گاز صادر شود اما وزیر انرژی ترکیه در اواخر دولت دهم در جریان سفر اردوغان نخست وزیر سابق ترکیه به ایران پیشنهاد داد تا حجم صادرات گاز ایران به این کشور افزایش یابد، براین اساس در آن زمان صحبت از صادرات روزانه ۶۰ میلیون متر مکعبی گاز به این کشور مطرح شد.

اما در همین بین ترکیه به دلیل کم فروشی گاز از ایران به داوری بین المللی شکایت کرده است.

علی ماجدی معاون بین الملل وزیر نفت با اشاره به اینکه این شکایت گازی ربطی به افزایش صادرات گاز ایران به ترکیه ندارد پیش از این به خبرنگار فارس گفته بود تیم های کارشناسی ایرانی و ترک در خصوص نحوه افزایش صادرات گاز با یکدیگر مذاکره می کنند و ممکن است قبل از اعلام نتیجه داوری صادرات گاز ایران به ترکیه افزایش یابد.

وزیر نفت در خصوص درخواست ترکیه برای افزایش ٢ برابری واردات گاز از ایران اظهار می کند پس از بررسی درخواست ترکیه، تهران به طور رسمی نظر خود را در خصوص قیمت گاز صادراتی به این کشور اعلام خواهد کرد.

وزیر نفت تاکید می کند: مذاکره هایی بین مقام های نفت و انرژی ایران و ترکیه در خصوص تخفیف در فروش گاز، در صورت افزایش ٢ برابری صادرات گاز ایران به ترکیه انجام شده است، اما با وجود انجام مذاکره های دو جانبه، ایران تاکنون با این درخواست گازی ترکیه موافقت کامل نکرده است.

این عضو کابینه دولت یازدهم با بیان این که، پیشنهاد جدید گازی ترکیه در وزارت نفت در حال بررسی است، می گوید: پس از انجام بررسی های کارشناسی، تهران رسما پیشنهاد نهایی خود را در خصوص قیمت صادرات گاز به ترکیه اعلام خواهد کرد.

ایران و ترکیه در سال ١٩٩٦ میلادی و در جریان سفر نجم الدین اربکان رئیس جمهوری سابق ترکیه به تهران قرارداد گازی را امضا کرده اند و این قرارداد نقش مهمی در توسعه و بهبود مناسبات دو کشور داشته است.

ترکیه هم اکنون برای واردات هر یک هزار مترمکعب گاز وارداتی ٤٩٠ دلار به ایران می پردازد.

ˈعبدالحسین ثمری معاون عملیات شرکت ملی گاز ایران گفته است با تقویت تاسیسات فشار گاز تبریز، ظرفیت انتقال گاز به ترکیه از ۳۶ میلیون مترمکعب در روز به ۶۰ میلیون مترمکعب افزایش خواهد یافت که براین اساس زیر ساخت های لازم برای افزایش صادرات گاز ایران به ترکیه در حال شکل گیری است.
- See more at: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=۱۳۹۳۰۵۲۷۰۰۰۳۰۹#sthash.K۳NmPMn۴.dpuf
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵