کد مطلب: 74352
 
سرنوشت یک بانک هندی پس از لغو تحریم‌های ایران
بانکی که با تحریم‌ها بلند شد و با لغوشان زمین خورد
 
بانک هندی یو سی او تنها بانکی بود که در زمان تحریم ایران مبادلات پالایشگاه‌های هندی که مربوط به خرید نفت ایران بود را انجام می‌داد. پس از لغو تحریم‌ها چه بر سر این بانک آمد؟
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۲۷
بانک هندی یو سی او تنها بانکی بود که در زمان تحریم ایران مبادلات پالایشگاه‌های هندی که مربوط به خرید نفت ایران بود را انجام می‌داد. پس از لغو تحریم‌ها چه بر سر این بانک آمد؟
به گزارش نکونیوز، تحریم ایران اگر برای شرکت ملی نفت، بانک‌های ایرانی و طیف وسیعی از بانک‌های خارجی نه تنها آب و نانی نداشت بلکه توأم با فشار اقتصادی نیز بود، اما برای بانک یو سی او هند منافع بسیاری به همراه داشت.
بانک یو سی او بانکی دولتی در هند است که دفتر مرکزی آن در کلکته قرار دارد. این بانک حضور اندکی در بازارهای بین‌المللی داشت و به همین خاطر دولت هند این بانک را برای انجام مبادلات بانکی مربوط به خرید نفت ایران انتخاب کرد.
آمریکا تحریم نفت ایران را تحریم کرده بود اما هند از این تحریم‌ها معاف شده بود و می‌توانست همچنان نفت ایران را وارد کند، به شرط اینکه خرید نفت خام ایران را کاهش دهد. در واقع دولت هند به این دلیل بانک یو سی او را انتخاب کرده بود که بود که آمریکا نمی‌توانست این بانک را به دلیل معامله با ایران جریمه کند، چرا که یو سی او حضوری در بازار آمریکا نداشت.
مکانیزم خرید نفت پالایشگاه‌های هندی از ایران این بود که این پالایشگاه‌ها تا ۴۵ درصد پرداخت‌های خود بابت نفت ایران را به روپیه به عنوان سپرده در اختیار بانک یو سی او قرار می‌دهند و این بانک این مبالغ را در یک صندوق قرار می‌داد تا در زمان مقتضی آن را در اختیار ایران قرار دهد یا ایران از محل منابع آن اقدام به واردات کالا از هند کند.
این صندوق، صندوقی با هزینه صفر بود و به سپرده‌های آن بهره‌ای تعلق نمی‌گرفت. این امر باعث می‌شد تا حاشیه سود بانک یو سی او هند افزایش یابد.
اما با لغو تحریم‌ها بهار بانک یو سی او نیز به پایان رسید و ذخایر روپیه موجود در صندوق به شدت کاهش یافت. در ژوئن ۲۰۱۵ بیش از ۱۵۰ میلیارد روپیه در این صندوق قرار داشت اما در ماه سپتامبر سال جاری، موجودی صندوق از محل خرید نفت ایران، به ۶۰ میلیارد روپیه رسید.
لغو تحریم‌های ایران باعث شد تا سپرده‌های با هزینه صفر دیگر در دسترس بانک یو سی او هند نباشد. این بانک در سه ماهه منتهی به ۳۰ ژوئن سال جاری اعلام کرد که ۴.۴ میلیارد دلار ضرر کرده؛ در حالی که در سال پیش در این همین دوره سودی معادل ۲.۶ میلیارد روپیه داشت.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵