کد مطلب: 87312
 
از بحران قطر تا حمله موشکی قاطع ایران به تروریست‌های داعش
چرا بازار نفت به تحولات ژئوپلیتیک خاور میانه واکنش نمی‌دهد؟
 
قیمت نفت که در چهار هفته گذشته کاهش یافت تا بیشترین کاهش‌های قیمت هفتگی نفت از اوت ۲۰۱۵ تاکنون رقم بخورد، امرو نیز، در اولین روز بازگشایی بازارها، روند نزولی را تجربه کرد. قیمت نفت بی‌توجه به موضوع روز خاور میانه، از جمله حمله قاطع موشکی ایران به مواضع تروریست‌های داعشی در دیرالزور روسیه، کاهش یافت.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۳۸
قیمت نفت که در چهار هفته گذشته کاهش یافت تا بیشترین کاهش‌های قیمت هفتگی نفت از اوت ۲۰۱۵ تاکنون رقم بخورد، امروز نیز، در اولین روز بازگشایی بازارها، روند نزولی را تجربه کرد. قیمت نفت بی‌توجه به موضوع روز خاور میانه، از جمله حمله قاطع موشکی ایران به مواضع تروریست‌های داعشی در دیرالزور روسیه، کاهش یافت.
به گزارش نکونیوز، روند نزولی قیمت نفت در اولین روز بازگشایی بازارها در هفته جاری ادامه دارد. بازار نفت در شرایطی که بین عرضه و تقاضا، توازن وجود داشته باشد، بلافاصله به تحولات عمده ژئوپلیتیک در خاور میانه واکنش نشان می‌دهد.
اما در سال‌های اخیر که بازار نفت با مازاد عرضه شدیدی روبرو است، مبادلات بی‌توجه به این تحولات، دنبال می‌شود. حمله موشکی به‌موقع ایران به مواضع داعش در دیرالزور روسیه که با قاطعیت هرچه تمام‌تر و در پاسخ به دو حمله تروریستی داعش در تهران صورت گرفت، یک تحول ژئوپلیتیک مهم است. این حمله تنها چند روز پس از تصویب یک طرح تحریمی جدید در سنای آمریکا که فعالیت‌های موشکی ایران را بهانه قرار داده است، صورت گرفت.
علاوه بر این، حمله موشکی ایران حدود یک ماه پس از سفر ترامپ به ریاض صورت گرفت که هدف آن ایجاد جبهه‌ای از کشورهای عربی تحت رهبری عربستان سعودی، علیه ایران بود. این موارد باعث شده‌اند تا اهمیت حمله موشکی ایران دوچندان شود و یک عامل جدیدِ مهم به عوامل موجود در تحولات ژئوپلیتیک خاور میانه اضافه شود.
با این حال، طبق روال سه سال گذشته، بازار نفت هیچ واکنشی به تحولات عمده ژئوپلتیک در خاور میانه نشان نداد. پیش از این، بحران قطر و قطع رابطه چند کشور (با رهبری عربستان) با دوحه نیز نتوانسته بود، تأثیر ملموسی بر قیمت نفت در بازارهای جهانی داشته باشد.
قطع ارتباط بازار نفت با تحولات ژئوپلیتیک، نشان‌دهنده عمق کسادی بازار نفت است. مازاد عرضه شدید موجود در بازار، نفت را به کالایی ارزان تبدیل کرده که فعالان بازار حتی به مهم‌ترین تحولات روی داده در خاور میانه نیز واکنشی نشان نمی‌دهند.
در طرف عرضه، افزایش تولید نفت آمریکا فشار بسیار زیادی بر بازار نفت وارد کرده است. آژانس بین‌المللی انرژی پیش‌بینی کرده که تولید نفت آمریکا در سال ۲۰۱۷، افزایش ۹۲۰ هزار بشکه‌ای در روز را تجربه کند. این موضوع در کنار انبارهای تجاری مملو از نفت باعث شده تا کل دستاوردهای توافق نفتی از دست برود.
نفت تقریباً در همان حدود قیمتی مبادله می‌شود که پیش از به دست آمدن توافق نفتی در اواخر نوامبر ۲۰۱۶، مبادله می‌شد. در کنار این، از زمانی که توافق نفتی به مدت ۹ ماه دیگر تمدید شده است، قیمت نفت حدود ۱۴ درصد افت کرده است. در واقع تمدید توافق نفتی در اجلاس اوپک در ۲۵ ماه مه، نه تنها نتوانسته قیمت نفت را بالا ببرد، بلکه نتوانسته مانعی در برابر کاهش آن ایجاد کند.
در طرف تقاضا نیز شاهد کاهش تقاضا برای نفت در برخی از کشورهای آسیایی بوده‌ایم. واردات نفت خام ژاپن در ماه مه نسبت به همین ماه در سال ۲۰۱۷، ۱۳.۵ درصد کاهش یافت.
واردات نفت هند نیز در ماه مه کاهش ۴.۲ درصدی را تجربه کرد. چین اگرچه همچنان در میزان بی‌سابقه‌ای نفت وارد می‌کند، اما رشد تقاضای این کشور برای نفت کاهش یافته و ممکن است در ماه‌های آینده رشد تقاضای این کشور، کُندتر نیز شود.
کسادی بازار نفت در این واقعیت مشهود است که در آسیا از سوپرنفت‌کش‌های قدیمی برای ذخیره‌سازی نفت فروش‌نرفته بر روی دریا استفاده می‌شود و در آمریکا، موجودی انبارهای نفت همچنان بیش از ۱۰۰ میلیون بشکه بالاتر از میانگین موجودی این انبارها در پنج سال گذشته است.
در حال حاضر نفت خام وست تگزاس اینترمدییت در ۴۴ دلار و ۶۳ سنت به ازای هر بشکه و نفت خام برنت در ۴۷ دلار و ۲۵ سنت به ازای هر بشکه مبادله می‌شوند.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵