کد مطلب: 73542
 
جنگ افزایش تولید نفت و از بین رفتن ظرفیت‌های آزاد
چرا باید منتظر جهش قیمت‌های نفت بود؟
 
قیمت‌های پایین نفت باعث شده است که شرکت‌های نفتی برای در امان ماندن از تندبادِ رکود حاکم بر صنعت نفت، مخارج خود را به شدت کاهش دهند. از آن سو، کشورهایی که بودجه‌شان به نفت وابستگی دارد نیز حاضر نیستند کوتاه بیایند و تولید نفت خود را تا میزان بی‌سابقه‌ای افزایش داده‌اند.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۸ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۱۰

قیمت‌های پایین نفت باعث شده است که شرکت‌های نفتی برای در امان ماندن از تندبادِ رکود حاکم بر صنعت نفت، مخارج خود را به شدت کاهش دهند. از آن سو، کشورهایی که بودجه‌شان به نفت وابستگی دارد نیز حاضر نیستند کوتاه بیایند و تولید نفت خود را تا میزان بی‌سابقه‌ای افزایش داده‌اند.
به گزارش نکونیوز، صنعت نفت وضعیت پیچیده‌ای پیدا کرده است: از زمان سقوط قیمت نفت در اواسط سال ۲۰۱۴ تاکنون سرمایه‌گذاری‌ها در صنعت نفت در حدود یک تریلیون دلار کاهش یافته است. از طرف دیگر، کشورهای تولیدکننده نفت نیز برای افزایش سهم بازار تولید نفت خود را تا میزان بی‌سابقه‌ای افزایش داده‌اند و اکنون ظرفیت تولیدِ

در صورتی که تقاضا برای نفت افزایش یابد، کشورهای عضو اوپک توانایی این را ندارند که با افزایش تولید خود، افزایش تقاضا را برآورده سازند، چرا که این کشورها تقریباً با حداکثر ظرفیت تولید خود، در حال تولید نفت هستند.
آزاد بسیار اندکی در جهان وجود دارد.
کاهش سرمایه‌گذاری‌ها در تولید و اکتشاف نفت باعث شده است تا میزان کشف ذخایر جدید به پایین‌ترین میزان از سال ۱۹۴۷ تا کنون برسد. در واقع، تولید نفت دورنمای خوبی ندارد و در صورتی که در سال‌های آتی تقاضا برای نفت افزایش یابد منابعی وجود نخواهد داشت که بتواند این افزایش تقاضا را برآورده کند.
این امر می‌تواند باعث شود تا در صورت افزایش تقاضا در سال‌های آتی قیمت نفت به یکباره جهش شدیدی را تجربه کند.
بلومبرگ در گزارشی با استفاده از داده‌های منتشرشده توسط اداره اطلاعات انرژی آمریکا می‌گوید، ظرفیت تولید آزاد در کشورهای عضو اوپک در حال حاضر به حدود ۱.۱ میلیون بشکه در روز رسیده است. در حالی که ظرفیت تولید آزاد در این کشورها در سال ۲۰۱۰ حدود ۴ میلیون بشکه در روز بوده است.
این بدان معناست که در صورتی که تقاضا برای نفت افزایش یابد، کشورهای عضو اوپک توانایی این را ندارند که با افزایش تولید خود، افزایش تقاضا را برآورده سازند، چرا که این کشورها تقریباً با حداکثر ظرفیت تولید خود، در حال تولید نفت هستند.
از سوی دیگر، در نقاط وسیعی در دنیا نیز سرمایه‌گذاری‌ها در تولید و اکتشاف نفت کاهش یافته است و بسیاری از پروژه‌ها در آب‌های عمیق، میادین غیرمتعارف و مناطق نزدیک به قطب، به حالت تعلیق درآمده‌اند.
این دو عامل باعث شده است تا توانایی تولید نفت بیشتر در نقاط مختلف دنیا به شدت محدود شود. این امر بذر جهش قیمت‌ها در سال‌های آتی را از همین الان در دل خود نهفته دارد. هر بهبودی در اقتصاد جهانی و هرگونه افزایش تقاضا برای نفت می‌تواند در مدت زمان اندکی باعث افزایش بی‌سابقه قیمت نفت شود.

Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵