داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 84252
 
بستر جهش روابط تجاری با پاکستان
 
رئیس فدراسیون اتاق های بازرگانی و صنایع پاکستان با اشاره به روند صعودی نمودار روابط تجاری و اقتصادی این کشور با ایران، گفت: در نتیجه اقدامات دولت کنونی ایران از جمله توافق هسته ای 'برجام'، زمینه های خوبی برای جهش مبادلات تجاری میان ایران و پاکستان فراهم شده است.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۰۰
رئیس فدراسیون اتاق های بازرگانی و صنایع پاکستان با اشاره به روند صعودی نمودار روابط تجاری و اقتصادی این کشور با ایران، گفت: در نتیجه اقدامات دولت کنونی ایران از جمله توافق هسته ای 'برجام'، زمینه های خوبی برای جهش مبادلات تجاری میان ایران و پاکستان فراهم شده است.


زبیر طفیل در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: نگاه ایران به سمت گسترش روابط با پاکستان و متقابلا تمایل پاکستان برای گسترش همکاری ها با ایران به ویژه در حوزه تجارت و اقتصاد، از اصول سیاست های دو کشور است. به هرحال در دوره دولت کنونی ایران، تلاش های جدی تری از سوی تهران برای فراهم کردن زمینه های رشد مناسبات تجاری و اقتصادی دو کشور انجام شده و هیات های زیادی پیرامون این موضوع، میان دو کشور تبادل شده است و رفت و آمد این هیات ها در سطوح دولتی و بخش های خصوصی همچنان ادامه دارد.
وی با اشاره به امضای اخیر 'توافقنامه بانکی و سازوکار پرداخت' بین بانک های مرکزی دو کشور که در تهران انجام شد، گفت: همین توافقنامه که زمینه ساز شروع همکاری های بانکی و از سرگیری فعالیت کانال های بانکی بین دو کشور خواهد بود، اقدام ارزشمندی است که با تلاش و پیگیری های دولت کنونی ایران انجام شد.
زبیر طفیل همچنین لغو تحریم های هسته ای ایران در نتیجه تلاش های تیم مذاکره کننده دولت کنونی این کشور را یکی از راهگشاترین اقدامات برای افزایش حجم تجارت ایران با پاکستان و سایر کشورهای جهان دانست و گفت که آثار این اقدام دولت ایران، گام به گام درحال تحقق یافتن است و آینده درخشانی را برای اقتصاد ایران ترسیم کرده است.
این چهره اقتصادی و فعال تجاری پاکستان معتقد است که دولت کنونی جمهوری اسلامی ایران سیاست های اقتصادی خوبی را برای توسعه همکاری های اقتصادی و تجاری با سایر کشورهای جهان در پیش گرفته است.
وی با بیان اینکه پیش از امضای برجام، نمودار مربوط به حجم مبادلات تجاری ایران روندی نزولی داشت، گفت: رقم مبادلات تجاری بین دو کشور در یکی دو سال اخیر حتی به تنها چند صد میلیون دلار کاهش یافته بود ما این روند، اکنون سیر صعودی به خود گرفته و افزایش حجم مبادلات تجاری دو کشور به دو میلیارد دلار تا یک سال آینده قابل انتظار است.
رئیس فدراسیون اتاق های بازرگانی و صنایع پاکستان اظهار داشت که با توجه به امضای توافقنامه اخیر میان بانک های مرکز دو کشور، انتظار می رود فعالیت های تجاری رسمی براساس این توافقنامه بانکی ظرف کمتر از یک ماه عملا آغاز شود.
وی افزود: تجار و بازرگانان پاکستانی به خوبی ظرفیت های اقتصادی و صنعتی ایران را می شناسند و خود را برای واردات محصولات ایرانی مورد نیاز پاکستان و نیز صادرات برخی اقلام تولیدی پاکستان به ایران آماده کرده اند.
زبیر طفیل به دولت آینده ایران، صرف نظر از اینکه چه کسی در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو برنده میدان خواهد بود، توصیه کرد که برای کمک به روند رو به گسترش همکاری های اقتصادی و تجاری میان دو کشور، مسیر کنونی را ادامه دهد.
این مسئول پاکستانی زمینه ها و ظرفیت های موجود بصورت بالفعل و بالقوه در ایران و پاکستان را برای افزایش همکاری های اقتصادی و تجاری بسیار بالا توصیف کرد و گفت: دسترسی به رقم تجاری پنج میلیارد دلاری بین ایران و پاکستان که سران دو کشور نیز بر ضرورت تحقق آن تاکید کرده اند، در چند سال آینده دو از دسترس نیست.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵