کد مطلب: 82092
 
پس گرفتن جایگاه پیش از تحریم
افزایش خیره‌کننده صادرات نفت ایران به هند+ جزئیات
 
در دو ماه نخست سال ۲۰۱۷ ایران به طور متوسط روزانه ۵۹۸ هزار بشکه در روز نفت به هند صادر کرده است. این در حالی است که در دو ماه نخست ۲۰۱۶ ایران تنها ۱۹۲ هزار بشکه نفت به هند صارد کرده بود.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۰۵
صادرات نفت ایران به هند در ماه گذشته میلادی ۱۷ درصد افزایش یافته و همزمان صادرات نفت عربستان سعودی و عراق به این کشور مهم واردکننده نفت کاهش یافته است. ایران با افزایش صادرات نفت، توانسته جایگاه دوم در تأمین نفت هند را به خود اختصاص دهد.
به گزارش نکونیوز، ایران که پیش از اعمال تحریم‌ها جایگاه دوم در صادرات نفت به هند را پس از عربستان به خود اختصاص داده بود، حالا بنا به خبری که رویترز منتشر کرده این جایگاه را از عراق پس گرفته است.
واردات نفت هند از ایران در ماه فوریه نسبت به ماه ژانویه،
در کنار افزایش صادرات نفت ایران به هند جالب است که صادرات نفت عربستان سعودی و عراق به هند در ماه فوریه ۲۰۱۷، یک‌سوم کمتر از میزان نفت صادراتی این کشورها در فوریه ۲۰۱۶ بوده است.
۱۶.۷ درصد افزایش یافته و به ۶۴۷ هزار بشکه در روز رسیده است.
صادرات نفت ایران به هند در مقایسه با فوریه ۲۰۱۶ دو برابر شده است و این بدان معناست که اثر لغو تحریم‌های ایران در افزایش میزان صادرات نفت این کشور به خوبی دیده می‌شود.
در ۱۱ ماه نخست سال مالی جاری، از آوریل تا فوریه، صادرات نفت ایران به هند به طور متوسط ۵۴۲ هزار بشکه در روز بوده است. در همین دوره صادرات نفت ایران به هند در سال گذشته ۲۲۵ هزار بشکه در روز بوده است.
علاوه بر این، در دو ماه نخست سال ۲۰۱۷ ایران به طور متوسط روزانه ۵۹۸ هزار بشکه در روز نفت به هند صادر کرده است. این در حالی است که در دو ماه نخست ۲۰۱۶ ایران تنها ۱۹۲ هزار بشکه نفت به هند صارد کرده بود.
در کنار افزایش صادرات نفت ایران به هند جالب است که صادرات نفت عربستان سعودی و عراق به هند در ماه فوریه ۲۰۱۷، یک‌سوم کمتر از میزان نفت صادراتی این کشورها در فوریه ۲۰۱۶ بوده است.
بزرگ‌ترین صادرکنندگان نفت به هند عبارتند از: عربستان سعودی، ایران، عراق، نیجریه و ونزوئلا.
هند دومین واردکننده نفت در آسیا است. آژانس بین‌المللی انرژی پیش‌بینی کرده که در سال‌های آتی نرخ رشد مصرف نفت در هند از چین پیشی بگیرد. به این دلیل بازار نفت هند برای کشورهای خاور میانه اهمیت زیادی دارد.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵