کد مطلب: 59052
 
رکورد جدید صادرات نفت سبک ایران
 
معاون وزیر نفت با اشاره به افزایش بیش از ۵۰ درصدی صادرات میعانات گازی (نفت سبک) ایران از ابتدای سال‌جاری تاکنون، گفت: ایران حتی یک محموله بدون مشتری بر روی آب ذخیره‌سازی نکرده است.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۴۶
معاون وزیر نفت با اشاره به افزایش بیش از ۵۰ درصدی صادرات میعانات گازی (نفت سبک) ایران از ابتدای سال‌جاری تاکنون، گفت: ایران حتی یک محموله بدون مشتری بر روی آب ذخیره‌سازی نکرده است.

رکن الدین جوادی در گفتگو با مهر با بیان اینکه برنامه افزایش تولید یک میلیون بشکه‌ای افزایش تولید نفت خام ایران در دوران پساتحریم تنها شامل نفت خام می شود، گفت: این افزایش یک میلیون بشکه صرفا برای نفت خام بوده و برای تولید و صادرات میعانات گازی برنامه جداگانه ای داریم.

مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران با اعلام اینکه با بهره برداری از فازهای جدید پارس جنوبی از سال گذشته تاکنون ظرفیت تولید میعانات گازی کشور هم افزایش یافته است، تصریح کرد: از این رو به دلیل افزایش تولید و همچنین مشکل فنی در یکی از پالایشگاه های چینی هم اکنون مقادیری میعانات گازی بر روی آب ذخیره داریم که بخش عمده این ذخیره سازی صرفا به دلیل افزایش تولید در فازهای پارس جنوبی است.

معاون وزیر نفت با بیان اینکه پیش بینی می شود با لغو تحریم‌ها حجم صادرات میعانات گازی کشور هم افزایش یابد، بیان کرد: برخلاف میعانات گازی، هم اکنون هیچ گونه نفت خام بدون مشتری بر روی آب ذخیره سازی نشده است.

نائب رئیس هیات مدیره شرکت ملی نفت با تاکید بر اینکه هم اکنون ظرفیت تولید میعانات گازی کشور به بیش از ۶۰۰ هزار بشکه در رزو رسیده است، اظهارداشت: با بهره برداری از فازهای جدید پارس جنوبی تا دو سال آینده، ظرفیت تولید میعانات گازی کشور به بیش از یک میلیون بشکه در روز افزایش می یابد.

جوادی با بیان اینکه قرار است با بهره برداری از پالایشگاه ستاره خلیج فارس و سپس مجتمع پالایشگاهی سیراف بخشی از میعانات گازی تولید شده صرف تامین خوراک این واحدهای پالایشگاهی شود، تاکید کرد: از این رو در صورت بهره‌برداری از پالایشگاه‌های جدید صادرات میعانات گازی کشور صفر می‌شود اما تا زمان بهره‌برداری از پالایشگاه‌ها مجبور به صادرات میعانات گازی هستیم.

مدیر عامل شرکت ملی نفت با بیان اینکه از ابتدای سال‌جاری حجم صادرات میعانات گازی کشور افزایشی ۵۰ درصدی داشته است، تاکید کرد: هم اکنون با تامین خوراک پالایشگاه‌ها و مجتمع‌های پتروشیمی، حدود ۴۰۰ هزار بشکه میعانات گازی از ایران به بازارهای جهانی صادر می‌شود.

سید پیروز موسوی مدیرعامل شرکت پایانه‌های نفتی اخیرا با اشاره به ثبت رکورد جدید برای صادرات میعانات گازی، گفته است: هم اکنون امکان پهلوگیری و بارگیری میعانات گازی به طور همزمان برای سه فروند کشتی نفتکش در پایانه گاز عسلویه فراهم شده است.

به گزارش مهر، در طول ۷ ماهه نخست سال جاری پهلوگیری و بارگیری یک‌هزار و ٨٠٧ فروند کشتی نفتکش در پایانه گازی عسلویه انجام شده است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵