کد مطلب: 88492
 
قیمت نفت در دو سناریوی متفاوت
چرا اوپک باید توافق نفتی را تا پایان 2018 تمدید کند؟
 
اگر توافق نفتی برای کل سال ۲۰۱۸ تمدید شود، قیمت نفت به طور متوسط در این سال به ۵۸ دلار به ازای هر بشکه، یعنی معادل نقطه سر به سر تولید نفت شیل، خواهد رسید.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۸ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۴۰
بانک ملی قطر در آخرین گزارش خود به تحولات بازار نفت پرداخته است که از برخی جهات حاوی نکات مهمی است. از نظر تحلیل‌گران بانک ملی قطر، بازار نفت تحت تأثیر دو عامل افزایش تولید نفت در آمریکا و کاهش موجودی انبارهای تجاری نفت، به دلیل کاهش تولید نفت طبق توافق اوپک و غیراوپک قرار دارد و این دو عامل علت اصلی نوسان قیمت نفت در هفته‌های اخیر هستند.
به گزارش نکونیوز، در هفته‌های اخیر نوسان‌های زیادی در قیمت نفت وجود داشت و نفت خام برنت در محدوده ۴۵ تا ۵۰ دلار به ازای هر بشکه در نوسان بوده است. بانک ملی قطر که تحقیقات زیادی بر روی مطالعه بازار نفت انجام می‌دهد، می‌گوید علت این نوسان آن است که افزایش تولید نفت از سوی آمریکا از طرفی فشار کاهنده بر روی قیمت‌ها وارد می‌کند و از سوی دیگر کاهش موجودی انبارهای نفت که به دلیل کاهش تولید نفت کشورهای طرف توافق نفتی صورت گرفته، باعث گرایش سعودی قیمت نفت می‌شود. تأثیر متقابل این دو عامل نوسان قیمت نفت در ماه‌های گذشته را در پی داشته است.
هدف توافق اوپک و غیراوپک این است که موجودی انبارهای نفت در کشورهای صنعتی را به ۲.۷ میلیارد بشکه برساند. این موجودی هم‌اکنون نزدیک به ۳ میلیارد بشکه است. بانک ملی قطر می‌گوید این هدف در سال ۲۰۱۷ حاصل نمی‌شود و اگر اوپک توافق نفتی را برای تمام طول سال ۲۰۱۸ تمدید نکند، قیمت نفت در سال ۲۰۱۸ به طور متوسط به ۴۸ دلار به ازای هر بشکه می‌رسد. اوپک تاکنون توافق نفتی را تنها تا سه ماهه نخست 2018 تمدید کرده و اگر این تمدید ادامه نیابد تحت این سناریو قیمت نفت به طور متوسط به 48 دلار به ازای هر بشکه خواهد رسید.
اوپک باید در نشست ماه نوامبر خود در مورد تمدید بیشتر توافق نفتی تصمیم بگیرد.
در مقابل بانک ملی قطر می‌گوید اگر توافق نفتی برای کل سال ۲۰۱۸ تمدید شود، قیمت نفت به طور متوسط در این سال به ۵۸ دلار به ازای هر بشکه، یعنی معادل نقطه سر به سر تولید نفت شیل، خواهد رسید.
موجودی انبارهای نفت در حال حاضر با نرخی کند در حال کاهش است و با نرخ کنونی، موجودی این انبارها تا انتهای سال ۲۰۱۸ به هدف مورد نظر اوپک نزدیک خواهد شد. بانک ملی قطر به طور تلویحی به اوپک پیشنهاد می‌کند که اگر می‌خواهد بازار نفت به توازن برسد، توافق را برای تمام سال ۲۰۱۸ تمدید کند.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵