کد مطلب: 82452
 
هفت سکانس از صنعت نفت در سال ۹۵ (۶)
داغ حوادث بر پیکره صنعت نفت
 
مروری بر مهمترین رویدادهای صنعت نفت در سالی که گذشت، بدون توجه به حوادث صنعت نفت امکانپذیر نیست. حوادثی که در سال ۹۵ جلوه بارزی در صنعت نفت داشت.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۸ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۱۶
مروری بر مهمترین رویدادهای صنعت نفت در سالی که گذشت، بدون توجه به حوادث صنعت نفت امکانپذیر نیست. حوادثی که در سال ۹۵ جلوه بارزی در صنعت نفت داشت.
به گزارش نکونیوز، بزرگترین حادثه صنعت نفت در سال ۹۵، حادثه ای بود که اگرچه ابعاد وسیعی داشت و خسارات گسترده ای به بار آورد، اما خسارت جانی به همراه نداشت. این حادثه در روز چهارشنبه ۱۶ تیرماه و در تعطیلات در سایت ۴ منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی شهرستان بندر ماهشهر رخ داد. جالب اینجاست که بخش مهمی از حوادث صنعت نفت در سال ۹۵، در تعطیلات روی داد. علت آتش‌سوزی نشتی گاز در مخزن ۲۰۰۱ این واحد پتروشیمی اعلام شد که مهار آن سه روز به طول انجامید. خسارت واردآمده به خاطر این حادثه ۶۰ میلیون یورو تخمین زده شده است. این حادثه بزرگ موجب شد وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی هم در محل حاضر شوند تا حادثه را از نزدیک مدیریت کنند.
حادثه پتروشیمی بوعلی، اگرچه از لحاظ ابعاد، حادثه بزرگی بود که توجه همگان را به خود جلب کرد،اما نخستین حادثه صنعت نفت در سال ۹۵ نبود. اول خرداد ماه، آتش سوزی در پتروشیمی تندگویان به دلیل نشت روغن رخ داد که البته خسارت جانی نداشت. پنجم خردادماه شاهد سقوط یک کارگر در حوضچه کولینگ پتروشیمی بندرامام و روز ۳۱ خرداد شاهد سقوط یک کارگر در کوره شماره ۴ پتروشیمی مارون بودیم که متاسفانه هر دو کارگر جان باختند. پس از این دو حادثه، حادثه بزرگ پتروشیمی بوعلی رخ داد که موجب شد تاکید فراوانی از سوی مسوولان برای رعایت اصول بهداشت، ایمنی و محیط زیست یا HSE با تاکید بر اصل ایمنی صورت گیرد اما بر خلاف انتظار، این حوادث باز هم در صنعت پتروشیمی و سپس در بخشهای دیگر صنعت نفت تکرار شد.
آتش سوزی در خط لوله ۱۰ اینچ خوراک پتروشیمی مارون در روز ۲۱ تیرماه یک مصدوم و یک کشته بر جای گذاشت. دوم مردادماه شاهد بروز آتش سوزی در
هرچند برخی معتقدند گسترش شبکه های اجتماعی و کانالهای موبایلی، تاثیر مهمی در اطلاع رسانی درباره تمام حوادث صنعت نفت دارد و پیش از گسترش شبکه های اجتماعی، بسیاری از رسانه ها هم متوجه بروز برخی حوادث نمی شدند، اما نمی توان از کنار این نکته با بی تفاوتی عبور کرد که صنعت نفت در سالی که گذشت، بسیار حادثه خیز بوده و این تعداد کشته و مصدوم در این حوادث، نمی تواند صرفا نشانه یک اتفاق باشد
بخشی از خط لوله اتیلن غرب بودیم که خسارت جانی نداشت. اما یک هفته پس از این حادثه، آتش سوزی در مخزن ذخیره سازی پتروشیمی بیستون رخ داد که باز هم موجب حضور مسوولان در کرمانشاه شد. حادثه ای که بدون تلفات جانی مهار شد اما آسیب پذیری صنعت نفت و بویژه پتروشیمی را بیش از پیش نشان داد. دو روز بعد از این حادثه در روز دهم مردادماه، آتش سوزی جزئی در مخزن ۲۰۰۱ پتروشیمی بوعلی که پیش از این هم دچار سانحه شده بود، به دلیل تمیز کاری، ۳ مصدوم به جای گذاشت. اما از این پس، فقط پتروشیمی میزبان حوادث صنعت نفت نبود و در حوزه های دیگر هم حوادث متعددی رخ داد. اتش سوزی در واحد ۸۰ تقطیر پالایشگاه آبادان به دلیل نوسانات برق در روز ۱۴ مرداد بدون مصدوم بود اما دو روز بعد، انفجار و آتش سوزی در خط لوله ۴۲ اینچ انتقال گاز آغار-دالان موجب مصدومیت ۴ نفر شد. همان روز شاهد بروز آتش سوزی در واحد تولید و انبار لاستیک مصنوعی پتروشیمی بندرامام بودیم و حوادث دیگری هم بدون خسارت جانی طی هفته ها و ماههای بعد در سایر حوزه ها از جمله پتروشیمی کیمیا، خط لوله ان جی ال مناطق نفتخیز جنوب، آتش سوزی در پالایشگاه میعانات گازی شاهرود،آتش سوزی دو مخزن ذخیره سازی نفت خام پایانه های نفتی خارک، نشست گاز کاریامات در پتروشیمی پردیس، آتش سوزی در قسمت ضایعات فاز ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی، آتش سوزی در مخزن ۲ میلیون لیتری نفت خام جنوب تهران و آتش سوزی در برج ۸۰ تقطیر پالایشگاه ابادان از دیگر حوادثی بود که مصدومیتی در پی نداشت. اما سایر حوادث، تلفاتی داشت.
آتش سوزی در ایستگاه تقلیل فشار پتروشیمی مبین با ۴ مصدوم، نشت گاز ازت در پتروشیمی جم که موجب درگذشت ۲ نفر شد، برق گرفتگی یک کارگر در پتروشیمی کارون، سقوط بالگرد شرکت نفت خزر در روز هفتم آذرماه که ۵ کشته بر جای گذاشت، آتش سوزی در برج متانایزر فاز ۲۰ و ۲۱ پارس جنوبی با ۷ مصدوم، نشت گاز سمی از مخزن ذخیره سازی نفت خام در میدان گازی نرگسی در حین عملیات اورهال در دی ماه که ۳ کشته و ۲ مصدوم بر جای گذاشت، سقوط نیروی پیمانکاری در حوضچه کولینگ پتروشیمی امیرکبیر در بهمن ماه، آتش سوزی در پتروشیمی مروارید در اسفندماه که چند مصدوم داشت، از دیگر حوادث صنعت نفت بود که همگی تلفات یا مصدومیتهایی در پی داشت.
هرچند برخی معتقدند گسترش شبکه های اجتماعی و کانالهای موبایلی، تاثیر مهمی در اطلاع رسانی درباره تمام حوادث صنعت نفت دارد و پیش از گسترش شبکه های اجتماعی، بسیاری از رسانه ها هم متوجه بروز برخی حوادث نمی شدند، اما نمی توان از کنار این نکته با بی تفاوتی عبور کرد که صنعت نفت در سالی که گذشت، بسیار حادثه خیز بوده و این تعداد کشته و مصدوم در این حوادث، نمی تواند صرفا نشانه یک اتفاق باشد. فرسودگی برخی تجهیزات و فقدان استانداردهای معتبر بویژه در مورد تجهیزاتی که در زمان تحریم وارد کشور شده و اشتباهات نیروی انسانی که عوامل متعددی می تواند داشته باشد، از جمله دلایل کلی حوادث می تواند باشد.
حتی سال جدید خورشیدی نیز با حادثه ای در ایستگاه گاز کبودرآهنگ در استان همدان همراه بود که متاسفانه ۲ کشته بر جای گذاشت و همه اینها نشانه ای روشن از عدم توجه دقیق به اصول ایمنی در صنعت نفت و صنایع وابسته و نامشخص بودن چگونگی هزینه کرد بودجه های معطوف به ایمنی یا فقدان اثرگذاری آن است که نیازمند بررسی دقیقی است.
مجموع حوادث صنعت نفت در سالی که گذشت، حادثه را به بخش جدایی ناپذیر بدنه صنعت نفت در سال ۹۵ تبدیل کرد و این هشدار را به همراه داشت که اگر نسبت به این موضوع، حساسیت لازم وجود نداشته باشد، تکرار این حوادث در سال ۹۶ دور از ذهن نخواهد بود، کمااینکه نخستین روزهای سال نو هم با بروز حادثه منجر به فوت همراه بود.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵