کد مطلب: 44472
 
پیامد بازگشت غربی ها به صنعت نفت ایران برای داخلی ها
 
با جدی تر شدن روند مذاکرات هسته ای ایران و غرب و پررنگ شدن احتمال توافق دو طرف تا اواسط فروردین یا حداکثر، تیرماه آینده، این پرسش مطرح شده که بازگشت شرکتهای غربی، چه تاثیری در شرکتهای داخلی فعال در این عرصه خواهد داشت؟
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۳ ساعت ۱۸:۰۶
با جدی تر شدن روند مذاکرات هسته ای ایران و غرب و پررنگ شدن احتمال توافق دو طرف تا اواسط فروردین یا حداکثر، تیرماه آینده، این پرسش مطرح شده که بازگشت شرکتهای غربی، چه تاثیری در شرکتهای داخلی فعال در این عرصه خواهد داشت؟
به گزارش نکونیوز، برخی این نگرانی را مطرح کرده اند که در صورت توافق ایران و غرب در مذاکرات هسته ای و بازگشت شرکتهای غربی به پروژه های نفت و گاز ایران، این امکان وجود دارد که شرکتهای غربی، جای شرکتهای ایرانی را بگیرند و دیگر فضایی برای فعالیت شرکتهای داخلی وجود نداشته باشد. هرچند هنوز توافق ایران و غرب به مرحله نهایی نرسیده و قرار نیست در صورت توافق هم طی مدت زمان کوتاهی شاهد بازگشت شرکتهای غربی به ایران باشیم، اما حتی در صورت بروز این اتفاق نیز جا برای شرکتهای داخلی تنگ نمی شود. برای این ادعا سه دلیل می توان مطرح کرد :
۱-در زمان دولت اصلاحات که شرکتهای غربی حضور فعالی در ایران داشتند، شرکتهای ایرانی در کنار آنها قرار می گرفتند تا در قالب کنسرسیومهای کوچک یا جوینت های کاری، هم در پروژه ها مشارکت داشته باشند و هم توان فنی خود را ارتقا دهند. ارتقا توان شرکتهای داخلی در همان دوره موجب شد وقتی شرکتهای غربی به دلیل تحریمها از کشور خارج شدند شرکتهای ایرانی از همان تجربیاتی که در آن دوره کسب کرده بودند استفاده کنند. مصداق بارز آن ارتقا توان حفاری شرکتهای ایرانی در کنار شرکت بزرگی همچون استات اویل نروژ بود. طبیعتا این روال که در زمان وزارت زنگنه در دولت اصلاحات و مدیریت مهندس میرمعزی در شرکت ملی نفت ایران ایجاد شده بود و عامل ارتقا توان شرکتهای داخلی بود باز هم ادامه خواهد یافت و جای نگرانی برای شرکتهای داخلی نیست.
۲-بر اساس قانون در پروژه های مشترک، سهم شرکتهای داخلی ۵۱ درصد لحاظ شده است که به همین دلیل حتی با حضور شرکتهای غربی، شرکتهای داخلی به حاشیه نمی روند.
۳-تاکیدات مکرر مقام معظم رهبری مبنی بر توانمندسازی نیروهای داخلی و استفاده از توان ملی بویژه در قالب اقتصاد مقاومتی، زمینه مساعدی برای به فعلیت درآوردن پتانسیل شرکتهای داخلی فراهم آورده است. به همین دلیل بازگشت شرکتهای غربی نیز نمی تواند گامی رو به عقب برای شرکتهای داخلی باشد و صرفا زمینه ای برای استفاده از سرمایه و توان تکنولوژیک آن شرکتها فراهم می سازد که حاصل آن توسعه صنعت نفت کشور با استفاده از سرمایه خارجی و توان داخلی خواهد بود.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵