کد مطلب: 85800
 
گام‌های بزرگ ایران در وین
اوپک، توافق نفتی را 9 ماه تمدید کرد
زنگنه: امضای قرارداد با توتال، «خیلی نزدیک» است
 
اوپک با تمدید 9 ماهه توافق نفتی موافقت کرد. کشورهای عضو این سازمان، با تمدید توافق نفتی برای 9 ماه (تا فروردین 97) موافقت کردند.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۴ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۵۵
اوپک با تمدید ۹ ماهه توافق نفتی موافقت کرد. کشورهای عضو این سازمان، با تمدید توافق نفتی برای ۹ ماه (تا فروردین ۹۷) موافقت کردند.
به گزارش نکونیوز، امروز در نشست ۱۷۲ اوپک در وین اوپک رسما با تمدید طرح کاهش تولید نفت تا مارس ۲۰۱۸ (فروردین ۹۷) موافقت کرد. 
در چارچوب توافق نفتی که از ابتدای سال ۲۰۱۷ اجرایی شد، بیش از ۲۰ کشور عضو اوپک و غیراوپک متعهد شدند که تولید نفت خود را مجموعاً حدود ۱.۸ میلیون بشکه در روز کاهش دهند.
وزیر نفت ایران نیز در این نشست حاضر بود و موضع ایران در نشست ۱۷۲، حمایت از تمدید توافق نفتی بود.
زنگنه امروز در وین گفت توتال برای تأمین مالی توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی هماهنگی لازم را انجام داده و یک بانک اروپایی برای سرمایه‌گذاری در این طرح توسعه پیدا کرده است. زنگنه از ارائه جزئیات بیشتر خودداری کرد.
زنگنه همچنین در مقر اوپک در وین گفت که به امضای قرارداد با توتال برای توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی خیلی نزدیک شده‌ایم. اگر چنین چیزی محقق شود، بزرگ‌ترین ضربه به قلب طرح ایران هراسی ترامپ وارد می‌شود.
دولت ترامپ در چارچوب طرح ایران هراسی خود سعی کرده برجام را نقض نکند اما در عین حال با گفتن این موضوع که برجام و تعلیق تحریم‌ها تحت بازنگری است، خواسته به ایران فشار بیشتری وارد کند و کشورهای دیگر را از انجام معامله با ایران بر حذر دارد. ترامپ خواسته این سیگنال را خصوصاً به اروپایی‌ها بفرستد که سرنوشت تعلیق تحریم‌ها ممکن است تغییر کند. در واقع، وی عامدانه موضع آمریکا در قبال تحریم‌های ایران را مبهم و نامشخص جلوه داده تا شرکت‌های اروپایی نتوانند برای سرمایه‌گذاری بلندمدت در ایران تصمیم بگیرند.
در صورت حضور توتال در توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی، این نقشه ترامپ به کلی نقش بر آب می‌شود و فضا برای حضور سایر شرکت‌های اروپایی در اقتصاد ایران هم مهیا می‌شود. علاوه بر این، با امضای قرارداد با توتال، بانک‌های بزرگ اروپایی هم برای سرمایه‌گذاری در ایران ترغیب خواهند شد.
امروز همچنین بعد از نشست اوپک، زنگنه با مدیرعامل لوک اویل روسیه، در مورد توسعه دو میدان نفتی آب‌تیمور و منصوری مذاکره خواهد کرد. احتمال نهایی شدن مذاکرات توسعه این دو میدان در دیدار امروز زنگنه با مدیرعامل لوک اویل وجود دارد.
خبر خوب دیگر برای نشست اوپک این بود که موجودی انبارهای نفت در آمریکا برای هفتمین هفته متوالی کاهش یافته است. مهم‌ترین هدف توافق نفتی، کاهش موجودی انبارهای نفت به زیر میانگین پنج‌ساله این انبارها بوده است. موجودی انبارهای نفت در آمریکا به گزارش اداره اطلاعات انرژی این کشور هفته گذشته ۴.۴۳ میلیون بشکه کاهش یافته است.


پوشش نشست اوپک را به صورت زنده با عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز دنبال کنید؛ برای عضویت روی لینک زیر کلیک کنید:

 https://telegram.me/neconews

Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵