داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 84810
 
گردش چرخ تولید کشور
 
چرخ تولید کشور در بنگاه های کوچک می چرخد ، در روستاهای دوردست، در کارگاه های بی نام نشان و بدست دختران چرخکار بی توقع و قانع روستایی، آنها سهم شان را به اقتصاد کشور اینگونه ادا می کنند.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۲۰
چرخ تولید کشور در بنگاه های کوچک می چرخد ، در روستاهای دوردست، در کارگاه های بی نام نشان و بدست دختران چرخکار بی توقع و قانع روستایی، آنها سهم شان را به اقتصاد کشور اینگونه ادا می کنند.
خبرنگار گروه اقتصادی ایرنا، برای آشنایی و تهیه گزارش از واحدهای کوچک تولیدی ،اینبار با مسئولان صندوق کارآفرینی امید استان مرکزی راهی این روستاهای این منطقه شد ،حمایت از اشتغال خرد و کوچک از سوی صندوق کارآفرینی امید پیگیری می شود.
بنگاه های خرد و کوچک گرچه ممکن است در وهله نخست بی اهمیت به نظر آید، اما هم افزایی تولید اندک هر یک از آنها می تواند رشد اقتصادی را افزایش دهد، تسهیلات صندوق کارآفرینی امید بر چنین مبنایی اشتغال را محور مسئولیت خود قرار داده است.

** دختران روستای ظهیر آباد
وقتی که به روستای ظهیر آباد استان مرکزی رسیدیم ،تصور نمی کردم که در این روستا با یک بنگاه تولیدی به این ابعاد روبرو شوم.
دختران جوان پشت چرخ های خیاطی مشغول به کار بودند، وقتی همراه با مسئولان صندوق کارآفرینی امید استان مرکزی وارد کارگاه تولید مانتو آنها شدیم ، روسری های خود را مرتب کردند و با نگاهی کنجکاو و مهربان به همه خوش آمد گفتند.
این کارگاه تولیدی ،دوبلکس بود و حدود 30دختر جوان در آن مشغول به کار بودند، سردر تولیدی،تابلویی نصب و روی آن نوشته شده بود 'مانتو، تک فروشی به قیمت تولیدی'.
دختر جوانی که به نظر می آمد سرپرست تولیدی است،گفت: وجود این کارگاه در این منطقه به نفع زنان جوان روستا است؛ دختران جوانی که از تحصیلات اندکی برخوردارند و نمی توانند برای کار به شهر مراجعه کنند، با آموزش کوتاه مدت می توانند چرخ زندگی خود و چرخ تولید کشور را بچرخانند.
او در مورد حقوق و شرایط کار خود می گوید، ماهانه حدود 600 هزار تومان حقوق می گیرم که هر هفته ضمن کار به کارگران جوانی که برای کار مراجعه می کنند آموزش هم می دهم بنابراین دریافتی ام ماهانه افزایش می یابد.
از او در خصوص رضایت شغلی اش پرسیدم،پاسخ داد: اگر این تولیدی نبود باید در خانه می ماندم و امکانی برای کار و رفتن به شهر برایم میسر نبود.
در پاسخ من که پرسیدم دستمزدت کافی است؟ خنده ای کرد و گفت: شاید این دستمزد اندک باشد اما برای من در روستا که سواد اندکی دارم و توانسته ام در مدت سه ماه آموزش مهارت دوخت کسب کنم، خوب است.
کارآفرین این واحد تولیدی با تسهیلات صندوق کارآفرینی امید فعالیت دوخت و دوز پوشاک (مانتو) را برای این واحد شروع کرده است، بازار فروش تولیدات این بنگاه اقتصادی به طور عام تهران است و بخشی از مانتوهایی که در فروشگاه های تهران می بینیم با دستان توانمند دختران ظهیرآباد دوخته شده است.
به کارگاه دیگری در روستای ظهیرآباد می رویم ،‌ اینجا هم کارگاه تولید پوشاک است با سه کارگر مرد که هر کدام ماهانه حدود 900هزار تومان درآمد دارند.
این واحد تولیدی طی دو سال گذشته حدود 300میلیون تومان تسهیلات صندوق کارآفرینی امید دریافت کرده است.

** تولید فرش بی بدیل شهرستان فراهان
یکی دیگر از بنگاه هایی که با حمایت صندوق کارآفرینی امید،‌ سر پاست ، کارگاه فروش دستباف در شهرستان فراهان است ،از صفر تا 100 محصولات این کارگاه ایرانی است ، پشم و رنگ طبیعی فرش ها در همین کارگاه تهیه می شود، طراحی فرش ها بر مبنای سلیقه صادراتی کشورهای اروپایی است. همه فرش های این واحد تولیدی به خارج از کشور صادر می شوند.
فرش هایی که زیر آفتاب پهن شده است را فقط در زیباترین مجلات طراحی منزل می توانی ببینی.
در این واحد تولیدی هم چندین کارگر به کار اشتغال دارند اما 300 بافنده در خانه های خود با سفارش کار از این واحد تولیدی فرش می بافند.

**تولید واکس در مدرسه متروکه
در بیرون از شهر اراک به مدرسه ای متروکه می رویم که در آن چندین نفر با تسهیلات صندوق کارآفرینی امید توانسته اند بنگاه تولید واکس و دیگر اجزای تهیه کفش را راه اندازی کنند.
آقای بخشی تولید کننده،مردی سالمند اما پر توان است.
در این واحد تولیدی نزدیک به 10 نفر اشتغال مستقیم دارند و تولیدات آنها به تهران و اراک فرستاده می شود.
این تولیدکننده واکس و زیره کفش در خصوص دستمزد کارگران گفت: حقوقی که به کارگران داده می شود اندک است اگر بتوانم کار خود را توسعه دهم می توانم دستمزد بالاتری به کارگران بدهم.
این تولید کننده خود نظیر کارگران، سخت کار می کند.
'احسان مهدوی ' مدیر صندوق کارآفرینی امید استان مرکزی درباره فعالیت های صندوق کارآفرینی امید در استان مرکزی گفت: سال گذشته با تلاش هایی که از سوی صندوق کارآفرینی امید صورت گرفت، برای بخش وسیعی از جمعیت استان که می توانستند با دریافت تسهیلات اشتغالزایی،فعالیتی را در استان رقم بزنند، شغل ایجاد شد.
وی با اشاره به اینکه سال جاری به نام سال «اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتغال» نامگذاری شده است،گفت: صندوق کارآفرینی امید در سال جاری شاهد تلاش هایی است که برای توسعه اشتغال به بار نشسته است. در استان مرکزی مزیت های آن شناسایی و استراتژی مشخص برای هر بخش تعریف شده است.

**شهر خوانسار ، استان اصفهان
از استان مرکزی به سوی استان اصفهان حرکت کردیم .
استان اصفهان از جمله استان های کشور است که قابلیت های بیشماری در تمامی زمینه ها برای ایجاد اشتغال دارد.از سویی کارخانه های بزرگ در استان اصفهان این استان را به یکی از استان های صنعتی تبدیل کرده است و از سوی دیگر قابلیت های گردشگری،صنایع دستی، تولید مواد غذایی و حوزه کشاورزی سبب شده که این استان چون نگینی در مرکز ایران همچنان بدرخشد.
شهر خوانسار با هوای دلپذیر و مناظر بکر و زیبا از جمله شهرهای استان اصفهان است که صندوق کارآفرینی امید با تسهیلات خرد توانسته اشتغال ایجاد کند.
راه اندازی آسیاب آبی به عنوان یکی از جاذبه های شهر خوانسار ،احداث خانه بوم گردی که بزودی راه اندازی می شود و کارگاه تولید مواد غذایی از جمله طرح هایی است که صندوق کارآفرینی امید با تخصیص تسهیلات از آنها حمایت کرده است.
در شهر خوانسار به خانه یک تولید کننده مواد غذایی می رویم.
'سید مهدی کسایی 'که 100میلیون تومان تسهیلات صندوق کارآفرینی امید به نام اوست به همراه همسر و خواهرش که دارای مدرک فوق لیسانس زبان فرانسه است تولید حلوا شکری و بسته بندی عسل را انجام می دهند.
در این واحد تولیدی علاوه بر سه نفر تولید کننده اصلی،تعدادی کارگر در شرایط بهداشتی به تولید اشتغال دارند.
کسایی توضیح داد: 20 سال سابقه بسته بندی عسل دارم و هم اکنون حلوا ارده صنعتی (حلوا شکری) تولید می کنم.محصولات تولیدی را به شهرهای اطراف در استان مرکزی و همچنین تهران و اصفهان می فرستیم.
اشتغال خرد و کوچک که مصداق کوچک زیباست با تسهیلات صندوق کار آفرینی امید در شهرها و روستاهای ایران راه اندازی شده است.بنگاه هایی هر چند کوچک اما به تنهایی سهمی در تولید ملی کشور دارند و توانسته اند رشد اقتصادی را رقم بزنند.
مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید استان اصفهان معتقد است: با تلاش هایی که دولت یازدهم در زمینه ایجاد زیر ساخت ها به ثمر نشانده است، خوشبختانه بسیاری از طرح های اشتغالزا براحتی امکان اجرا را در این مناطق دارد.
شهرکی معتقد است، اگر بتوانیم طرح های اشتغالزا را در مناطق روستایی افزایش دهیم می توانیم زمینه مهاجرت معکوس را در کشور ایجاد کنیم.
وی گفت: ارزش وام های کارفرمایی از 300 میلیون ریال تا یک میلیارد ریال (30تا100میلیون تومان) است. در طرح های پشتیبان هم همین میزان تسهیلات پرداخت می شود که از صفر تا 100 را پشتیبان بر عهده می گیرد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵