کد مطلب: 70590
 
عاملی مؤثر در افزایش تقاضا برای نفت خام
هند، یک کشور خاص در بازار نفت
 
اگر در جست‌وجوی یافتن عامل کلیدی بعدی در افزایش قیمت نفت هستید، بهتر است به یک کشور خاص به صورت ویژه‌ای توجه کنید. «هلیما کرافت» از مدیران RBC اخیرا به CNBC گفته است: «ما معتقدیم که هند بزودی نقش عمده‌ای در افزایش تقاضا خواهد داشت.»
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۲۳
اگر در جست‌وجوی یافتن عامل کلیدی بعدی در افزایش قیمت نفت هستید، بهتر است به یک کشور خاص به صورت ویژه‌ای توجه کنید. «هلیما کرافت» از مدیران RBC اخیرا به CNBC گفته است: «ما معتقدیم که هند بزودی نقش عمده‌ای در افزایش تقاضا خواهد داشت.»
به گزارش نکونیوز، اطلاعات اخیر حکایت از آن دارد که رشد تقاضای سه ماهه برای نفت طی ده سال گذشته در این کشور به سریعترین نرخ رسیده است. در عین حال طبق گزارش آژانس بین‌المللی انرژی، تقاضای سیری‌ناپذیر هند اخیرا به رکورد بی‌سابقه‌ای معادل چهار میلیون بشکه در روز رسیده است.
عرضه مازاد در جهان و چالشهای سیاسی و اقتصادی در کشورهایی مانند نیجریه و ونزوئلا، فشار بر بهای نفت خام را افزایش داده است و از سوی دیگر، عوامل گسترده اقتصاد کلان مانند تصمیم بریتانیا به خروج از اتحادیه اروپا و نوسانات اقتصاد چین نیز ممکن است موجب کاهش بهای نفت گردد.
اگرچه تقاضای چین برای نفت خام تخفیف یافته است، افزایش تقاضای هند، کرافت را به این نتیجه رسانده است که هنوز ممکن است بهای نفت خام برنت میان پنجاه و شصت دلار برای هر بشکه در پایان سال جاری تثبیت شود. او انتظار دارد پس از نزول بهای نفت به زیر ۵۰ دلار در سه ماهه سوم سال جاری، در انتهای سال ۲۰۱۶ این رقم به میان ۵۰ تا ۶۰ دلار افزایش یابد. وی معتقد است بازار به توازن رسیده است و از وضعیت عرضه مازاد خارج شده است.
این در حالی است که بحرانهای سیاسی و اقتصادی در نیجریه و ونزوئلا می‌تواند به نابسامانی تولید نفت تداوم بخشد. نیجریه بعلت عملیات نظامی با وقفه در تولید مواجه شده و ونزوئلا نیز از کاهش تولید ناشی از فقدان نقدینگی، کاهش ارائه خدمات و قطع برق رنج می‌برد.
لیبی کشوری است که امکان افزودن به عرضه در کوتاه‌مدت را دارد. عرضه نفت از پایانه‌های شرقی این کشور از سال ۲۰۱۴ به علت درگیریهای نظامی میان احزاب رقیب برای در کنترل گرفتن بنادر متوقف شده است لیکن دولت تحت حمایت سازمان ملل هم‌اکنون در حال مذاکره با نیروهای نظامی مسلط بر دو بندر است تا فعالیت پایانه‌ها از سر گرفته شود.
کرافت می‌گوید: «اگر این پایانه‌های شرقی لیبی بازگشایی شوند و چند صد هزار بشکه به عرضه در بازار افزوده شود، با سقوط مجدد بهای نفت مواجه خواهیم شد.» با این حال، وی به بهبود تقاضا در بازار امیدوار است و کاهش تقاضای چین را چندان مایه نگرانی نمی‌داند.
منبع: CNBC - ترجمه: نعیم نوربخش- نکونیوز
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵