کد مطلب: 87510
 
پایبندی به توافق نفتی اوپک
 
یک منبع آگاه به رویترز اظهار کرد: پایبندی تولید کنندگان نفت عضو اوپک و غیر اوپک به توافق کاهش تولید در ماه مه به ۱۰۶ درصد رسید که بالاترین حد از زمان اجرای این توافق بود.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۳۷
یک منبع آگاه به رویترز اظهار کرد: پایبندی تولید کنندگان نفت عضو اوپک و غیر اوپک به توافق کاهش تولید در ماه مه به ۱۰۶ درصد رسید که بالاترین حد از زمان اجرای این توافق بود.

به گزارش ایسنا، پایبندی اوپک به توافق کاهش تولید در ماه مه ۱۰۸ درصد و پایبندی کشورهای غیراوپک ۱۰۰ درصد بوده است. یک منبع دیگر تایید کرد: پایبندی همه تولید کنندگان در مه ۱۰۶ درصد بوده است که بالاترین میزان پایبندی از زمان آغاز اجرای این توافق در ژانویه سال میلادی جاری به شمار می‌رود.

اوپک و متعهدانش با هدف حذف اشباع عرضه در بازار جهانی موافقت کردند از ژانویه میزان تولیدشان را حدود ۱.۸ میلیون بشکه در روز محدود کنند.

یک کمیته فنی متشکل از تولید کنندگان عضو و غیر عضو اوپک روز سه شنبه برای رصد پایبندی به این توافق در وین دیدار کرد.

این تولید کنندگان در نشست ۲۵ ماه مه موافقت کردند توافقشان را تا مارس ۲۰۱۸ تمدید کنند، اما نفت از آن زمان کاهش چشم‌گیری پیدا کرده و نفت برنت در معاملات روز سه‌شنبه به دلیل نگرانی‌ها نسبت به استمرار اشباع عرضه به حدود ۴۵ دلار سقوط کرد که پایین‌ترین قیمت در هفت ماه گذشته بود.

با افزایش تولید نیجریه و لیبی که دو کشور عضو اوپک هستند اما از مشارکت در کاهش تولید معاف شده اند، به عرضه این سازمان افزوده شده و باعث شده بعضی از نمایندگان اوپک این پرسش را مطرح کنند که آیا توافق جاری، کافی است.

اما وزرای نفت از جمله خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان سعودی معتقد است که بازار در مسیر صحیحی حرکت می‌کند و برای تعادل مجدد به زمان نیاز دارد.

بر اساس گزارش رویترز، کمیته‌ای که در مقر اوپک در وین دیدار کرد، کمیته فنی مشترک است که در ژانویه برای کنترل پایبندی به توافق کاهش تولید تشکیل شد و عربستان سعودی در آن عضویت دارد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵