کد مطلب: 54570
 
ویکی استرات بررسی کرد:
سناریوهای احتمالی افزایش قیمت نفت تا پایان ۲۰۱۵
 
۴۰ تحلیلگر انرژی و ژئوپولیتیک از سرتاسر جهان که در یک تمرین تحلیلی جمع سپاری که توسط ویکی استرات در ۲۷ آگوست ۲۰۱۵ برگزار شد، ادعا کردند که احتمال یک نوسان چشمگیر قیت نفت در نفت و گاز در شش ماه دوم سال ۲۰۱۵ به خاطر رویدادهای ژئوپولیتیک پایین است.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۳۵۴۰ تحلیلگر انرژی و ژئوپولیتیک از سرتاسر جهان که در یک تمرین تحلیلی جمع سپاری که توسط ویکی استرات در ۲۷ آگوست ۲۰۱۵ برگزار شد، ادعا کردند که احتمال یک نوسان چشمگیر قیت نفت در نفت و گاز در شش ماه دوم سال ۲۰۱۵ به خاطر رویدادهای ژئوپولیتیک پایین است.

به گزارش نکونیوز به نقل از نفت ما ،کارشناسان ویکی استرات پیش بینی کردند که بازارها می توانند انتظار نفت ۴۰ تا ۵۰ دلار در هر بشکه نفت خام را تا پایان سال ۲۰۱۵ داشته باشند. حتی در صورت بروز رویدادهای ژئوپولیتیکی مهم، به خاطر موجودیهای انبار کنونی که در سطوحی هستند که دست کم در هشتاد سال گذشته دیده نشده اند و عموما با توجه به تقاضای ضعیف و تمایل ظاهری اوپک برای حفظ سقف تولید در مقابله با عرضه برگشت پذیر کشورهای تولید کننده غیر اوپک، بعید است که قیمتها بیشتر از ۶۰ دلار در هر بشکه بالا برود.علیرغم این برآورد، رصد این رویدادها هم به بخش خصوصی و هم بخش دولتی اجازه خواهد داد که هشدار اولیه راهبردی و عملیاتی را بدهند که قیمتهای نفت بیشتر از دامنه ۵۰-۴۰ دلار خواهد بود.در این گزارش، ویکی استرات سه رویدادی را که می تواند بی ثباتی در قیمت نفت را در کوتاه مدت ایجاد بکند، مورد ارزیابی قرار داه است که عبارتند از: ناآرامی و اشوب اجتماعی در ونزوئلا که منجر به اعتصابهای اجتماعی گسترده و برخوردهای خشونت بار خواهد شد، منازعه جاری در اوکراین که پیوسته تشدید خواهد شد، مرگ عبدالعزیز بوتفلیقه رئیس جمهور الجزایر که این کشور را که یکی از بزرگترین صادرکنندگان نفت و گاز به اروپا ست را به سرعت دستخوش خشونت بین نخبگان اخیرا اخراج شده نظامی و توده های مردمی ناراضی و منافع سرمایه داران قدرتمند خواهد کرد.به گزارش نفت ما، در این میان بیش از ۵۵ سناریو ژئوپولیتیک توسط تحلیلگران ویکی استرات پیش بینی شده که سه مورد فوق الذکر شناسایی شده که به احتمال زیاد در کوتاه مدت باعث بی ثباتی قیمت نفت خواهد شد که همانگونه که ذکر شد عبارتند از: آشوب اجتماعی در ونزوئلا، منازعه جاری در مورد اوکراین، و نابسامی و آشفتگی بالقوه سیاسی در الجزایر.سناریوهای ویکی استرات

سناریوی ۱: ونزوئلا دچار آشوب می شود- آیا این وضعیت، فرصتی برای سرمایه گذاران است؟ اقتصاد ونزوئلا بر لبه نابودی قرار دارد. قیمتهای پایین نفت ذخایر ارزی خارجی اش را بلعیده است ، تورم به سرعت در حال افزایش بوده و به ۱۲۰ درصد رسیده است، خدمات بهداشتی و اجتماعی همچنان وخیم تر می شود، جرایم و خشونت پلیس در حال افزایش است، آشوب دوره ای، اختلاس و چپاول، و فساد همچنان گسترده است. میزان محبوبیت رئیس جمهور نیکلاس مادورو پایین بوده و دولت وی بسیاری از رهبران گروه اپوزیسیون و مخالف را از شرکت در انتخابات پارلمانی آتی ماه دسامبر منع کرده است. تحلیلگران ویکی استرات برآورد می کنند که حتی اگر ناآرامی مدنی منجر به اعتصابهای اجتماعی گسترده و برخوردهای خشونت آمیز شود، بعید است که نفت ونزوئلا کاملا از بازار خارج شود. میزان تولید این کشور از میزان ۲.۵ میلیون بشکه در روز می تواند به ۵۰۰ هزار تا ۱ میلیون بشکه در روز در ماههای آتی کاهش یابد، که در درجه اول و عمدتا بر صادرات به ایالات متحده و چین تاثیر خواهد گذاشت. به هرحال، به لحاظ سابقه تاریخی حجم بالای نفت خام ذخیره شده در سرتاسر جهان، قادر به جبران چنین شوکهای کوتاه مدتی است.در مورد سود و زیان سرمایه گذاران باید گفت، احتمال این وضعیت در ونزوئلا به میزان زیادی وخیم تر ارزیابی می شود. به هر حال، بازار به اندازه کافی عرضه اضافی دارد به گونه ای که تاثیر چنین وضعیت وخیمی بر قیمتهای جهانی احتمالا پایین خواهد بود. بدتر شدن وضعیت اجتماعی و اقتصادی ممکن است ونزوئلا را به سمتی حرکت دهد که تحت فشار و تحمیل همه داراییها و اموالش را بفروشد- به ویژه پالایشگاهایش در اروپا و سیتگو پترولیوم Citgo (واحد پالایش ونزوئلا در ایالات متحده)، که هم اکنون بیش از ۱۰ میلیارد دلار ارزش دارد. این موضوع، یک فرصتی برای آنهایی که خواستار قبول مخاطره و خرید داراییهای فوق زیر قمیت بازار هستند تا در بلند مدت سود کنند، ارزیابی می شود. به علاوه، رقبای آمریکای لاتینی ونزوئلا -همچون بولیوی و پرو در زمینه گاز طبیعی، کلمبیا و برزیل در زمینه نفت- اگر قادر باشند که به سرعت برای تامین و امنیت بخشی سهم بازار حرکت کنند، ممکن است به دنبال افزایش سود و منفعت خود باشند.

سناریوی ۲: روسیه منازعه در اوکراین را تشدید خواهد کرد: اتحادیه اروپایی حوزه تحریمها را افزایش و گسترش می دهد ، قیمتهای بازار به میزان زیادی تحت تاثیر قرار نمی گیرد. بحران در مورد اوکراین، ادامه خواهد یافت و ممکن است در شش ماه آینده افزایش پیدا کند که منجر به پیچیده شدن روابط اتحادیه اروپایی با روسیه شده و تنشها را افزایش داده و منجر به افزایش و گسترش حوزه تحریمهای موجود توسط اتحادیه اروپایی خواهد شد. با اینوجود، بعید است که منازعه اوکراین منجر به ممنوعیت کامل بر واردات نفت و گاز از روسیه به خاطر پویشهای تجاری بین اروپا و روسیه بشود.صادقانه باید گفت که روسیه خیلی بزرگ و هراس برانگیز بوده و برای تامین انرژی بروکسل (اتحادیه اروپایی) بسیار مهم و حیاتی است و بعید به نظر می رسد چنین ممنوعیتی را برقرار کند. اروپا ممکن است به سمت کاهش تکیه بر روسیه بواسطه عرضه ذخایر خود باشد (فروش گاز روسیه به اتحادیه اروپا در ماه جولای به رکود بالایی رسید)، به هر حال با توجه به استمرار تامین گاز اروپا توسط روسیه که بیش از ۳۰ درصد نیازهای نفت خام و گاز طبیعی این اتحادیه را تامین می کند و از طرفی روسیه همچنان به اروپا به عنوان بازار اصلی صادراتی اش وابسته باقی مانده است، بعید است که هر یک از طرفین مخاطره برقراری یک تحریم را قبول بکنند.در مورد سود و زیان سرمایه گذاران نیز باید گفت که تحریمها برای اثرگذاری بلند مدت بر سرمایه گذاری در حوزه های نفت و گاز روسیه به ویژه در منطقه قطب شمال، ادامه خواهد یافت. به هر حال، سیاستهای قیمت گذاری گازپروم و برخی شواهد از ذخایر اروپایی نشان می دهد که قیمتهای گاز احتمالا حتی در ماههای زمستان پایین باقی خواهد ماند. در طول یک دوره بلند مدت، تحریم های اضافی، احتمالا می تواند بر میزان تولید تاثیر بگذارد. این امر موجب می شود که قیمتهای جهانی نفت به تدریج با کاهش ناگهانی تولید روسیه افزایش پیدا کند به ویژه از آنجا که روسیه همچنان به شرکتهای اکتشافی و تولیدی غربی برای پشتیبانی از حفاری و دیگر فعالیتهای روزمره و معمولی مرتبط در حوزه های در حال استهلاک و فرسودگی سیبری غربی و دیگر حوزه های تولید کاری وابسته باقی می ماند.

سناریوی ۳: فوت رئیس جمهور الجزایر منجر به یک کشمکش قدرت می شود. بازار ممکن است در حال حاضر به تحولات اخیر در الجزایر، از بالا نگاه کند و یا نادیده انگارد. الجزایر (با تولید ۸۰ میلیون متر مکعب گاز در سال) پس از روسیه و نروژ بزرگترین تامین کننده گاز اروپاست و هجدهمین تولید کننده نفت دنیا (با ۱.۵ میلیون بشکه نفت در روز) و دومین تولید کننده نفت قاره آفریقاست. وضعیت سلامت عبدالعزیز بوتفلیقه رئیس جمهور الجزایر در حال وخیم شدن است و مرگ احتمالی وی می تواند یکی از بزرگترین صادرکنندگان نفت و گاز جهان را به سرعت دستخوش خشونت بین نخبگان اخیرا اخراج شده نظامی ، توده های مردمی ناراضی و منافع سرمایه داران قدرتمند کند. در صورتی که یک خلا قدرت افزایش یابد ، بخش انرژی در تملک دولت الجزایر به سختی می تواند کار کند، و به گروگان تظاهرات خشونت آمیز و آشوب مدنی درخواهد آمد. با توجه به وخیم تر شدن وضعیت الجزایر در نتیجه کاهش اخیر قیمت نفت، با توجه به اینکه ۶۰ درصد بودجه دولتی و ۹۷ درصد درآمدهای صادراتی اش وابسته به صادرات نفت و گاز است، از هم اکنون اقتصاد الجزایر را در معرض افول و سقوط قرار داده است.

در مورد سود و زیان سرمایه گذاران باید گفت که اگر الجزایر دچار آشوب شود، روسیه از آنجا که جایگزین احتمالی گاز طبیعی مایع شده الجزایر به اروپا با توجه به افزایش تقاضا در طول ماههای فصل زمستان است، احتمالا از این وضعیت منتفع خواهد شد. قطر نیز احتمالا به دنبال یک فرصتی را برای افزایش صادرات گاز طبیعی مایع شده اش خواهد بود. در طرف بازنده، تشدید وضعیت امنیتی در الجزایر همچنین یک هزینه چشمگیری را بر شرکتهایی که قبلا در این کشور سرمایه گذاری کرده اند همچون بی پی، استات اویل نروژ و هس گورپ تحمیل خواهد کرد.

در ارزیابی این سناریوها باید گفت که متاسفانه جوامع انرژی بین المللی همچنان در دوران پسا برجام، به دنبال استمرار این باور هستند که «جهان به نبود ایران در بازار انرژی عادت کرده است» و هیچ جایگاهی برای سهم شایسته و بایسته ایران در بازار جهانی انرژی قائل نیستند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵