کد مطلب: 79960
 
«اهوازی‌ها» با یک شرکت داخلی هم تفاهم‌نامه امضا کردند
امضای سومین تفاهم‌نامه در قالب قراردادی رقیب IPC
 
مدل قراردادی شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب، که به عنوان رقیب IPC شناخته می‌شود، امروز با امضای تفاهم‌نامه همکاری با یک شرکت داخلی، یک گام دیگر به مرحله اجرا نزدیک‌تر شد. در قالب «مدل جنوب» یا «مدل اهواز» پیش از این دو تفاهم‌نامه با شرکت‌های خارجی امضاء شده بود.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۰۳
مدل قراردادی شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب، که به عنوان رقیب IPC شناخته می‌شود، امروز با امضای تفاهم‌نامه همکاری با یک شرکت داخلی، یک گام دیگر به مرحله اجرا نزدیک‌تر شد. در قالب «مدل جنوب» یا «مدل اهواز» پیش از این دو تفاهم‌نامه با شرکت‌های خارجی امضاء شده بود.
به گزارش نکونیوز، سومين تفاهم ‎نامه همکاری و قرارداد محرمانگی مبتنی بر چارچوب قراردادی شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب، بین این شرکت و شركت گسترش انرژي پاسارگاد امضا شد. این تفاهم ‎نامه و قرارداد محرمانگی با هدف مطالعه ۳ میدان کرنج، پارسي و شادگان، امروز در اهواز توسط بیژن عالی‌پور مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب و مهدي ميرمعزي مديرعامل شركت توسعه انرژي پاسارگاد امضا شد.
بیژن عالی‌پور مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب در مراسم امضای این تفاهم‌نامه همکاری گفت: از بهمن ماه ۹۴ كه مدل قراردادی مناطق نفت خيز جنوب در دو حوزه «ازدیاد برداشت» و «عملیات محور» ابلاغ و اجرايي شده است، تا کنون بيش از۷۰ جلسه و نشست تخصصي با حدود ۴۰ شرکت داخلی و خارجی برگزار کرده ایم كه انعقاد تفاهم نامه و قرارداد محرمانگي با کنسرسیوم پرگس و دانشگاه صنعتی شریف و همچنين شركت شلمبرژه از نتايج آن بوده است. امروز نيز در ادامه اين روند سومين مراسم امضاي تفاهم نامه و قرارداد محرمانگي براي توسعه ميدان هاي نفتی کرنج، پارسی و شادگان با شركت گسترش انرژي پاسارگاد برگزار مي‌گردد.
مديرعامل شركت ملي مناطق نفت خيز جنوب با بيان اين كه در مدل قراردادی مناطق نفت خيز جنوب، کارفرما شرکت ملی نفت ایران است و شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب به عنوان مجری طرح شناخته می‌شود تصريح كرد: در اين مدل تمام فعالیت‌ها و هزینه‌ها با نظارت مجری طرح انجام می‌شود و راهبری، توسعه، تولید و بهره‌برداری از میدان یا مخزن، برآورد اولیه مالی جهت دستیابی به اهداف تولیدی، تدوین برنامه پایه تولید، نهایی سازی برنامه‌های مالی عملیاتی سالیانه و راهبری تیم‌های مدیریتی و فنی در حین اجرای طرح بر عهده شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب است.
احمد محمدی مسئول کارگروه توسعه میادین شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب نیز در حاشیه انعقاد این تفاهم نامه در جمع خبرنگاران گفت: حداکثر مدت زمان این تفاهم نامه ۶ ماه بوده که انتظار داریم این شرکت طرح توسعه این سه میدان را به شرکت مناطق نفتخیز ارائه داده تا طرح مورد نظر این شرکت و دیگر شرکت‌ها توسط شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب به یک طرح توسعه واحد تبدیل شده و کار آغاز شود.
محمدی عنوان کرد: درحوزه بالا دستی حجم سرمایه گذاری قابل توجه بوده و حدود سه میلیارد دلار برای هر میدان در نظر گرفته می‌شود و بی شک این سرمایه گذاری ضمن به حرکت درآوردن موتور محرک پیشبرد اهداف صنعت نفت، رشد قابل توجهی را در راستای ایجاد اشتغال در خوزستان با خود همراه دارد.
حمید دریس، مدیر امور فنی شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب هم در این مراسم گفت: خوشحال هستیم که شرکت‌های ایرانی اکنون توان و سرمایه لازم را دارند و می‌توانند در بحث توسعه مخازن ورود کنند.
وی گفت: تا امروز ۶۷ شرکت خارجی و داخلی ابراز علاقه کرده‌اند که با این مدل [مدل قراردادی مناطق نفتخیز جنوب] کار کنند و در این زمینه تاکنون با ۳۵ شرکت مذاکره انجام شده و سایر شرکت‌ها نیز در انتظار مذاکره هستند که تعدادی از این شرکت‌ها ایرانی هستند و این مساله جای خوشحالی دارد که شرکت‌های ایرانی می‌توانند در امر توسعه مخازن سرمایه‌گذاری کنند.
مدیر امور فنی شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب در مورد تفاوت‌های مدل‌های قراردادی موجود نیز گفت: در این مدل قراردادی مدنظر، مسئولیت و راهبری تولید با مناطق نفت خیز خواهد بود و ریسک رسیدن به اهداف تولید به عهده شرکت ملی مناطق نفت خیز است و این مهمترین امتیاز و تفاوت مدل مناطق نفت خیز جنوب با سایر مدل‌های قرادادی است.
مهدی میرمعزی مدیرعامل شرکت گسترش انرژی پاسارگاد در مراسم انعقاد تفاهم‌نامه با شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب گفت: امیدواریم با اجرای این تفاهم‌نامه بتوانیم به سهم خود برای رسیدن به اهداف شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب کمک و با قراردادهای برد برد به اهداف مشترک دست پیدا کنیم.
وی عنوان کرد: هر چند در زمینه توسعه میادین بخشی از ریسک را شرکت ملی مناطق نفت‌خیز پذیرفته است اما در کارهای توسعه میادین به خصوص بخش تحت‌الارضی، ریسک بالایی وجود دارد که بر عهده ما خواهد بود.
میرمعزی در مورد سابقه و توانمندی‌های شرکت گسترش انرژی پاسارگاد گفت: شرکت گسترش انرژی پاسارگاد به طور جداگانه کار حفاری و سرویس‌های حفاری را انجام می‌دهد و برای اولین بار طراحی مدل شبیه‌سازی مخازن را در کشور انجام داده است که به کار مدیریت پروژه‌ها کمک بسیار زیادی می‌کند.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵