کد مطلب: 50240
 
پاسخ به دو احتمال درباره آمریکا، تحریم ها و مذاکرات هسته ای
تفاوت پایان مذاکرات در پنجشنبه با جمعه چیست؟
 
در شرایطی که پیش از این اعلام شده بود مذاکرات هسته ای ایران و کشورهای ۱+۵ تنها تا روز پنجشنبه تمدید می شود بعد از ظهر امروز اعلام شد مذاکرات هسته ای تا جمعه ادامه خواهد یافت. اما تفاوت پایان مذاکرات در پنجشنبه با پایان مذاکرات در روز جمعه چیست؟
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۶ تير ۱۳۹۴ ساعت ۲۰:۲۸
در شرایطی که پیش از این اعلام شده بود مذاکرات هسته ای ایران و کشورهای ۱+۵ تنها تا روز پنجشنبه تمدید می شود بعد از ظهر امروز اعلام شد مذاکرات هسته ای تا جمعه ادامه خواهد یافت. اما تفاوت پایان مذاکرات در پنجشنبه با پایان مذاکرات در روز جمعه چیست؟
به گزارش نکونیوز، مقامات آمریکایی اصرار داشتند مذاکرات تا روز پنجشنبه به اتمام برسد چراکه اگر توافق هسته ای پیش از روز جمعه به سرانجام می رسید آنگاه کنگره ظرف مدت یک ماه باید نظر خود را در مورد توافق هسته ای به باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا اعلام کند و بدین ترتیب در صورت توافق، تحریم ایران ظرف مدت یک ماه پس از توافق لغو می شد. اما حتی یک روز تاخیر در توافق نهایی، با تعطیلی یک ماهه کنگره آمریکا همزمان می شود و این بدین معناست که لغو تحریمهای آمریکا بر ضد ایران در صورت نظر مثبت کنگره ظرف مدت دو ماه امکانپذیر خواهد شد و به همین دلیل آمریکا تمایل داشت مذاکرات تا قبل از جمعه به پایان برسد تا امکان لغو تحریم ایران در مدت کوتاهتری امکانپذیر شود. به همین دلیل آمریکا بیش از ایران خواستار پایان مذاکرات تا قبل از روز جمعه بود. البته این امکان وجود دارد به دلیل اختلاف ساعت زیاد بین وین و واشنگتن، پایان مذاکرات در روز جمعه نیز مشمول اعلام نظر کنگره تا یک ماه شود، نه دو ماه اما این امر منوط به تایید این برداشت های متفاوت توسط اعضای کنگره آمریکا بویژه جمهوریخواهان مخالف دولت اوباما است.
اگر کنگره با توافق احتمالی مخالفت کند....
یک پرسش مهم درباره سرنوشت توافق احتمالی ایران و آمریکا بر سر پرونده هسته ای ایران این است که اگر کنگره آمریکا با این توافق مخالفت کند، سرنوشت تحریم های ایران چه می شود و آیا اوباما می تواند در صورت مخالفت کنگره، باز هم تحریم های ایران را لغو کند؟
اگر جمهوریخواهان حاضر در کنگره آمریکا بخواهند در پی توافق احتمالی هسته ای با ایران با لغو تحریمها مخالفت کنند نیازمند کسب آرای دو سوم اعضای کنگره هستند. در صورتی که دو سوم اعضای کنگره با لغو تحریم ها مخالفت کنند، اوباما نمی تواند تصمیم کنگره را وتو کند و این امر می تواند پیچیدگی تازه ای در مورد لغو تحریم ایران ایجاد کند. اما اگر حتی بیش از نیمی از اعضای کنگره – کمتر از دو سوم – با لغو تحریم ایران مخالفت کنند، اوباما می تواند آن را وتو کند و بنابراین تحریم ایران با نظر دولت دموکرات لغو می شود. البته ترکیب کنگره نشان می دهد اگر اتفاق خاصی رخ ندهد، در صورت توافق هسته ای احتمالی، تعداد مخالفان لغو تحریم اوباما به دو سوم اعضای کنگره نمی رسد و به همین دلیل اوباما می تواند تصمیم کنگره را اگر خلاف میل او باشد وتو کند.\اما همه احتمالات فوق در صورتی رسمیت خواهد داشت که ایران و ۱+۵ تا جمعه به توافق برسند....
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵