کد مطلب: 83154
 
بهره‌برداری از 5 فاز پارس جنوبی، لایه نفتی پارس جنوبی و 4 طرح پتروشیمی
جزئیات طرح‌هایی که فردا افتتاح می‌شوند
 
فردا رئیس‌جمهور به عسلویه می‌رود و با حضور وی ۵ فاز پارس جنوبی مورد بهره‌برداری رسمی قرار می‌گیرد. با افتتاح این طرح‌ها، برداشت روزانه گاز ایران از میدان عظیم پارس جنوبی از قطر پیشی خواهد گرفت. علاوه بر این، طرح برداشت نفت از لایه نفتی پارس جنوبی هم رسماً افتتاح خواهد و چند طرح پتروشیمی هم مورد بهره‌برداری قرار خواهد گرفت.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۶ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۴۴
فردا رئیس‌جمهور به عسلویه می‌رود و با حضور وی ۵ فاز پارس جنوبی مورد بهره‌برداری رسمی قرار می‌گیرد. با افتتاح این طرح‌ها، برداشت روزانه گاز ایران از میدان عظیم پارس جنوبی از قطر پیشی خواهد گرفت. علاوه بر این، طرح برداشت نفت از لایه نفتی پارس جنوبی هم رسماً افتتاح خواهد و چند طرح پتروشیمی هم مورد بهره‌برداری قرار خواهد گرفت.
به گزارش نکونیوز، طرح توسعه فازهای ۱۷و ۱۸، ۱۹، ۲۰ و ۲۱ پارس جنوبی فردا رسماً با حضور رئیس جمهور افتتاح خواهند شد. افتتاح این طرح‌ها گامی بلند در جهت افزایش تولید گاز در کشور خواهد بود و با تولید گاز از این فازها، ایران بالاخره از لحاظ تولید روزانه گاز از پارس جنوبی از قطری‌ها پیشی می‌گیرد.
قرارداد فازهای ١٧ و ١٨ پارس جنوبی که اینک در آستانه افتتاح رسمی است، حدود ١١ سال قبل، میان شرکت ملی نفت ایران و کنسرسیومی متشکل از سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی ایران، شرکت ملی حفاری ایران، شرکت مهندسی و ساختمان صنایع نفت و شرکت صنعتی دریایی ایران (صدرا) امضا شد که در ادامه راه و در دولت یازدهم به دلیل تاخیرهای صدرا در ساخت سکو، شرکت ایزوایکو جایگزین این شرکت در فازهای ١٧ و ١٨ شد.
این دو فاز که زمان ٥٢ ماه برای اجرای آن‌ها تعریف شده بود، قرار بود حداکثر تا پایان دولت دهم تکمیل و به بهره برداری برسند که به دلیل تغییرات مدیریتی، شدت تحریم‌ها و کمبود منابع مالی نیمه‌کاره ماندند و به دولت بعد منتقل شدند.
طرح توسعه فاز ١٩ میدان گازی پارس جنوبی در خرداد ماه ١٣٨٩ توسط شرکت نفت و گاز پارس و در قالب یک قرارداد EPC به کنسرسیومی متشکل از شرکتهای پتروپارس و پتروپارس ایران (جهت اجرای تاسیسات خشکی و عملیات حفاری) و شرکت مهندسی تاسیسات دریایی ایران (جهت ساخت و اجرای سکوهای دریایی و خطوط لوله زیردریایی) و تحت رهبری شرکت پتروپارس واگذار گردید.
هدف از اجرای طرح توسعه فاز ۱۹ پارس جنوبی برداشت و تولید روزانه ۵۶ میلیون متر مکعب گاز ترش از مخزن مشترک پارس جنوبی با چهار سکو و انتقال آن به خطوط لوله دریایی به خشکی و تبدیل آن به ۵۰ میلیون مترمکعب گاز شیرین، ۵۵۰ تن اتان، ۲ هزار تن پروپان، یک‌هزار و ۲۰۰ تن بوتان، ۸۰ هزار بشکه میعانات گازی و ۴۰۰ تن گوگرد در روز است.
هدف از اجرای طرح توسعه فاز ۲۰ و ۲۱ پارس جنوبي نیز توليد روزانه ۵۰ ميليون مترمكعب گاز، روزانه ۷۷ هزار بشكه ميعانات گازي، روزانه ۴۰۰ تن گوگرد، و يك ميليون تن اتان و ۱. ۱ ميليون تن گاز مايع در سال است.
قرارداد توسعه فازهای ۲۰ و ۲۱ میدان مشترک پارس جنوبی در سال ۸۸ با ارزش بیش از پنج میلیارد دلار به شرکت اویک (لیدر) و با همکاری شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی ایران واگذار شد.
علاوه بر ۵ فاز تولید گاز از میدان عظیم پارس جنوبی، فردا طرح تولید نفت از لایه نفتی پارس جنوبی نیز رسماً افتتاح خواهد شد.
لایه نفتی پارس جنوبی از میادین مشترک نفتی در فاصله ۱۳۰ کیلومتری از ساحل عسلویه و در مرکز خلیج فارس قرار دارد که عمدتا از مخازن کربناته تشکیل شده و از سمت جنوب به میدان الشاهین قطر منتهی می‌شود. سال ۷۸ شرکت دانمارکی مارسک برای انجام طرح توسعه لایه نفتی پارس جنوبی، با شرکت ملی نفت ایران وارد مذاکره شد که این مذاکرات در نهایت با شکست مواجه شد. در ادامه در خردادماه سال ۸۳ قرارداد طرح توسعه لایه‌های نفتی میدان پارس جنوبی بین شرکت ملی نفت ایران و شرکت پتروایران امضاء شد.
حجم ذخایر در جای نفت خام لایه نفتی پارس جنوبی بیش از ١٤ میلیارد بشکه برآورد می شود. در نهایت پس از سال‌ها تأخیر، نخستین شناور پالایشگاهی خاورمیانه در هفته‌های پایانی سال ۱۳۹۵، وارد خلیج فارس شد و تولید نفت از لایه نفتی پارس جنوبی در بیست و نهم اسفند گذشته آغاز شد. قرار است این طرح فردا رسماً توسط رئیس جمهور افتتاح شود. تولید نفت از لایه نفتی پارس جنوبی در حال حاضر حدود ۲۵ هزار بشکه در روز است و قرار است به تدریج به ۳۵ هزار بشکه در روز برسد.
فردا ۴ طرح پتروشیمی نیز با حضور رئیس جمهور به بهره‌برداری خواهد رسید. واحد MEG پتروشیمی مروارید، پلی استایرن انتخاب، فاز ٢ پتروشیمی کاویان و پتروشیمی تخت جمشید پارس ٤ طرحی هستند که فردا با حضور مقامات ارشد کشور به بهره برداری می‌رسند.
با افتتاح این ٤ طرح صنعت پتروشیمی در منطقه ویژه اقتصادی-انرژی پارس، در مجموع حدود ٢ میلیون تن به ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی و پلیمری ایران افزوده می‌شود که ارزش این تولیدات بالغ بر ٢ میلیارد دلار پیش‌بینی می‌شود.
جزئیات چهار طرح پتروشیمی که قرار است فردا افتتاح شوند، به شرح زیر است:

فاز ٢ پتروشیمی کاویان
فاز دوم پتروشیمی کاویان به عنوان بزرگترین تولیدکننده اتیلن منطقه خاورمیانه با هدف تأمین خوراک واحدهای پتروشیمی که در مسیر خط لوله اتیلن غرب همچون مجتمع های پتروشیمی کردستان، لرستان، مهاباد، پلی اتیلن ایلام و ... قرار دارند، احداث شده است.
هر ٢ فاز پتروشیمی کاویان به صورت مشابه، ظرفیت تولید سالانه یک میلیون تن اتیلن را دارند که هر فاز برای تولید این میزان اتیلن سالانه به ١٢٥٨ هزار تن اتان نیاز دارد که این میزان را از فازهای ٤ و ٥، ٩ و ١٠، ١٥ و ١٦ و ١٧ و ١٨ پارس جنوبی دریافت می کنند.
این طرح با سرمایه گذاری ارزی و ریالی به ترتیب حدود ٢٠٠ میلیون یورو و ٢٣٥٠ میلیارد ریال اجرا شده است. برآورد فروش سالانه محصولات فاز دو پتروشیمی کاویان حدود ٩٥٠ میلیون دلار بوده و خوراک فاز ٢ این طرح به میزان ١٣٠٠ هزار تن در سال اتان از فازهای پارس جنوبی تامین خواهد شد.
تمام مراحل ساخت این مجتمع از مهندسی، تدارکات، نصب و راه اندازی از سوی متخصصان داخلی انجام شده است.
پروژه پتروشیمی کاویان سال ٨٥ آغاز شد که فاز یک این مجتمع در سال ٩١ راه اندازی و افتتاح شد و دلیل تاخیر در راه اندازی فاز ٢ این پتروشیمی، کمبود خوراک و مشکلات ناشی از تحریم‌های اعمال شده بر علیه این صنعت بود.

پتروشیمی تخت جمشید پارس
ساخت مجتمع پتروشیمی تخت جمشید پارس با هدف تولید انواع محصولات پلی استایرن به ظرفیت تولید سالانه ٦٥ هزار تن از اواخر زمستان ٩٣ آغاز شد و هم اکنون آماده افتتاح رسمی است.
این طرح با سرمایه گذاری ارزی و ریالی به ترتیب حدود٤٠ میلیون یورو و ١٣٥٠ میلیارد ریال اجرایی شده و برآورد میزان فروش محصولات این طرح حدود ٨٥ میلیون دلار در سال است. در حال حاضر خوراک طرح استایرن به میزان ٥٠ هزار تن در سال از پتروشیمی پارس تامین می‌شود.
در فرآیند ساخت و راه اندازی واحد پلی استایرن این مجتمع، توان و ساخت داخل بیشترین سهم را داشته است.
پلی استایرن، یکی از رایج ترین رزین‌های تجاری ترموپلاستیک و آمورف با محدوده وسیعی از خواص فیزیکی و مکانیکی است که قیمت جذاب آن، نظر تولیدکنندگان گسترده ای از اقلام را به خود جلب می‌ کند. این ماده به صورت گرانول‌های استوانه‌ای شکل (یا دانه‌های کروی پلی استایرن انبساطی) تولید می‌شود.

پلی استایرن گروه صنعتی انتخاب
واحد پلی استایرن گروه صنعتی انتخاب با ظرفیت تولید ٢٥٠ هزار تن در سال پلی استایرن انبساطی ساخته شده که این طرح با سرمایه گذاری ارزی و ریالی به ترتیب حدود ١٢٠ میلیون دلار و ٢٠٠٠ میلیارد ریال به بهره برداری رسیده است. برآورد فروش سالانه محصولات حدود ٣٨٥ میلیون دلار بوده و خوراک طرح به میزان ٢٣٥ هزار تن در سال استایرن از پتروشیمی پارس تامین می شود.

واحد MEG پتروشیمی مروارید
فاز دوم پتروشیمی مروارید نیز که هم اکنون آماده بهره برداری رسمی است با هدف تولید انواع اتیلن گلایکول با ظرفیت تولید سالانه ٥٤٠ هزار تن محصول طراحی و ساخته شده است.
خوراک های این واحد شامل ٣٤٠ هزار تن در سال اتیلن از محل واحد الفین پتروشیمی مروارید و ٣٦٨ هزار تن در سال اکسیژن برای تولید ٥٥٤ هزار تن در سال اتیلن گلایکول هاست. این طرح با سرمایه گذاری ارزی و ریالی به ترتیب حدود ١٧٠ میلیون یورو ٨٩٠٠ میلیارد ریال اجرا شده و برآورد فروش سالانه محصولات این طرح جدید صنعت پتروشیمی حدود ٦٣٠ میلیون دلار است.
٩٠ درصد از تجهیزات ثابت واحد MEG پتروشیمی مروارید در داخل ساخته شده است.
محصولات تولیدی واحد MEG پتروشیمی مروارید شامل منو اتیلن گلایکول (MEG)، دی اتیلن گلایکول (DEG) و تری اتیلن گلایکول (TEG) است.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵