کد مطلب: 43194
 
پشت صحنه تغییرات قیمت نفت صادراتی عربستان
 
عربستان سعودی قیمت نفت صادراتی خود به آسیا را کاهش داده است تا سهم بازار بیشتری در آسیا بدست آورد و رقبای خود بخصوص ایران را از این بازار خارج کند.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۴۸
عربستان سعودی قیمت نفت صادراتی خود به آسیا را کاهش داده است تا سهم بازار بیشتری در آسیا بدست آورد و رقبای خود بخصوص ایران را از این بازار خارج کند.

شرکت دولتی آرامکو عربستان سعودی اعلام کرده است که بهای نفت صادراتی خود به آسیا را در ماه مارس کاهش می دهد اما قیمت آن را برای اروپا و امریکا افزایش می دهد.

از ابتدای دوره زمانی کاهش شدید قیمت نفت در بازارهای جهانی، تحلیل گران این حوزه نظرات متفاوتی درباره علت کاهش قیمت جهانی نفت داشتند و با توجه به رفتار های بازیگران این بازار، انگیزه های متفاوتی را برای کاهش قیمت مطرح می‌کردند. بعد از آن که معلوم شد عربستان سعودی، قیمت نفت صادراتی خود را کاهش داده است عده ای این نظریه را مطرح کردند که این کشور با کاهش قیمت نفت خود قصد دارد تولید نفت شیل (نفت غیرمتعارف) را در امریکا کاهش دهد و در واقع تولید نفت غیرمتعارف را غیراقتصادی کند، اما اخیرا شرکت دولتی آرامکو عربستان اعلام کرده که قیمت نفت صادراتی خود به امریکا و اروپا را افزایش خواهد داد، در حالی که قیمت نفت صادراتی خود به آسیا را کاهش خواهد داد که این گزاره با نظریه غیراقتصادی کردن نفت های غیرمتعارف تناقض دارد، زیرا در صورتی که عربستان بخواهد تولید نفت غیرمتعارف را با مشکل مواجه کند، باید قیمت نفت صادراتی خود به آمریکا را کاهش دهد و لذا به نظر می رسد عربستان از کاهش قیمت نفت انگیزه ای غیر از متوقف کردن نفت های غیرمتعارف دارد.

با توجه به این که عربستان قیمت نفت صادراتی خود به آسیا را کاهش داده است، می توان نتیجه گرفت هدف عربستان بدست آوردن سهم بازار بیشتر در آسیا و خارج کردن رقبای خود در این حوزه است. لذا به نظر می رسد با توجه به حوادث اخیر منطقه و افزایش نفوذ ایران، عربستان بیشتر بر تحت فشار قرار دادن ایران تمرکز کرده است تا بتواند اولا جای ایران را در بازار نفت شرق آسیا بگیرد و ثانیا با کاهش درآمدهای ایران که وابستگی زیادی به فروش نفت دارد، نفوذ ایران را در منظقه کاهش دهد.

نویسنده: عباس ملک ثابت
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵