کد مطلب: 91894
 
استفاده نفت گاز در بخش غیرمولد
 
مدیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه تربت حیدریه، افزایش مصرف نفت کوره را در منطقه تربت حیدریه 12 درصد اعلام و عنوان کرد: در ناحیه کاشمر 80 درصد مصرف نفت گاز در بخش حمل و نقل هست و این نشان می دهد نفت و گاز در بخش غیر مولد استفاده می شود.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۲ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۳۳
مدیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه تربت حیدریه، افزایش مصرف نفت کوره را در منطقه تربت حیدریه 12 درصد اعلام و عنوان کرد: در ناحیه کاشمر 80 درصد مصرف نفت گاز در بخش حمل و نقل هست و این نشان می دهد نفت و گاز در بخش غیر مولد استفاده می شود.


به گزارش ایسنا، مجتبی دلبری در جلسه بررسی مشکلات جایگاه‌داران بنزین در کاشمر با بیان اینکه تولید مسکن در کاشمر صفر شده است، بیان کرد: این آمار خوبی نیست و نشان می دهد صنایع منطقه فلج شده و سوختی در بخش مولد مصرف نمی شود. به علت رکودی که در بازار مسکن وجود دارد فروش نفت کوره تنها 882 هزار لیتر بوده است.

وی با اشاره به وضعیت عرضه انرژی در حوزه فعالیت ناحیه تربت حیدریه و ناحیه کاشمر که شامل کاشمر و خلیل آباد می‌شود افزود: در استان خراسان تنها سه اداره کل شرکت نفت فعالیت دارتد. این ادارات کل شامل تربت حیدریه، سبزوار و مشهد است. اکنون در حوزه ناحیه کاشمر 11 جایگاه فعال هستند.

دلبری با اشاره به اینکه چند سالی هست که جایگاه ها درجه بندی می شوند و کارمزد را بر اساس امتیازهایی که در رعایت مقررات ایمنی، استانداردهای شرکت نفت و زیبا سازی کسب می کنند داده می شود، افزود: کاشمر در بین نواحی ایران جز نواحی تک هست که از 11 جایگاه 10 جایگاه آن ممتاز است. تنها یکی از جایگاههای منطقه کاشمر درجه دو هست که آن هم در شهر ریوش قرار دارد. کاشمر در بین شهرستانهای کل کشور رتبه اول را دارد. کاشمر حتی از مناطقی مثل چالوس، گرگان و گیلان که مناطق مسافرخیز و فروش بسیاری دارد جلوتر است در سطح ناحیه تربت حیدریه سالیانه 52 میلیون لیتر بنزین، 16 میلیون نفت سفید، 37 میلیون نفت گاز مصرف می شود.

وی با اشاره به اینکه در 5 ماهه ابتدای امسال در سطح ناحیه کاشمر دو درصد افزایش مصرف بنزین داشته ایم، افزود: آمار افزایش مصرف بنزین در سطح منطقه تربت حیدریه 5 درصد و در کل کشور 6 درصد بوده است.

مدیر شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه تربت حیدریه با اعلام اینکه افزایش خودروها و سوخت گیری در منطقه کاشمر به نسبت نواحی دیگر کمتر شده است، گفت: به رغم اینکه افزایش مصرف بنزین در کاشمر تنها دو درصد بوده ولی در منطقه تربت حیریه 5 درصد و کشور 6 درصد بوده است.

وی همچنین از کاهش 9 درصدی مصرف نفت سفید در ناحیه تربت حیدریه در 6 ماهه ابتدای امسال خبر داد و اظهار کرد: به رغم اینکه بخش کوهسرخ یکی از مهمترین مناطق بود به همین خاطر میزان ذخیره سازی نفت سفید را برای هر خانوار در بخش کوهسرخ دو برابر کرده بودم اما اکنون به دلیل توسعه گازرسانی و اتصال به شبکه گاز این میزان مصرف کمتر شده است.

دلبری با اشاره به اینکه افزایش مصرف نفت گاز در ناحیه کاشمر صفر درصد و در منطقه تربت حیدریه 6 درصد بوده که این جای تامل دارد، افزود: هرچند ما نفت و گاز را شریان اقتصادی کشور می دانیم و از سویی سوخت واحدهای صنعتی و خدماتی، کشاورزی و حمل و نقل از گازوئیل هست اما این عدم افزایش نشان دهنده اتفاق خوشایندی نیست.

وی با اعلام اینکه این نشان دهنده آلارم هایی هست که دستگاههای متولی باید از هم اکنون به فکر باشند، اظهار کرد: در بخش مصرف نفت کوره کاشمر 67 درصد کاهش داشته است.

مدیر شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه تربت حیدریه در ادامه با بیان اینکه برای جانمای جایگاه‌ها ملاک‌های خاصی مدنظر است، اظهار کرد: اکنون هر نازل بنزین در سطح منطقه روزانه 1550 لیتر بنزین می فروشد که این آمار در کاشمر 1440 لیتر بوده و این نشان می دهد میزان بنزین مورد نیاز جایگاه ها به میزان لازم است.

وی با اشاره به اینکه براساس مصوبه هیئت وزیران چون سرمایه گذاری در جایگاه‌ها توسط بخش خصوصی انجام می شود و رقابتی هست، از اینکه بخواهیم جلوی مجوزهای صدور جایگاه سوخت را بگیریم، منع شده ایم، گفت: صف انتظار سوخت گیری و فاصله سوخت گیری برای مصرف کننده باید کاهش پیدا کند و باید این الزامات که مصرف کننده در کمترین زمان و در کوتاهترین فاصله امکان سوخت گیری داشته باشد را مهیا کنیم.

وی با اعلام اینکه در این 5 ماه رشد مصرف سی ان جی در کاشمر منهای 1.4 دهم بوده در صورتیکه منطقه تربت حیدریه 4 درصد مثبت بوده است، افزود: این نشان می دهد مردم کاشمر بیشتر تمایل به استفاده از بنزین دارند تا سوخت سی ان جی.

مدیر شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه تربت حیدریه با بیان اینکه کاشمر در بخش مصرف گاز مایع 22 درصد و تربت حیدریه 13 درصد افزایش مصرف داشته است، بیان کرد: این کاهش بنزین و سی ان جی نشان می دهد تخلفاتی در تاسیسات گاز مایع در حال اتفاق افتادن است. بازرس های شرکت نفت گزارش داده اند که خودروها با نصب کردن کیت گاز مایع با کپسولهای 25 کیلویی خودرو خود را شارژ می کنند.

وی، سهم سی ان جی در سبد سوختی حمل و نقل در کاشمر را 32.3 درصد و در منطقه تربت حیریه 31 درصد و در کشور 26 درصد اعلام کرد.

مدیر شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه تربت حیدریه با بیان اینکه برخلاف مکانهای دیگر 7 جایگاه کاشمر سوخت را نقدی از ما می خرند، بیان کرد: وضعیت موجود نشان دهنده این هست که وضعیت اقتصادی صنف جایگاهداران از سایر صنوف بهتر است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵