کد مطلب: 78394
 
نامه «خیلی فوری» زنگنه در مورد تبعات تغییر نرخ خوراک پتروشیمی‌ها
هشدار وزیر نفت به پارلمان
 
قیمت خوراک پتروشیمی‌ها بار دیگر به مسأله‌ای بسیار حساس تبدیل شده است. وزیر نفت با ارسال نامه‌ای «خیلی فوری» به رئیس مجلس، اعلام کرده که در گزارش کمیسیون تلفیق مجلس درباره قیمت خوراک پتروشیمی‌ها در لایحه برنامه ششم توسعه، مواردی وجود دارد که در صورت تصویب، «مشکلات جدی مالی و مدیریتی» برای کشور ایجاد خواهد شد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۷ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۲۱
قیمت خوراک پتروشیمی‌ها بار دیگر به مسأله‌ای بسیار حساس تبدیل شده است. وزیر نفت با ارسال نامه‌ای «خیلی فوری» به رئیس مجلس، اعلام کرده که در گزارش کمیسیون تلفیق مجلس درباره قیمت خوراک پتروشیمی‌ها در لایحه برنامه ششم توسعه، مواردی وجود دارد که در صورت تصویب، «مشکلات جدی مالی و مدیریتی» برای کشور ایجاد خواهد شد.
به گزارش نکونیوز، بیژن زنگنه، وزیر نفت با ارسال نامه‌ای به رئیس مجلس با اشاره به بار مالی دست‌‌کم ۱۶ میلیارد دلاری اجرای مصوبه کمیسیون تلفیق درباره قیمت‌گذاری خوراک واحدهای پتروشیمی، نسبت به تصویب نهایی این ماده در مجلس هشدار داد.
کمیسیون تلفیق مجلس در جریان بررسی لایحه برنامه ششم توسعه، شاخص‌های جدیدی برای قیمت‌گذاری خوراک گاز واحدهای پتروشیمی در قالب بند «الف» ماده ۵۳ تعیین کرده است که به معنای ابطال فرمول ۱۰ ساله وزارت نفت در این زمینه است. برخی بر این عقیده‌اند که مصوبه کمیسیون تلفیق، رانت زیادی برای پتروشیمی‌های شبه‌دولتی ایجاد می‌کند و بار مالی زیادی را بر دوش دولت قرار می‌دهد.
حالا بیژن زنگنه، وزیر نفت با ارسال نامه‌ای به علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی درباره تبعات منفی تصویب مصوبه کمیسیون تلفیق درباره خوراک پتروشیمی‌ها در صحن علنی مجلس در قالب ماده ۵۳ گزارش این کمیسیون درباره لایحه برنامه ششم توسعه هشدار داده و اعلام کرده که بار مالی اجرای مصوبه کمیسیون تلفیق مجلس برای دولت در طی دوره ۵ ساله اجرای برنامه ششم توسعه، حداقل ۱۶ میلیارد دلار است.
بنا به خبر منتشر شده در فارس، در ابتدای بخش سوم از این نامه زنگنه، با اشاره به سازوکار درنظر گرفته شده برای قیمت گذاری خوراک مایع واحدهای پتروشیمی در بند «د» ماده ۵۳ گزارش کمیسیون تلفیق درباره لایحه برنامه ششم توسعه، اعلام شده است که کاهش درآمد و تحمیل بار مالی بر دولت با اجرای این بند (با فرض قیمت ۵۰ دلار برای هر بشکه نفت خام)، «حداقل ۱۰ میلیارد دلار در طول برنامه» خواهد بود. در ادامه این بخش از نامه وزیر نفت به شاخص‌های تعیین شده برای شاخص های تعیین شده برای قیمت گذاری خوراک گاز طبیعی و خوراک اتان واحدهای پتروشیمی در بندهای «الف» و «ب» ماده ۵۳ گزارش کمیسیون تلفیق درباره لایحه برنامه ششم توسعه، اشاره شده و اعلام شده است که کاهش درآمد و تحمیل بار مالی بر دولت با اجرای این بندها، «حداقل ۶ میلیارد دلار (۲۰ هزار میلیارد تومان) در طی دوره برنامه» خواهد بود.
همچنین در ادامه این بخش از نامه، زنگنه به این موضوع اشاره کرده است که در صورت تصویب ماده ۵۳، قانون دائمی (قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (۲)) که در سال ۹۳ برای نحوه قیمت گذاری خوراک‌های گاز و مایع واحدهای پتروشیمی به تصویب مجلس رسیده بود؛ «فقط برای مدت ۵ سال متوقف خواهد شد» و این موضوع، موجب بی ثباتی و بلاتکلیفی سرمایه گذارانی خواهد شد که مایلند در این بخش ها سرمایه گذاری کنند و می خواهد از همین الان، تکلیف خود را برای حداقل ۱۵ تا ۲۰ سال آینده بدانند. در پایان این بخش از نامه وزیر نفت، با اشاره به اینکه تغییر یک قانون مادر در مدتی کمتر از ۲ سال، موجب بی ثباتی است، پیش بینی شده است که با توجه به ناپختگی متن ارائه شده (ماده ۵۳)، این ماده حتی در صورت تصویب، قطعا در سال های آینده دچار تغییر گردد.
گفتنی است در ابتدای این نامه وزیر نفت به رئیس مجلس به شماره ۴۵۲۸۹-۲/۲۰ و در تاریخ ۳۰/۹/۱۳۹۵ که به صورت «خیلی فوری» ارسال شده، زنگنه اعلام کرده است که در گزارش کمیسیون تلفیق مجلس درباره لایحه برنامه ششم توسعه، مواردی وجود دارد که در صورت تصویب مشکلات جدی مالی و مدیریتی برای کشور ایجاد خواهد شد و ایشان با توجه به وظیفه قانونی خود توضیحاتی درباره موارد مهم مرتبط با حوزه ماموریت های وزارت نفت ارائه می دهد.
بر همین اساس هم در ادامه این نامه، زنگنه به دیدگاه های خود درباره تبعات منفی مهم تصویب برخی از بخش های گزارش کمیسیون تلفیق مجلس درباره لایحه برنامه ششم توسعه شامل بند الف ماده ۱۳ (بازپرداخت بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی)، ماده ۳۴ (پاداش بازنشستگی)، ماده ۵۳ (قیمت گذاری خوراک واحدهای پتروشیمی)، بند ۸ ماده ۵۴ (قیمت گذاری گاز صنایع انرژی بر) و بند ۳ ماده ۵۵ (ظرفیت صنعت پتروشیمی) اشاره کرده است.
وزیر نفت رونوشتی از این نامه را برای اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور هم ارسال کرده است.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵