کد مطلب: 84324
 
ظرفیت سازندگان تجهیزات صنعت نفت
 
رییس کمیسیون تسهیل و توسعه کسب و کار انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت با بیان اینکه ارجاع کار به سازندگان داخلی صنعت نفت به اندازه ۳۰ درصد ظرفیت هاست، گفت: به گفته مدیران صندوق توسعه ملی تا دو ماه آینده دستورالعمل حمایت صندوق از ساخت داخل تهیه می شود.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۲۷
رییس کمیسیون تسهیل و توسعه کسب و کار انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت با بیان اینکه ارجاع کار به سازندگان داخلی صنعت نفت به اندازه ۳۰ درصد ظرفیت هاست، گفت: به گفته مدیران صندوق توسعه ملی تا دو ماه آینده دستورالعمل حمایت صندوق از ساخت داخل تهیه می شود.


«سیامک صمیمی دهکردی» رییس کمیسیون تسهیل و توسعه کسب و کار انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم اظهار داشت: تولیدکنندگان داخلی و سازندگان تجهیزات صنعت نفت در کشور مشکلاتی در تأمین نقدینگی دارند، مطالبات وصل نشده ای از سوی دولت دارند و از طرفی هم در گرفتن تسهیلات از بانک های داخلی و خارجی با مشکلاتی مواجه هستند.

وی افزود: برای تأمین منابع مالی از بازار سرمایه نیز یا بازار سرمایه نتوانسته بسترهای لازم را فراهم کند و یا ما نتوانسته ایم از بازار سرمایه استفاده کنیم و یا به هر دلیل، سازندگان تجهیزات صنعت نفت نتوانسته اند برای اجرای طرح ها و تأمین سرمایه در گردش، منابع مالی از بازار سرمایه جذب کنند.

صمیمی دهکردی با بیان اینکه "بارها پیشنهاد تهاتر مطالبات سازندگان از دولت با بدهی سازندگان به بانک ها و مراکز مالیاتی را به دولت ارائه کرده ایم"، گفت:‌ قول های مساعدی در این خصوص داده شد اما در راه اجرا مشکلاتی پیش آمده و عملا هیچ وقت تهاتری انجام نشده است.

رییس کمیسیون تسهیل و توسعه کسب و کار انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت تصریح کرد: تنها راهکار اجرایی که به فکر ما می رسد و داریم روی آن کار می کنیم این است که صندوق توسعه ملی بیاید و در خدمت ساخت داخل قرار گیرد.

وی ادامه داد: در این صورت، سازندگان تجهیزات صنعت نفت در داخل کشور می توانند از ریال صندوق توسعه ملی برای تأمین منابع مالی و ساخت تجهیزات و از دلار صندوق توسعه ملی برای واردات مواد اولیه و ماشین آلات استفاده کنند.

صمیمی دهکردی اذعان داشت: داریم روی آن کار می کنیم، تعاملی با صندوق توسعه ملی و سازمان برنامه و بودجه داریم و قرار شده تا آیین نامه مربوط به استفاده از منابع صندوق توسعه ملی برای ساخت داخلی تجهیزات صنعت نفت را تهیه کنیم تا بانک ها بتوانند از منابع صندوق برای سازندگان داخلی استفاده کنند.

وی افزود: ارتباطی بین صندوق توسعه ملی، سازمان برنامه و بودجه و انجمن ها شکل گرفته تا روی این مسئله کار کنند و اکنون حدود سه ماه است که داریم روی آن کار می کنیم .

رییس کمیسیون تسهیل و توسعه کسب و کار انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت در خصوص اینکه چه زمانی این کار به سرانجام می رسد، گفت: خود صندوق می گوید تا یکی دو ماه آینده دستورالعمل را به تصویب می رسانند و به بانک ها ابلاغ می کنند.

صمیمی دهکردی با بیان اینکه "اگر استفاده از منابع صندوق توسعه ملی برای تأمین مالی و رفع مشکلات نقدینگی سازندگان محقق شود، مایه امیدواری برای ساخت داخل است"، گفت: ارجاع کار به سازندگان داخلی تجهیزات صنعت نفت به اندازه 30 درصد ظرفیت نصب شده ساخت داخل است و سازندگان امروز با 30 درصد ظرفیت خود کار می کنند و 70 درصد سرمایه گذاری ها در این بخش خوابیده است.

وی افزود: سازندگان تجهیزات می توانند خود رأسا برای گرفتن تسهیلات از بانک های خارجی اقدام کنند، بانک ها و مراکز مالی خارجی به بخش خصوصی وام می دهند اما در بحث ارائه تضامین دچار مشکل هستیم که انتظار داریم وقتی برای پروژه های دولت وامی از بانک های خارجی می گیریم، دولت حداقل حمایتی که می تواند داشته باشد این است که ضمانت این گونه وام ها را برعهده بگیرد.

رییس کمیسیون تسهیل و توسعه کسب و کار انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت اذعان داشت: ضمانت صندوق توسعه ملی به نیابت از دولت برای اخذ وام های خارجی توسط سازندگان داخلی موضوعی است که قرار است در هیئت امنای این صندوق مطرح شده و چهارچوبش مشخص شود، صحبت هایی در خصوص آن شده اما هنوز عملی نشده است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵