کد مطلب: 90444
 
شاید ونزوئلا اوپک را نجات دهد
 
رییس جهانی بخش استراتژی کالای بانک سرمایه گذاری آربی سی مارکتس کانادا در مصاحبه باشبکه خبری سی ان بی سی آمریکا گفت: آنچه می تواند اوپک را نجات دهد شاید ونزوئلا باشد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۱۰
رییس جهانی بخش استراتژی کالای بانک سرمایه گذاری آربی سی مارکتس کانادا در مصاحبه باشبکه خبری سی ان بی سی آمریکا گفت: آنچه می تواند اوپک را نجات دهد شاید ونزوئلا باشد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، هلیما کرافت افزود: در حقیقت شاید آینده توافق کاهش تولید اوپک و غیراوپک به لیبی و ونزوئلا بستگی داشته باشد.
وی ادامه داد: معمار این توافق روسیه و عربستان سعودی که تولیدکننده بزرگ محسوب می شوند، نیستند بلکه دو کشور درگیر جنگ لیبی و ونزوئلا که دومی در آستانه سقوط قرار دارد، هستند.
تولیدکنندگان نفت دیروز (دوشنبه) و امروز در ابوظبی سرگرم بحث و گفت و گو هستند تا راهی برای افزایش پایبندی به توافق کاهش تولید پیدا کنند.
افزایش تولید نفت شیل آمریکا و نیز افزایش صادرات لیبی و نیجریه که هر دو از اعضای اوپک و مستثنی از کاهش تولید هستند، موجب تضعیف توافق مذکور شده است.
اوپک در ابتدا به لیبی اجازه افزایش تولید داد زیرا این کشور واقع در شمال آفریقا به دلیل سال ها جنگ داخلی، تولیدش بشدت کاهش یافته بود.
اما تولید این کشور در طول ماه های نوامبر 2016 تا ژوئن 2017 (اواسط آبان 1395 تا اواسط تیر 1396) حدود 50 درصد افزایش یافت و به 852 هزار بشکه در روز رسید.
در حالی که نیجریه به تازگی موافقت کرد که در آینده تولید خود را افزایش ندهد، لیبی هنوز هیچ قولی در این زمینه نداده است.
کرافت به سی ان بی سی گفت: آنها هرگز بخشی از توافق کاهش تولید نبودند اما برای اینکه این توافق موثر باشد، باید آن را بپذیرند.
در این میان، تولید ونزوئلا امسال حدود 13 درصد کاهش یافته است زیرا بحران اقتصادی و سیاسی آن بدتر شده است.
به گفته کرافت، شرکت های نفتی بین المللی در حال خارج کردن نیروی کارشان از ونزوئلا هستند.
کاهش بیشتر تولید نفت ونزوئلا که از صادرکنندگان اصلی نفت به پالایشگاه های احلی خلیج آمریکا است، می تواند راز کاهش مازاد عرضه بازار و افزایش قیمت در روزهای اخیر باشد.
به گزارش ایرنا، ایران، الجزایر، آنگولا، اکوادور، گابن، عراق، کویت، لیبی، نیجریه، قطر، عربستان، امارات و ونزوئلا اعضای اوپک به شمار می روند.
اوپک در نشست رسمی 30 نوامبر 2016 (دهم آذرماه ) 1395 خود در وین، برای نخستین بار از سال 2008 میلادی با کاهش تولید موافقت کرد تا با کاهش مازاد عرضه نفت در بازارها، به بالا رفتن سطح قیمت ها کمک کند.
براساس این توافق، مقرر شد اوپک یک میلیون و200 هزار بشکه در روز از سطح تولید خود بکاهد.
ایران، نیجریه و لیبی تا رسیدن به سطح تولید پیش از بحران خود از برنامه کاهش تولید اوپک مستثنی شدند.
اوپک همچنین موفق شد بیستم آذرماه 1395، تولیدکنندگان نفت غیراوپک شامل روسیه، قزاقستان، گینه، جمهوری آذربایجان، سودان، مالزی، عمان، بولیوی، مکزیک، بحرین و برونئی را با خود همراه سازد.
این تولیدکنندگان نیز در مجموع با کاهش 600 هزار بشکه در روز از تولید نفت خود موافقت کردند.
وزیران نفت و انرژی کشورهای عضو اوپک در نشست رسمی چهارم خرداد امسال این سازمان با تمدید توافق کاهش تولید نفت برای 9 ماه دیگر موافقت کردند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵