کد مطلب: 99626
 
نکات کلیدی آخرین گزارش اوپک
 
مطابق گزارش ماه فوریه (دی-بهمن) اوپک و بنابر اعلام منابع ثانوی، تولید نفت این سازمان در ماه ژانویه (دی-بهمن) به ۳۲ میلیون و ۳۰۲ هزار بشکه در روز رسید که نسبت به ماه پیش از آن هشت هزار و یکصد بشکه در روز کاهش دارد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۴۷
مطابق گزارش ماه فوریه (دی-بهمن) اوپک و بنابر اعلام منابع ثانوی، تولید نفت این سازمان در ماه ژانویه (دی-بهمن) به ۳۲ میلیون و ۳۰۲ هزار بشکه در روز رسید که نسبت به ماه پیش از آن هشت هزار و یکصد بشکه در روز کاهش دارد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، بنابر گزارش ماهانه سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) که دوشنبه منتشر شد، مهمترین عامل کاهش تولید نفت این سازمان در ماه میلادی گذشته، کاهش چشمگیر تولید نفت ونزوئلا بود.
ونزوئلا ماه گذشته یک میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه در روز نفت تولید کرد که نسبت به ماه پیش از آن ۴۷ هزار و ۳۰۰ بشکه در روز کاهش دارد.
کاهش تولید نفت ونزوئلا با افزایش تولید نفت کشورهای عراق، لیبی و عربستان تا حدودی خنثی شده است.
عراق در ماه ژانویه چهار میلیون و ۴۳۵ هزار بشکه نفت تولید کرد که نسبت به ماه پیش از آن ۳۰ هزار و ۲۰۰ بشکه در روز افزایش دارد.
تولید نفت ماه ژانویه عربستان نیز با ۲۳ هزار و ۳۰۰ بشکه افزایش نسبت به ماه دسامبر به ۹ میلیون و ۹۷۷ هزار بشکه در روز رسید.
تولید لیبی نیز در ماه ژانویه با ۲۱ هزار بشکه در روز افزایش به ۹۷۸ هزار بشکه در روز رسید.
ایران در ماه ژانویه سه میلیون و ۸۲۹ هزار بشکه در روز نفت تولید کرد که از دسامبر سه هزار و ۴۰۰ بشکه در روز کمتر است.

**کاهش تقاضای مورد انتظار نفت اوپک در سال ۲۰۱۸
اوپک در گزارش این ماه خود، تقاضا برای نفت این سازمان در سال ۲۰۱۸ را ۳۲ میلیون و ۸۶۰ هزار بشکه در روز پیش بینی کرد که از پیش بینی ماه گذشته آن یک میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه در روز کمتر است.
مطابق گزارش ماه فوریه اوپک، تولید نفت غیراوپک در سال جاری میلادی ۵۹ میلیون و ۲۶۰ هزار بشکه در روز پیش بینی شده است که ۳۲۰هزار بشکه در روز بیشتر از پیش بینی ماه گذشته این سازمان است.

**افزایش چشمگیر قیمت نفت سنگین ایران در ماه ژانویه
مطابق گزارش یاد شده، قیمت نفت سنگین کشورمان در ماه میلادی گذشته با ۸.۲ درصد افزایش نسبت به ماه پیش از آن به ۶۵ دلار و ۸۵ سنت در هر بشکه رسید.
بنابر پیش بینی اوپک، هر بشکه نفت سنگین ایران در سال ۲۰۱۸ به طور متوسط به قیمت ۶۵ دلار و ۸۵ سنت به فروش می رسد که نسبت به سال میلادی گذشته ۲۷ درصد افزایش دارد.
میانگین قیمت هر بشکه سبد نفت اوپک در ماه ژانویه نیز به ۶۶ دلار و ۸۵ سنت رسید که نسبت به ماه پیش از آن ۷.۷ درصد افزایش دارد.
متوسط بهای نفت اوپک در سال میلادی جاری نیز ۶۶ دلار و ۸۵ سنت در هر بشکه پیش بینی شده است که نسبت به سال ۲۰۱۷ معادل ۲۸ درصد افزایش دارد.
اوپک متوسط قیمت نفت برنت دریای شمال در سال ۲۰۱۸ را ۶۹ دلار و ۱۳ سنت و متوسط بهای نفت وست تگزاس اینترمدیت را ۶۳ دلار و ۷۰ سنت در هر بشکه اعلام کرد که در مقایسه با سال گذشته به ترتیب ۲۷ و ۲۱ درصد افزایش دارند.
۱۴ کشور الجزایر، آنگولا، اکوادور، گینه استوایی، گابن، ایران،عراق، کویت، لیبی، نیجریه، قطر، عربستان، امارات متحده عربی و ونزوئلا عضو اوپک هستند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵