کد مطلب: 84686
 
استراتژی سعودی‌ها، «نذر روغن سوخته» نبود
تغییر پایدار در سیاست نفتی عربستان
 
خالد الفالح وزیر انرژی عربستان امروز گفت که توافق نفتی و طرح کاهش تولید نفت احتمالاً تا پایان سال ۲۰۱۷ و یا حتی تا سال ۲۰۱۸ تمدید می‌شود. این نخستین اظهار نظر صریح عربستان در مورد تمدید طرح کاهش تولید نفت است و نشان می‌دهد که سیاست نفتی عربستان به طرز پایداری تغییر کرده است.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۴۵
خالد الفالح وزیر انرژی عربستان امروز گفت که توافق نفتی و طرح کاهش تولید نفت احتمالاً تا پایان سال ۲۰۱۷ و یا حتی تا سال ۲۰۱۸ تمدید می‌شود. این نخستین اظهار نظر صریح عربستان در مورد تمدید طرح کاهش تولید نفت است و نشان می‌دهد که سیاست نفتی عربستان به طرز پایداری تغییر کرده است.
به گزارش نکونیوز، وزیر انرژی عربستان که برای شرکت در یک رویداد صنعتی در کوالالامپور مالزی حاضر شده است، رسماً از تمدید توافق نفتی حمایت کرد. وی صراحتاً گفت که در نتیجه مشاوره با سایر کشورهای تولیدکننده نفت، تقریباً با اطمینان می‌تواند بگوید که طرح کاهش تولید نفت تا نیمه دوم سال ۲۰۱۷، و یا حتی فراتر از آن در سال ۲۰۱۸، تمدید خواهد شد.
طرح کاهش تولید نفت که از ابتدای ژانویه ۲۰۱۷ اجرای آن آغاز شده است، ماه آیندی میلادی خاتمه می‌یابد و کشورهای عضو اوپک و غیرعضو اوپک نظیر روسیه، باید تا آن زمان در مورد تمدید آن تصمیم بگیرند.
بیش از ۲۰ کشور امضاءکننده این طرح، توافق کردند که در مجموع تولید نفت خود را حدود ۱.۸ میلیون بشکه در روز کاهش دهند.
در چهار ماه گذشته میزان تعهد این کشورها به طرح کاهش تولید نفت بی‌سابقه بوده است. با این حال، این طرح به دلیل افزایش تولید نفت آمریکا و افزایش فعالیت‌های حفاری در این کشور نتوانسته است به نتایج مطلوب دست یابد.
خالد الفالح وزیر انرژی عربستان گفته است که تولیدکنندگان نفت اصرار دارند که با اقدام دسته جمعی خود، موجودی انبارهای نفت را کاهش دهند. انبارهای سرشار نفت باعث شده است تا مشکل مازاد عرضه همچنان در بازار نفت وجود داشته باشد.
موجودی انبارهای نفت همچنان بیش از ۳۰۰ میلیون بشکه بالاتر از میانگین پنج ساله است و اگر کشورهای عضو اوپک و غیراوپک می‌خواهند این موجودی کاهش یابد، باید همچنان با صبوری به استراتژی کاهش تولید نفت و مدیریت عرضه ادامه دهند.
در زمستان معمولاً تولید نفت در عربستان کاهش پیدا می‌کند چرا که مصرف برق در این کشور کاهش می‌یابد. اما عربستان با آغاز فصل گرما تولید نفت خود را افزایش می‌دهد تا بتواند نیازهای داخلی را تأمین کرده و صادرات نفت خود را نیز در سطح بالایی حفظ کند. برخی بر این عقیده‌ بودند که عربستان با موافقت با طرح کاهش تولید روغن ریخته را نذر امام‌زاده کرده و با شروع فصل گرما، تولید خود را دوباره افزایش می‌دهد و با تمدید توافق نفتی مخالفت می‌کند.
اشتباه بودن این فرضیه حالا اثبات شده است. به نظر می‌رسد که سیاست نفتی عربستان به طور قطعی تغییر کرده است. عربستان از اواسط سال ۲۰۱۴ تا اواخر ۲۰۱۶ طرفدار سیاست تولید نفت به میزان دلخواه بود و از مدیریت عرضه نفت حمایت نمی‌کرد. اما این کشور هم‌اکنون طرفدار مدیریت و مهندسی عرضه نفت به بازارها است و این سیاست را در تابستان ۲۰۱۷ و احتمالاً تا سال ۲۰۱۸ نیز ادامه خواهد داد.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵