کد مطلب: 84136
 
صیانت از بازار تجهیزات داخلی نفت
 
رئیس هیأت مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت گفت: تاکنون۲۰ میلیارد دلار فاینانس پتروشیمی وارد کشور شده که بیشترین استفاده‌کنندگان از این میزان سرمایه، شرکت‌های خصولتی هستند.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۱۰
رئیس هیأت مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت گفت: تاکنون۲۰ میلیارد دلار فاینانس پتروشیمی وارد کشور شده که بیشترین استفاده‌کنندگان از این میزان سرمایه، شرکت‌های خصولتی هستند.

به گزارش خبرنگار مهر، رضا خیامیان، رئیس هیأت مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران گفت: مهمترین درخواست سازندگان تجهیزات داخلی از مسئولین و دولت، صیانت از بازارهای داخلی در مقابل تولیدکنندگان خارجی و واردکنندگان کالاهای خارجی است.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر، کشورهای همسایه ایران تمایلی به خرید تجهیزات نفتی ساخت داخل ندارند، ادامه داد: علت حضور گسترده شرکت‌های خارجی در نمایشگاه نفت، گاز و پتروشیمی، بازار مناسبی است که در ایران وجود دارد؛ در صورتی که اگر این کشورها به این نتیجه برسند که ترجیح کارفرمایان داخلی یا خارجی، خرید تجهیزات تولید داخل است، بیشتر به سمت مشارکت با شرکت‌های داخلی پیش می‌روند؛ به همین دلیل تمامی نهادهای ذیربط باید تلاش کنند تا بسترهای لازم برای مشارکت شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران خارجی با شرکت‌های داخلی فراهم کنند، تا از این طریق، مدیریت، دانش فنی، کیفیت کالاها، کلاس شرکت‌های داخلی و استانداردها ارتقاء یابد.

رئیس هیأت مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران همچنین ضمن گلایه از نوع تخصیص منابع ارزی یا ریالی داخلی از صندوق توسعه ملی تصریح کرد: در دولت گذشته، ارز نسبت به ریال در کشور بیشتر بود؛ به همین دلیل مسئولان ذیربط برای جلوگیری از ایجاد بیماری هلندی، تمایل به خرید کالا و تجهیزات خارجی داشتند، این در حالی است که پس از توافق برجام نیز دولت یازدهم نیز به دلیل ضیق منابع ارزی لازم، تأکید بر استفاده از فاینانس و سرمایه خارجی دارد؛ در حالی که فاینانسورهای خارجی تخصیص سرمایه را منوط به استفاده از تجهیزات داخلی خودشان می‌دانند؛ به این ترتیب عایدی چندانی متوجه تولیدکنندگان داخلی نمی‌شود.

به گفته این فعال بخش خصوصی، تاکنون۲۰ میلیارد دلار فاینانس شیمی وارد کشور شده که بیشترین استفاده‌کنندگان از این میزان سرمایه، شرکت‌های پتروشیمی هستند که عمدتاً خصولتی‌اند؛ به این ترتیب باید گفت مشکل اصلی اقتصاد ایران، دولتی بودن آن است در حالی که وظیفه دولت، ایجاد بسترهای لازم برای تولید و اشتغال است. البته انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران توانستند برای تولید ۱۰ قلم کالای بومی که عمدتاً تجهیزات حفاری و سرچاهی را دربر می‌گیرد، ۵۰۰ میلیارد تومان یا ۲۵ میلیون یورو جذب سرمایه داشته باشند.

خیامیان مهمترین برنامه تولیدکنندگان داخلی تجهیزات نفتی را مشارکت با شرکت‌های خارجی دانست و ادامه داد: بر اساس برنامه ششم توسعه، طی پنج سال باید ۲۰۰ میلیارد دلار سرمایه به صنعت نفت تزریق شود. با بررسی‌های انجام شده، ۶۰ درصد این سرمایه که رقمی حدود ۱۲۰ میلیارد دلار را به خصوص اختصاص می‌دهد، متوجه ساخت تجهیزات و خدمات است؛ حال آنکه تنها در صنعت نفت عراق، بازاری ۳۰۰ میلیارد دلاری برای فعالیت شرکت‌های داخلی وجود دارد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵