کد مطلب: 94946
 
بازار نفت در بهترین روزهایش
ورود نفت برنت به کانال 61 دلاری
آمار تولید نفت اوپک در ماه اکتبر
 
بازار نفت بهترین روزهایش در سال ۲۰۱۷ را سپری می کند: قیمت نفت برنت نسبت به پایین‌ترین میزان آن در ژوئن سال جاری، ۳۸ درصد افزایش یافته و در حاضر نفت خام برنت در کانال ۶۱ دلاری مبادله می‌شود. این بالاترین قیمت نفت در بیش از ۲ سال گذشته است.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۰۸
بازار نفت بهترین روزهایش در سال ۲۰۱۷ را سپری می کند: قیمت نفت برنت نسبت به پایین‌ترین میزان آن در ژوئن سال جاری، ۳۸ درصد افزایش یافته و در حاضر نفت خام برنت در کانال ۶۱ دلاری مبادله می‌شود. این بالاترین قیمت نفت در بیش از ۲ سال گذشته است.
به گزارش نکونیوز، علت اصلی افزایش قیمت نفت در هفته‌های اخیر اقدام هماهنگ کشورهای طرف توافق نفتی برای پایان دادن مازاد عرضه در بازار نفت بوده است. درصد پایبندی به توافق نفتی در میان کشورهای عضو اوپک و غیرعضو اوپک، افزایش یافته است.
تولید نفت خام اوپک در ماه اکتبر ۸۰ هزار بشکه در روز کاهش یافته و به ۳۲.۷۸ میلیون بشکه در روز رسیده است. پایبندی اعضای اوپک به توافق نفتی در ماه اکتبر به ۹۲ درصد رسیده است. این در حالی است که پایبندی اوپک در ماه سپتامبر به توافق نفتی ۸۶ درصد بوده است.
علاوه بر این، تمدید توافق نفتی تا انتهای سال ۲۰۱۸ نیز با حمایت قاطع عربستان سعودی و روسیه، تقریباً قطعی به نظر می‌رسد.
رویترز گزارش داده که تولید نفت خام اوپک در ماه اکتبر ۸۰ هزار بشکه در روز کاهش یافته و به ۳۲.۷۸ میلیون بشکه در روز رسیده است. پایبندی اعضای اوپک به توافق نفتی در ماه اکتبر به ۹۲ درصد رسیده است. این در حالی است که پایبندی اوپک در ماه سپتامبر به توافق نفتی ۸۶ درصد بوده است.
از سوی دیگر عربستان سعودی نیز قیمت نفت صادراتی خود به کشورهای آسیایی در ماه دسامبر را افزایش خواهد داد و با حذف تخفیف‌ها، این قیمت را بالاترین میزان از سال ۲۰۱۴ خواهد رساند. گزارش‌ها حاکی از این است که نفت خام سبک عربستان که ۹۰ سنت بالاتر از شاخص نفت خام عمان/دبی به مشتریان آسیایی این کشور عرضه خواهد شد.
روسیه، بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت دنیا، به تعهدات خود در چارچوب توافق نفتی کاملاً عمل کرده و تولید نفت این کشور نسبت به اکتبر سال ۲۰۱۶، ۳۰۰ هزار بشکه در روز کاهش یافته است.
در مجموع اقدامات ۲۴ کشور طرف توافق نفتی باعث شده تا نفت در حال سپری کردن بهترین روزهای خود باشد. با این حال، برخی عوامل نظیر افزایش تولید نفت در آمریکا، تداوم این وضعیت را تهدید می‌کند. در صورت افزایش تولید نفت آمریکا در هفته‌های آینده، به قیمت‌های نفت فشار وارد خواهد شد و بخشی از آثار اقدام هماهنگ اوپک و غیراوپک، خنثی خواهد شد.
در حال حاضر نفت خام برنت در قیمت ۶۱ دلار و ۲۶ سنت به ازای هر بشکه و نفت خام وست تگزاس اینترمدییت در قیمت ۵۴ دلار و ۷۷ سنت به ازای هر بشکه مبادله می‌شود.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵