داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 86936
 
رتبه دوم در مبارزه با قاچاق کالا
 
گمرک ایران توانست در تازه ترین گزارش دفتر اطلاعات منطقه ای سازمان جهانی گمرک (RILO) رتبه نخست را در کشف انواع مواد مخدر و رتبه دوم را در مبارزه با تخلفات و قاچاق کالا کسب کند.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۱۰
گمرک ایران توانست در تازه ترین گزارش دفتر اطلاعات منطقه ای سازمان جهانی گمرک (RILO) رتبه نخست را در کشف انواع مواد مخدر و رتبه دوم را در مبارزه با تخلفات و قاچاق کالا کسب کند.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا ، گمرک ایران در مبارزه و کشف انواع مواد مخدر سنتی و صنعتی، قرص های مخدر و روان گردان ها و پیش سازها بهترین عملکرد را در مقایسه با دیگر گمرکات داشته است.
کشورهای هنگ کنگ، ژاپن و نیوزلند رتبه های بعدی را در زمینه کشف انواع مخدرها به خود اختصاص داده اند.
بر اساس گزارش 2017 مرکز اطلاعات سازمان جهانی گمرک(RILO)، گمرک ایران با 171 مورد بیشترین تعداد و حجم کشفیات مواد مخدر را در میان سایر کشورها به خود اختصاص داده است.
این مرکز در گزارش خود اعلام کرده است: در حوزه کشفیات مواد مخدر گمرک ایران فقط با 90 مورد کشف انواع حشیش و بذر شاهدانه بیشترین حجم کشفیات را به خود اختصاص داده است و رکورد جدیدی را در میان گمرکات سایر کشورها به لحاظ کشف انواع حشیش و بذر شاهدانه به ثبت رسانده است.
متخصصین ژنتیک گیاهی روی گیاه شاهدانه کار ژنتیکی انجام داده اند و در نتیجه از گیاهی که ماده مخدر آن 6 درصد بود، گیاه جدیدی تولید کرده اند که ماده مخدر آن 25 درصد است.

**رتبه دوم گمرک ایران در مبارزه با تخلفات و قاچاق
مرکز اطلاعات منطقه ای سازمان جهانی گمرک عملکرد گمرکات در بخش کشف تخلفات و مبارزه با قاچاق سایر کالاها را نیز ارزیابی و اعلام کرده که از این نظر گمرک ایران پس از کشور ژاپن رتبه دوم را کسب کرده است.
این ارزیابی شامل آخرین روش های قاچاق و مسیرهای ترانزیت مواد مخدر و پیش سازها، سوخت، گونه های درحال انقراض، جرائم زیست محیطی، کشفیات مواد نوظهور (NPS)، دارو، کالاهای تقلبی و سایرموارد مرتبط می شود.
گمرک ایران در حالی رتبه دوم را در مبارزه با تخلفات و قاچاق کالا پس از کشور ژاپن کسب کرده که بیشترین امتیازات کشور ژاپن به فعالیت های گمرک این کشور در حوزه مبارزه با تخلفات و تقلبات مالکیت معنوی (IPR) اختصاص دارد.
مرکز اطلاعات منطقه ای سازمان جهانی گمرک (RILO) در تحلیل انواع جرائم و قاچاق سازمان یافته به ارائه روندها ،الگوها و موارد تجارت غیرقانونی در گزارشات خود هم پرداخته است که می تواند به کشورهای عضو در حفظ تجارت قانونمند بین المللی خود کمک شایان توجهی کند.
مرکز اطلاعات و امنیت منطقه ای سازمان جهانی گمرک موسوم به رایلو در عملیات مشترک منطقه ای علیه جرائم سازمان یافته و زیست محیطی ابتکار عمل را بدست گرفته و همه ساله با ارائه عملیاتی از قبیل پروژه ترمیم لایه ازن (Sky Hole) با کنترل و نظارت بر قاچاق و ترانزیت مواد مخرب لایه ازن وضایعات خطرزا، پروژه «سشا»(Sesha) با هدف حمایت از گونه های ناب از چوب و الوار، پروژه«کروکودیل»(Crocodile) مبارزه با قاچاق سیگارت و مواد دخانی، پروژه «ایرنه» (IRENE) قاچاق اسلحه های کوچک از طریق پیک سریع و پست و نیز پروژه «اسمارت کت» (Smart CAT) و (CAT alyst) قاچاق مواد روان گردان و نوظهور به این مهم می پردازد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵