کد مطلب: 104469
 
هشت درصد گاز در پتروشیمی ها
 
معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با بیان اینکه برای استفاده بهینه از منابع ملی نیازمند ظرفیت سازی هستیم، گفت: با وجودی که جایگاه نخست تولید گاز را در دنیا داریم، تنها 8 درصد گاز کشور در صنعت پتروشیمی استفاده می شود.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۳ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۰۹
معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با بیان اینکه برای استفاده بهینه از منابع ملی نیازمند ظرفیت سازی هستیم، گفت: با وجودی که جایگاه نخست تولید گاز را در دنیا داریم، تنها 8 درصد گاز کشور در صنعت پتروشیمی استفاده می شود.

سیدرضا نوروززاده امروز چهارشنبه در همایش 2 روزه مدیران عامل پتروشیمی کشور در تبریز با اعلام اینکه صنعت پتروشیمی سال گذشته با همین میزان سهم از انرژی گاز کشور 24 میلیارد دلار درآمد ارزی داشت، خاطرنشان کرد: در چند واحد پتروشیمی، مشکل تامین خوراک را داریم اما خوراک 90 درصد واحدهای پتروشیمی تامین می شود.
معاون وزیر نفت با بیان اینکه اجرای اصل 44 قانون اساسی در صنعت پتروشیمی هم مشکلاتی ایجاد کرده است، گفت: در خصوصی سازی نیازمند بازنگری هستیم.
نوروززاده همچنین بازنگری در وظایف سازمان های توسعه ای همچون سازمان توسعه و نوسازی صنایع را ضروری دانست و گفت: آفت این سازمان ها بنگاه داری است.
وی گفت: اگر در زمینه اصلاح فرایندهای تولید در صنعت پتروشیمی گام برداریم، خواهیم توانست از پیچ تحریم ها عبور کنیم.
دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی کشور هم با بیان اینکه این صنعت با وجود تحریم به توسعه خود ادامه می دهد، گفت: در جنگ اقتصادی با تدابیر داخلی می توان از توطئه های دشمن جلوگیری کرد.
احمد مهدوی اظهار داشت: ترسی از تحریم ها نداریم، اما مدیریت جزیره ای در کشور چالش زاست.
وی با بیان اینکه به علت کمبود خوراک 10 میلیون تنی واحدهای پتروشیمی درآمد 18 میلیارد دلاری از محل صادرات را از دست داده ایم، گفت: صنعت پتروشیمی در افق 1404 نیازمند سرمایه گذاری 85 میلیارد دلاری است.
مهدوی با بیان اینکه دست هایی درصدد ایجاد خلل در فعالیت صنعت پتروشیمی است، ریسک بالای خطرپذیری، قیمت غیر منطقی خوراک، عرضه قیمت خوراک بین مجتمع ها در بورس و ضمانت های سنگین برای استفاده از منابع فاینانس را از چالش های صنعت پتروشیمی کشور عنوان کرد.
وی با اعلام اینکه 26 درصد صادرات غیرنفتی کشور در دست پتروشیمی هاست، گفت: برای موفقیت در عرصه رقابت جهانی باید موانع موجود رفع شود.
سی امین اجلاس مدیران عامل صنعت پتروشیمی کشور در تبریز در حال برگزاری است.
دوره قبلی این اجلاس پارسال در مشهد مقدس برگزار شد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵