داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 76306
 
از اوباما تا ترامپ؛ از تحسین تا جوک‌گویی
انتخاب ترامپ نشانه چیست؟
 
پیروزی ترامپ در انتخابات آمریکا مسأله‌ای نیست که به سادگی بتوان از کنار آن گذشت. این پیروزی، پیروزی یک فرد در انتخاباتی کوچک و محلی نیست؛ بلکه پیروزی یک ایده، یک برنامه (گیریم برنامه‌ای هنوز ناقص) در بزرگ‌ترین اقتصاد دنیا است.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۲۳
پیروزی ترامپ در انتخابات آمریکا مسأله‌ای نیست که به سادگی بتوان از کنار آن گذشت. این پیروزی، پیروزی یک فرد در انتخاباتی کوچک و محلی نیست؛ بلکه پیروزی یک ایده، یک برنامه (گیریم برنامه‌ای هنوز ناقص) در بزرگ‌ترین اقتصاد دنیا است.
به گزارش نکونیوز، نتیجه انتخابات آمریکا به ابزاری برای جوک‌سازی در دستان عده‌ای تبدیل شده است. این بدترین نحوه نگاه به انتخابات آمریکا است. هشت سال پیش که آمریکایی‌های به تنگ‌آمده از سیاست‌های اقتصادی و نظامی بوش، اوباما را انتخاب کردند در نقاط مختلف دنیا (از جمله برخی از کارشناسان در ایران) با استقبال این انتخاب رفتند.
اکنون وضعیت فرق می‌کند. ترامپ همچون نماد تاریکی در آمریکا و حتی جهان و بعضاً به عنوان یک فاشیست و نژادپرست به تصویر کشیده می‌شود. مسأله صرفاً ان نیست که ترامپ تاریک‌اندیش یا فاشیست است یا نیست. مسأله این است که چرا از دل کشوری ۲۴۰ سال سابقه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری دارد ترامپ بیرون می‌آید؟ افرادی با خلق و خوی ترامپ در تمامی کشورها
انتخاب ترامپ، انتخابی تصادفی نیست. این انتخاب نشان از معضلاتی اقتصادی در جامعه آمریکا دارد که حل‌ناشده باقی مانده‌اند و وجود این معضلات تنها انکار می‌شود. رسانه‌ها و سیاست‌مداران مدتی است که بر روی اثرات بحران اقتصادی سال ۲۰۰۸ سرپوش می‌گذارند. رأی دادن به ترامپ کنار زدن این سرپوش‌ها است.
به وفور یافت می‌شوند، چرا در سال ۲۰۱۶ یکی از آن‌ها باید رهبر بزرگ‌ترین اقتصاد دنیا شود؟
انتخاب ترامپ در وهله اول نشان می‌دهد که آمریکا هنوز از پس‌لرزه‌های بحران اقتصادی سال ۲۰۰۸ خلاصی نیافته است. این بحران ابتدا اوباما (اولین رئیس‌جمهور سیاه‌پوست) را راه کاخ سفید کرد؛ کسی که وعده تغییر می‌داد. سپس جنبش اشغال وال استریت را آفرید. جنبش ۹۹ درصدی‌ها در برنی سندرز در ادامه نماینده خود را یافت. اما حزب دموکرات نتوانست سندرز را به عنوان نماینده خود انتخاب کند و بدین ترتیب که شرایط ظهور ترامپ فراهم شد.
ترامپ هم با وعده تغییر آمده است. او برخلاف اوباما جزئی از دم و دستگاه دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه نیست. او خود را نسبت به تشکیلات حزب جمهوری‌خواه، غریبه می‌داند و متقابلاً تشکیلات این حزب نیز چنین نظری راجع به ترامپ دارند.
قرار گرفتن کلید کاخ سفید در دستان ترامپ نشان می‌دهد که برخلاف ادعای مقامات دولتی در آمریکا این کشور هنوز از دوران طولانی بحران اقتصادی خارج نشده است. این دوران از ۲۰۰۸ آغاز شد و مشخص نیست که پایان چه زمانی باشد. ترامپ آمارهای کاهش بیکاری در آمریکا را دروغ می‌خواند. وی می‌گوید این آمارها عده زیادی بیکار که نسبت به یافتن شغل ناامید شده‌اند را بازتاب نمی‌دهد.
ترامپ برخی شرکت‌های آمریکایی که به سرمایه‌گذاری در چین و سایر کشورها مشغول هستند را «مایه شرمِ» آمریکا می‌داند. ترامپ می‌گوید رویای آمریکایی به کشورهایی نظیر چین «برون‌سپاری» شده است و این حرف‌ها در طیف وسیعی از مردم آمریکا هوادار می‌یابد. جالب این‌جاست که حتی که تخریب گسترده شخصیت ترامپ در رسانه‌ها نیز نتوانست مانع از رأی آوردن وی شود.
انتخاب ترامپ، انتخابی تصادفی نیست. این انتخاب نشان از معضلاتی اقتصادی در جامعه آمریکا دارد که حل‌ناشده باقی مانده‌اند و وجود این معضلات تنها انکار می‌شود. رسانه‌ها و سیاست‌مداران مدتی است که بر روی اثرات بحران اقتصادی سال ۲۰۰۸ سرپوش می‌گذارند. رأی دادن به ترامپ کنار زدن این سرپوش‌ها است. پس از این‌که برخی از گزینه‌ها (مثل اوباما یا سندرز) امتحان شدند، «جامعه آمریکایی» وظیفه کنار زدن سرپوش‌ها را به یک محافظه‌کارِ تمام‌عیار سپرد. ترامپ نشانه چنین وضعیتی است.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵