داخلی باشما خبر
 
کد مطلب: 75866
 
حضور در لیست امید «پولی و رانتی» نبود
 
رئیس ستاد انتخاباتی اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس گذشته گفت: «ساز وکار بستن لیست در تهران آن‌ قدر پیچیده بود و مراحل متعددی داشت که تصمیم‌گیری درباره آن از عهده یک فرد خارج شد. به صورتی که امکان ورد افراد بارانت و رابطه به‌ لیست امید در تهران وجود نداشت.»
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۵۳
رئیس ستاد انتخاباتی اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس گذشته گفت: «ساز وکار بستن لیست در تهران آن‌ قدر پیچیده بود و مراحل متعددی داشت که تصمیم‌گیری درباره آن از عهده یک فرد خارج شد. به صورتی که امکان ورد افراد بارانت و رابطه به‌ لیست امید در تهران وجود نداشت.»

به گزارش ایسنا، روزنامه آرمان امروز نوشت: روز گذشته یکی از فعالان سیاسی اصلاح‌طلب اعلام کرد که برخی با رانت و رابطه وارد لیست امید شده‌اند. هر چند وی چند ساعت بعد انتصاب این خبر به خود را رد کرد اما در مجموع می‌توان پذیرفت که رانت و رابطه در سیاست حرف اول را می‌زند و چیزی نیست که بتوان آن را کتمان کرد. در راس قرار گرفتن این خبر موجب شد که «آرمان امروز» درباره این موضوع با «علی صوفی» رئیس ستاد انتخاباتی اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس گذشته و از اشخاص تاثیرگذار در آرایش و چیدمان لیست امید در تهران به گفت‌وگو بپردازد.

او گفت: «در یک فعالیت وسیع در حد انتخابات مجلس ممکن است در نقاطی از ایران این‌ گونه اتفاقات آن‌ گونه که خانم الهه‌ کولایی اعلام کرده‌اند، رخ‌داده باشد. هر چند بلافاصله این خبر بعد از منتشر شدن در رسانه‌ها از سوی خانم کولایی رد شد، اما بنده به‌ عنوان رئیس ستاد انتخاباتی مجلس اصلاح‌طلبان هیچ‌ گونه گزارشی در این زمینه تا این لحظه دریافت نکرده‌ام. با این‌همه مهم لیست تهران است و این که آیا در لیست تهران کاندیدای اصلاح‌طلب با پول وارد لیست تهران شده‌اند؟ این مورد بعضا در زمان انتخاب هم مطرح شد و فردی ادعا کرده بود که برخی از او پول خواسته‌اند تا در لیست تهران قرار بگیرد اما برای شفاف شدن این موضوع به نظر می‌رسد مردم باید از سازوکار لیست تهران اطلاع پیدا کنند. ساز وکار بستن لیست در تهران آن‌ قدر پیچیده بود و مراحل متعددی داشت که تصمیم‌گیری درباره آن از عهده یک فرد خارج شد. به صورتی که امکان ورد افراد بارانت و رابطه به‌ لیست امید در تهران وجود نداشت.»

او افزود: «در مرحله اول با حضور دوستان اصلاح‌طلب از جمله بنده با افرادی که علاقه‌مند به حضور در لیست اصلاح‌طلبان بودند مصاحبه شد و به افراد نمراتی داده شد. حتی در این مرحله این نمرات تنها به ‌وسیله یک نفر داده نمی‌شد و چند نفر به ‌صورت چرخشی به افراد بعد از مصاحبه نمره می‌دادند. ضمن این که این افرادی هم که با نامزدها مصاحبه می‌کردند و به آنها نمره می‌دادند افرادی نیستند که به راحتی بتوان به آنها اتهام زد. آقای الویری، خانم کولایی، آذر منصوری، شکوری‌راد، راکعی و میرلوحی در این مرحله وظیفه مصاحبه را بر عهده داشتند. یعنی افرادی که می‌توان آنها را «اخلاق‌مدار» نامید. پس در این مرحله هیچ‌گونه دخل و تصرف و رانتی وجود نداشته است. بهتر است گفته شود اساسا وجود رانت در این مرحله امکان نداشت. چون از این نمرات لیست ۱۲۰ نفره بیرون آمد و در لیست ۱۲۰ نفره نمرات نامزدها دسته‌بندی شد و یک لیست ۶۰ نفره از آن لیست قبلی خارج شد و لیست ۶۰ نفره به هیات ‌رئیسه شورای عالی سیاستگذاری ارائه شد که البته من هم به عنوان رئیس ستاد انتخاباتی تهران در آن جلسه حضور داشتم و در آن جلسه نامزدها مورد پالایش قرار گرفتند و لیست ۳۵ نفره از آن جلسه خارج شد. لیست سی‌وپنج نفره به جلسه با حزب اعتدال و توسعه رفت و در آن جلسه که به نمایندگی از دولت بود تعدادی از لیست حذف شدند و تعدادی هم به لیست افزوده شدند که البته قضاوتی بر روی افرادی که توسط حزب اعتدال و توسعه وارد لیست شدند، نداریم. چون به اصرار آن حزب این افراد وارد لیست تهران شدند اما افرادی که توسط شورای عالی وارد لیست شدند به ‌هیچ‌ عنوان با پرداخت پول وارد لیست نشدند.»

صوفی درباره رانت سیاسی برای ورود افراد به لیست امید هم گفت: «رانت سیاسی هم به آن شکل در لیست امید تهران وجود نداشت. حتی خانم فاطمه حسینی هم با توصیه و اعتبار پدرشان به لیست امید وارد نشدند. چون راه برای اعمال توصیه افراد برای قرار گرفتن شخصی در لیست امید بسته بود زیرا از قبل برای خانم‌ها سهمیه یک سومی در نظر گرفته‌شده بود که نه نفر می‌شد و حتی با وجود این مصوبه در شورای عالی این تعداد زن در لیست امید وجود نداشت و تنها به حضور هشت نفر در لیست بسنده شد که نشان می‌دهد حتی سهمیه زنان نیز در لیست از مصوبه کمتر بود.»

او درباره هزینه‌های ستاد انتخاباتی اصلاح‌طلبان در مجلس عنوان کرد: «تمام تلاش ستاد انتخاباتی این بود که هزینه‌های انتخاباتی از «اسپانسرها» گرفته شود. افرادی داوطلبانه بخشی از هزینه‌ها را بر عهده می‌گرفتند. به عنوان‌ مثال بسیاری از هواداران مردمی اصلاحات آپارتمان و مغازه‌های خود را به رایگان در اختیار ستاد انتخاباتی امید قرار می‌دادند. تعداد این افراد و این موارد آن‌ قدر زیاد بود که حتی نمی‌توانستیم پاسخگوی این افراد باشیم و عموما «اسپانسرها» از ستاد گلایه‌مند می‌شدند که چرا از مکانی که آنها در اختیار ستاد تهران قرار داده‌اند، استفاده نمی‌شود.

صوفی به کمک نقدی به ستادهای انتخاباتی نیز اشاره کرد و گفت: «حدود ۳۰۰ میلیون تومان توسط آقای مرعشی به‌حساب ستاد واریز شد که بعدا به حساب کاندیدای حزب کارگزان گذاشته شد و فرد شناخته‌شده‌ای هم حدود ۱۰۰ میلیون به‌ حساب ستاد به‌ صورت نقدی واریز کرد و دیگر هیچ کمک نقدی‌ای به‌حساب واریز نشد تا این که لیست تهران بسته شد و بعد از بستن لیست قرار شد افرادی که در لیست امید تهران بودند نفری ۵۰ میلیون برای هزینه‌های ستادهای انتخاباتی به‌ حساب ستاد تهران واریز کنند که از سی نفر آقای دکتر عارف دو برابر سهم خود را به‌ حساب ستاد انتخاباتی تهران واریز کردند. خانم صفدر حسینی هم سهم خود را پرداخت کرد. همچنین برخی دیگر هم تا سهم پنجاه میلیون را در چند بخش واریز کردند و عده‌ای هم کمتر از سهم خود دادند، با این ‌وجود نصف مبلغی که پیش‌بینی می‌شد تامین نشد و همه این مبالغ در بین مناطق توزیع شد و در ستادهای انتخاباتی خرج شد و صورت آن‌ کاملا موجود است و گزارش آن ‌هم تهیه‌ شده است. در مجموع زیر یک میلیارد در تهران هزینه شد.»
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵