کد مطلب: 63706
 
شمارش معکوس برای افزایش تولید نفت
آیا وعده های زنگنه تحقق می یابد؟
 
با لغو تحریمها، همگان در انتظار اجرایی شدن وعده های وزیر نفت در مورد افزایش تولید نفت هستند؛ وعده هایی که بازخوانی آنها نشان می دهد زنگنه کار دشواری پیش رو دارد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۹:۴۷
با لغو تحریمها، همگان در انتظار اجرایی شدن وعده های وزیر نفت در مورد افزایش تولید نفت هستند؛ وعده هایی که بازخوانی آنها نشان می دهد زنگنه کار دشواری پیش رو دارد.
به گزارش نکونیوز، وزیر نفت هفته ها پیش از آنکه مذاکرات هسته ای به نتیجه برسد و تحریمهای ضد ایرانی لغو شود وعده داده بود میزان صادرات نفت ایران پس از لغو تحریمها بلافاصله ۵۰۰ هزار بشکه در روز و ظرف مدت یک سال، یک میلیون بشکه در روز افزایش یابد. آنگونه که هفته گذشته، هم وزیر نفت و هم مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت اعلام کرده اند، میزان صادرات نفت خام و میعانات گازی ایران در ماه گذشته به ۱ میلیون و ۷۵۰ هزار بشکه در روز رسیده و قرار است به ۲ میلیون بشکه در روز برسد که البته در مرحله بعدی نیز باید باز هم شاهد افزایش ۵۰۰ هزار بشکه صادرات نفت باشیم. اما برخی محدودیتهای پساتحریم همچون موانعی که در مسیر صادرات و همچنین بیمه نفتکشها و حتی نقل و انتقالات مالی مانده، کار صادرات نفت ایران را دشوار کرده و وعده زنگنه را دچار دست انداز کرده است.
اما این تنها یک روی سکه است. شهریور سال ۹۲، زمانی که زنگنه برای کسب رای اعتماد نمایندگان مجلس در پارلمان حاضر شده بود، اعلام کرده بود که حتی در صورت عدم لغو تحریمها، میزان تولید نفت ایران تا سال ۱۳۹۶ به ۵ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه در روز می رسد. البته اگر روند افزایش تولید نفت ایران از سال ۱۳۸۴ هم مانند قبل از آن ادامه می یافت و تحریمها نیز بر ضد ایران اعمال نمی شد شاید هم اکنون به آن میزان تولید رسیده بودیم. اما حال که شاهد کند بودن روند افزایش صادرات نفت هستیم، این نگرانی ایجاد می شود که شاید وعده بزرگ زنگنه درباره افزایش تولید نفت نیز در موعد مقرر عملیاتی نشود و این یک زنگ خطر جدی برای مسوولان است. زنگ خطری که نشان می دهد برای رفع تنگناها و سرعت دادن به روند افزایش تولید و به تبع آن صادرات، نیازمند جدیت بیشتری هستیم تا قبل از آنکه شمارش معکوس به پایان برسد، وعده ها تحقق یابد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵