کد مطلب: 86602
 
چرا تمدید توافق اوپک نتوانست قیمت نفت را بالا ببرد؟
دلایل کاهش 5 درصدی قیمت نفت
 
قیمت نفت دیروز با شگفتی بسیار زیاد ۵ درصد کاهش یافت: موجودی انبارهای نفت در آمریکا برای اولین هفته در ۹ هفته گذشته، به طور غیرمنتظره‌ای، افزایش یافت تا تنها تحول مثبتی که می‌توانست در مجموعه صنعت نفت آمریکا روی دهد هم کنار برود. دوباره این احساس بر بازار نفت حاکم شده که توافق اوپک و غیراوپک، نتوانسته مشکل مازاد عرضه موجود در بازارها را حل کند.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۰۵
قیمت نفت دیروز با شگفتی بسیار زیاد ۵ درصد کاهش یافت: موجودی انبارهای نفت در آمریکا برای اولین هفته در ۹ هفته گذشته، به طور غیرمنتظره‌ای، افزایش یافت تا تنها تحول مثبتی که می‌توانست در مجموعه صنعت نفت آمریکا روی دهد هم کنار برود. دوباره این احساس بر بازار نفت حاکم شده که توافق اوپک و غیراوپک، نتوانسته مشکل مازاد عرضه موجود در بازارها را حل کند.
به گزارش نکونیوز، قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدییت دیروز با کاهش ۵ درصد وارد کانال ۴۵ دلاری شد. قیمت نفت خام پایه آمریکا در ۱۰ روز آخرین فعالیت بازار، ۱۱ درصد کاهش یافته و این نشان‌دهنده وضعیت بغرنج حاکم بر بازار نفت است.
اداره اطلاعات انرژی آمریکا، برخلاف پیش‌بینی‌ها، گزارش داد که موجودی انبارهای تجاری نفت در آمریکا در هفته گذشته ۳.۳ میلیون بشکه افزایش یافته و به ۵۱۳ میلیون بشکه رسیده است. در اولین هفته در ۹ هفته گذشته بود که موجودی انبارهای نفت در آمریکا افزایش می‌یافت.
انستیتو نفت آمریکا برآورد کرده بود که موجودی انبارهای نفت در این کشور در هفته گذشته (هفته منتهی به دوم ژوئن) ۴.۶ میلیون بشکه کاهش بیابد. اما دقیقاً برخلاف این پیش‌بینی، موجودی انبارهای نفت خام در آمریکا افزایش یافت و این امر سقوط قیمت‌ها را در پی داشت.
اداره اطلاعات انرژی آمریکا همچنین گزارش داد که موجودی انبارهای بنزین در این کشور در هفته گذشته ۳ میلیون بشکه افزایش یافته است.
افزایش واردات نفت و کاهش صادرات، علت افزایش موجودی انبارهای نفت در آمریکا بوده است. در حالی که واردات نفت آمریکا از عربستان سعودی در هفته منتهی به دوم ژوئن، ۵۵ درصد کاهش یافته، واردات نفت این کشور از عراق به بالاترین میزان از سال ۲۰۱۲ تاکنون رسیده است.
هدف توافق اوپک این بود که موجودی انبارهای تجاری نفت را به زیر میانگین پنج‌ساله کاهش دهد. با این حال، موجودی انبارهای نفت در آمریکا همچنان حدود ۲۰۰ میلیون بشکه بالاتر از میانگین پنج‌ساله است و این امر فشار بسیار زیادی به بازار نفت وارد کرده است.
احتمالاً ماه‌ها زمان خواهد برد تا در نتیجه اجرای طرح کاهش تولید نفت اوپک و غیراوپک، موجودی انبارهای نفت در کشورهای صنعتی تا سطح میانگین پنج ساله افت کند.
اداره اطلاعات انرژی آمریکا همچنین این هفته پیش‌بینی کرد که تولید نفت آمریکا در سال ۲۰۱۸ به ۱۰ میلیون بشکه در روز خواهد رسید و رکورد تولید نفت خام این کشور در دهه ۱۹۷۰ را خواهد شکست. تولید نفت آمریکا در دهه ۱۹۷۰، بالاترین میزان خود یعنی ۹.۶ میلیون بشکه در روز را تجربه کرده بود.
اداره اطلاعات انرژی آمریکا، همچنین پیش‌بینی کرده است که تولید نفت آمریکا در سال جاری میلادی به ۹.۳ میلیون بشکه در روز برسد.
در پنج ماهی که از اجرای توافق نفتی اوپک و غیراوپک می‌گذرد، صنعت شیل آمریکا بیشترین بهره‌برداری را از افزایش نسبی قیمت نفت انجام داده و فعالیت‌های حفاری در این کشور، رونق قابل توجهی یافته است. تولید نفت خام آمریکا، ۴ هفته متوالی است که در سطوحی بالاتر از ۹.۳ تثبیت شده است.
از سوی دیگر، با افزایش تولید نفت لیبی و نیجریه، تولید نفت اوپک نیز در ماه گذشته میلادی برای نخستین ماه در سال ۲۰۱۷ افزایش یافته است. شرکت رویال داچ شل، وضعیت فورس ماژور حاکم بر صادرات نفت نیجریه را لغو کرده و صادرات نفت این کشور با ظرفیت کامل انجام می‌شود. پلتس میزان تولید نفت اوپک در ماه گذشته میلادی را ۳۲.۱۲ میلیون بشکه در روز اعلام کرده است.
دیروز نفت خام وست تگزاس اینترمدییت کاهش ۲.۴۷ دلاری و نفت خام برنت کاهش ۲.۰۴ دلاری را تجربه کرد. قیمت نفت در حال حاضر به پایین‌ترین میزان در یک ماه گذشته رسیده است.
امروز قیمت نفت، اندکی کمتر از یک درصد افزایش یافته و در حال حاضر نفت خام وست تگزاس اینترمدییت در کانال ۴۶ دلاری و نفت خام برنت در کانال ۴۸ دلاری مبادله می‌شود. 

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵