کد مطلب: 80662
 
مذاکراتی که کمپانی های نفتی را وارد عربستان کرد
روزی تاریخی برای پیوند نفتی آمریکا و عربستان
 
در پی این مذاکرات بود که میان آمریکا و عربستان، مناسبات سیاسی برقرار شد و پس از آن کمپانی های نفتی آمریکا وارد عربستان شدند و به کشف و استخراج نفت پرداختند تا عربستان سعودی که کشوری نفتی نبود، کم کم به بزرگترین تولیدکننده نفت جهان تبدیل شود. هنوز هم تعامل نفتی آمریکا و عربستان که زمینه ساز تعمیق روابط دو کشور شده ادامه دارد
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۰۷

۱۴ فوریه ۱۹۴۵، روزی است که آن را می توان سرآغاز دوستی آمریکا با دولت سعودی و ورود کمپانی های نفتی آمریکا به آن کشور دانست؛ روزی که رقابت آمریکا و انگلیس بر سر نفت خاورمیانه آغاز شد.
به گزارش نکونیوز، تا آن زمان آمریکایی ها نه تنها در خاورمیانه، بلکه در عرصه بین المللی هم به یک قدرت بزرگ تبدیل نشده بودند و بریتانیا، قدرت اصلی محسوب می شد. انگلیسی ها با کشف و تولید نفت در خاورمیانه از جمله در ایران، با استفاده از طلای سیاه، قدرت خود را در جهان دوچندان کردند. اما اکنون نوبت آمریکا بود تا وارد بازی شود و بهترین نقطه برای نفوذ به خاورمیانه و بهره گیری از قدرت نفت، عربستان سعودی بود؛ کشوری که بر خلاف ایران، هنوز در آن زمان تولید نفت در آن آغاز نشده بود.
۱۴ فوریه سال ۱۹۴۵ – ۷۲ سال پیش در چنین روزی - ابن سعود پادشاه کشورسعودی وارد رزمناو آمریکایی کوینسی یا همانUSS Quincy آمریکا در آبهای مصر شد و با روزولت رییس جمهور آمریکا مذاکره کرد. روزولت برای شرکت در مذاکرات سران سه قدرت در یالتا (کریمه) با رزمناو کوینسی تا جزیره مالت (مدیترانه) و از آنجا با هواپیما به کریمه رفته بود زیرا توان هوایی آلمان کاهش یافته بود و نمی توانست به هواپیمای حامل روزولت آسیب برساند. روزولت در بازگشت از کریمه به مالت، با همان کشتی به مصر رفت و با ابن سعود پادشاه عربستان، فاروق پادشاه مصر و هایله سلاسی امپراتور اتیوپی دیدار کرد تا نخستین بذرهای نفوذ آمریکا در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا به زمین ریخته شود.
در پی این مذاکرات بود که میان آمریکا و عربستان، مناسبات سیاسی برقرار شد و پس از آن کمپانی های نفتی آمریکا وارد عربستان شدند و به کشف و استخراج نفت پرداختند تا عربستان سعودی که کشوری نفتی نبود، کم کم به بزرگترین تولیدکننده نفت جهان تبدیل شود. هنوز هم تعامل نفتی آمریکا و عربستان که زمینه ساز تعمیق روابط دو کشور شده ادامه دارد.
چرچيل نخست وزير وقت انگلستان که در يالتا با روزولت مذاکره کرده بود از اقدامات روزولت ناراضی بود زیرا تمایل نداشت آمريکا وارد حوزه نفوذ انگلستان بويژه کشور عربستان سعودي شود که با کمک بریتانیا ایجاد شده بود.
مقامات دولت وقت ایران هم تلویحا ابراز نگرانی کرده بودند که ممکن است وضعیتی در جهان یا منطقه ایجاد شود که واشنگتن بیش از تهران به ریاض نزدیک شود. رادیو تهران همان زمان تحلیل کرده بود که نگرانی از فرارسیدن روزی است که واشنگتن در روابط خود، دولت سعودی را که با شوروی هم همسایه نیست بر ایران مقدّم بدارد. روزنامه ها نوشتند مسئله ایران این است که بر خلاف سعودی، نفت آن در انحصار انگلیسی ها است و کمپانی های آمریکایی امکان ورود و دسترسی به آن را ندارند. با گذشت زمان، اگرچه نفوذ آمریکا در کل منطقه بیشتر شد و کم کم جای انگلیس را هم گرفت، اما همواره توجه آمریکا به دولت سعودی بیش از سایر کشورهای منطقه بوده است. نفت ایران هم در بیش از یکصد سالی از اکتشاف و تولید آن سپری می شود، بیش از همه تحت تاثیر آموزش انگلیس است و به همین دلیل سیستم نفت ایران را به طور عامیانه، انگلیسی و سیستم نفت عربستان را آمریکایی می دانند.
امروز اگرچه تولید نفت آمریکا افزایش یافته و از عربستان هم پیشی گرفته است، اما مصرف بالای سوخت در آمریکا موجب شده همچنان آمریکا به نفت عربستان وابسته بماند. این وابستگی که منجر به تعامل دو کشور شده، در ذخایر مالی عربستان در بانکهای آمریکا نیز مشهود است. آمریکا حاضر نیست بر روی تعاملات مالی سودآور با عربستان سعودی چشم ببندد و به همین دلیل حاضر است کشورهای مسلمانی همچون ایران را که در هیچ حادثه تروریستی در دههای اخیر در دنیا نقشی نداشته اند، تحریم یا صدور ویزا برای آنها را ممنوع کند اما چشم خود را بر روی تروریستهای سعودی که عامل اصلی حوادث متعددی از جمله انفجار برج های دوقلوی نیویورک بوده اند ببندد.
با گذشت ۷۲ سال از دیدار روزولت با ابن سعود، هنوز هم نفت، عامل پیوند دو کشور آمریکا و عربستان است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵