کد مطلب: 75622
 
بازار جهانی نفت در هفته‌ای که گذشت
از حضور برزیل در مذاکرات اوپکی‌ها تا کاهش 4 درصدی قیمت نفت
 
در هفته‌ای که گذشت قیمت نفت به زیر ۵۰ دلار به ازای هر بشکه سقوط کرد و به پایین‌ترین میزان در ۴ هفته گذشته رسید.
تاریخ انتشار : شنبه ۸ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۰۹
در هفته‌ای که گذشت قیمت نفت به زیر ۵۰ دلار به ازای هر بشکه سقوط کرد و به پایین‌ترین میزان در ۴ هفته گذشته رسید.
به گزارش نکونیوز، هفته گذشته هفته خوبی برای قیمت نفت نبود. در حالی که در آخرین روز کاری هفته، کمیته فنی اوپک در وین برای اجرای طرح فریز نفتی تشکیل جلسه داد، قیمت نفت کاهش یافت. قیمت نفت برنت که طول هفته گذشته ۴ درصد کاهش یافت و به پایین‌ترین میزان از ۳۰ سپتامبر تا کنون رسید.
با این حال، در هفته گذشته همه خبرهایی که از بازار جهانی نفت به گوش می‌رسید منفی نبود: قرار است برزیل نیز به مذاکرات اوپکی‌ها در وین ملحق شود و در صورت مقتضی بودن شرایط، به طرح کاهش سطح تولید نفت بپیوندد. روسیه نیز در این مذاکرات حضور خواهد داشت.
برزیل قصد دارد سال آینده میلادی تولید نفت خود را ۲۹۰ هزار بشکه در روز افزایش دهد. چنین افزایشی بیش از رشد تولید نفت در هر کشور عضو اوپک خواهد بود. از این حیث، حضور برزیل در مذاکرات اوپکی‌ها در وین اهمیتی اساسی برای بازار نفت دارد.
یکی از نمایندگان کشورهای عضو اوپک به بلومبرگ گفته است که مذاکرات فنی دیروز اوپکی‌ها به معامله نهایی ختم نشده اما پیشرفت‌هایی داشته است.
برخی از رسانه‌های بزرگ دنیا از هم‌اکنون تصویر منفی‌ای از نتایج مذاکرات کمیته فنی اوپک ارائه می‌دهند و معتقدند که اجرای طرح فریز نفتی بسیار دشوار به نظر می‌رسد.
بلومبرگ بررسی کرده که اگر قرار باشد تولید نفت نیجریه به سطح پیشین‌اش برسد، تولید نفت لیبی در سطح افزایش‌یافته فعلی باقی بماند و ایران، عراق و ونزوئلا نیز تولید نفت خود را در سطح ماه سپتامبر حفظ کنند، سایر اعضای اوپک باید برای رسیدن تولید نفت این سازمان به ۳۳ میلیون بشکه در روز، مجموعاً تولید نفت خود را ۱.۳ میلیون بشکه در روز کاهش دهند.
بلومبرگ حتی سناریوهایی را بررسی کرده که در آن اعضای اوپک (به جز اعضای معاف‌شده از طرح فریز نفتی) باید تولید خود مجموعا ۲ میلیون بشکه در روز کاهش دهند تا سطح تولید نفت این سازمان به ۳۳ میلیون بشکه در روز برسد. بررسی بلومبرگ نشان می‌دهد که در بهترین سناریو عربستان باید تولید نفت خود را تا حدود ۶۰۰ هزار بشکه در روز و در بدترین سناریو تا ۱ میلیون بشکه در روز کاهش دهد.
در هفته گذشته خبرهایی نیز از افزایش تولید نفت در کشورهای غیرعضو اوپک به گوش رسید. مدیر اجرایی بخش بالادستی شرکت انی گفت که تولید نفت از میدان نفتی کاشاغان قزاقستان پیش از پایان سال جاری میلادی به ۲۰۰ هزار بشکه در روز خواهد رسید. افزایش تولید از این میدان عظیم نفتی بارها به تعویق افتاده است.
همچنین در هفته گذشته اعلام شد که سود شرکت اکسان موبیل در سه ماهه سوم سال جاری ۳۸ درصد کاهش یافته است. اکسان موبیل بزرگ‌ترین شرکت نفتی‌ای است که سهام آن در بازار بورس عرضه می‌شود.
در هفته گذشته یک رویداد مهم دیگر نیز به وقوع پیوست و برای نخستین هفته در ۱۷ هفته گذشته، تعداد دکل‌های حفاری نفتی فعال در آمریکا کاهش یافت. شرکت‌های حفاری آمریکایی در هفته منتهی به ۲۸ اکتبر فعالیت دو دکل حفاری نفتی را متوقف کردند. تعداد دکل‌های حفاری نفتی آمریکا در حال حاضر ۴۴۱ عدد است. سال گذشته در چنین هفته‌ای ۵۷۸ دکل حفاری نفتی در آمریکا فعال بودند.
نفت خام وست تگزاس اینترمدییت با قیمت ۴۸ دلار و ۷۰ سنتی کار خود را به پایان برد. قیمت نفت برنت نیز به زیر ۵۰ دلار به ازای هر بشکه رسید. نفت برنت در آخرین روز کاری هفته کاهش قیمت ۷۶ سنتی را تجربه کرد و کار خود را با قیمت ۴۹ دلار و ۷۱ سنت به ازای هر بشکه به پایان رساند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵