کد مطلب: 43122
 
آیا پتروشیمی در نفت در حاشیه قرار دارد؟
وقتی پتروشیمی در سخنان رییس جمهور فراموش شد...
 
نفت و گاز در سخنان رییس جمهور در مراسم سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، حضور پررنگی داشت اما آنچه جالب توجه به نظر می رسید، غیبت پتروشیمی در سخنان رییس جمهور بود.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۰۷
نفت و گاز در سخنان رییس جمهور در مراسم سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، حضور پررنگی داشت اما آنچه جالب توجه به نظر می رسید، غیبت پتروشیمی در سخنان رییس جمهور بود.
به گزارش نکونیوز، دکتر حسن روحانی در سخنان خود پس از راهپیمایی ۲۲ بهمن، دستاوردهای دولت را در حوزه های مختلف برشمرد و بویژه تاکیدی جدی بر نفت و گاز داشت. روحانی با بیان این که در عرصه تولید نفت و گاز، با وجود تحریمها و فشارها پیشرفتهای شگفت‌انگیزی داشته‌ایم، گفت: تولید نفت در یکسال گذشته از ۲.۷ میلیون بشکه در روز به ۲.۹ میلیون بشکه در روز ارتقا یافته است و در تولید گاز با به ثمر نشستن ۵ فاز در پارس جنوبی، تولید روزانه گاز در حال حاضر ۱۰۰ میلیون متر مکعب بیشتر از پارسال است و تا سال آینده نیز ۱۰۰ میلیون متر مکعب دیگر افزایش خواهد یافت. دکتر روحانی همچنین با اشاره به این که در ۱۰ ماه امسال صادرات غیر نفتی کشور در مقایسه با مدت مشابه سال قبل بیش از ۲۴ درصد رشد داشته است، تصریح کرد: صادرات نفتی کشور پارسال ۳۴.۳ میلیارد دلار بود که امسال به ۴۲.۶ میلیارد دلار رسیده است. رییس جمهور حتی به موضوع سوخت رسانی به نیروگاهها هم اشاره کرد و گفت : امسال سهم سوخت مایع در نیروگاهها از ۴۶ درصد به ۳۰ درصد کاهش یافته که این در کم کردن آلودگی شهرهای بزرگ بسیار موثر بوده است. با این وجود، پتروشیمی در سخنان رییس جمهور هیچ جلوه ای نداشت تا این پرسش بار دیگر مطرح شود که آیا در مجموعه وزارت نفت و در سطحی کلان، در دولت، برای پتروشیمی جایگاهی در نظر گرفته شده است؟ از زمان روی کار آمدن دولت جدید، کمتر شاهد توجه به صنعت پتروشیمی در وزارت نفت بوده ایم که این امر شاید بیش از هر چیز از روند خصوصی سازی در صنعت پتروشیمی نشات گرفته باشد که قدرت شرکت ملی صنایع پتروشیمی را نسبت به سه شرکت دیگر زیرمجموعه وزارت نفت به شدت کاهش داده است. این در حالیست که همچنان صنعت پتروشیمی نقش بی بدیلی در صادرات غیر نفتی ایران دارد و کسی نمی تواند این جایگاه برجسته را نادیده بگیرد. با این وجود آنچه از یک سال و نیم گذشته در مجموعه وزارت نفت محسوس است، توجه کمتر به صنعت پتروشیمی و در حاشیه قرار گرفتن آن را به ذهن متبادر می سازد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵