داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 86152
 
رونمایی از سکه جدید 5 هزار ریالی
 
رئیس کل بانک مرکزی از طرح جدید سکه 5 هزار ریالی رونمایی و از توزیع آن در نیمه خردادماه، همزمان با بزرگداشت سالروز رحلت حضرت امام خمینی(ره) خبر داد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۹ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۲۱
رئیس کل بانک مرکزی از طرح جدید سکه 5 هزار ریالی رونمایی و از توزیع آن در نیمه خردادماه، همزمان با بزرگداشت سالروز رحلت حضرت امام خمینی(ره) خبر داد.
به گزارش روز سه شنبه ایرنا از روابط عمومی بانک مرکزی، آیین رونمایی از سکه جدید 5 هزار ریالی که در پایان یکی از نشست های هئیت عامل بانک مرکزی برگزار شد.
ولی اله سیف در این آیین با گرامیداشت یاد بنیانگذار کبیر جمهوری اسلامی گفت: تولید سکه و اسکناس فرصت مناسبی است که جلوه هایی از رهبران تاثیرگذار و بزرگان علم و اندیشه، ایام و مناسبت های ویژه فرهنگ و تاریخ این مرز و بوم در آن استفاده شود.
وی افزود: سکه های یادبود که نمونه ای از آن به همت متخصصان این صنعت در بانک مرکزی تولید و رونمایی شد و در میانه خرداد منتشر خواهد شد، از این دست است.
در این مراسم رئیس کل بانک مرکزی، در خصوص میزان ضرب سکه جدید 5 هزار ریالی گفت: بانک مرکزی مجوز ضرب سکه 5 هزار ریالی رایج با طرح جدید به میزان 20میلیون قطعه را اخذ کرده است که در چهاردهم خرداد ماه سال جاری به مناسبت بزرگداشت سالروز رحلت حضرت امام خمینی (ره )منتشر می‌شود.
وی افزود: در سکه 5 هزار ریالی از همان تصویر حضرت امام در واترمارک اسکناس 10 هزار ریالی جدید، استفاده شده است.
رئیس کل بانک مرکزی همچنین با اشاره به توزیع اسکناس جدید 10 هزار ریالی در نیمه خردادماه و در آستانه سالروز رحلت حضرت امام خمینی (ره ) به خودکفایی بانک مرکزی در تولید مطلس و واترمارک اشاره کرد و گفت: خوشبختانه با تلاش و همت همکاران، بانک مرکزی موفق به تولید واترمارک با طراحی جدید و با کیفیت شده است.
در این آیین از دست اندرکاران این طرح، قدردانی شد.
در طراحی اسکناس جدید 10 هزار ریالی که اواخر سال گذشته حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهوری آن را رونمایی کرد، از نقوش اسلیمی به عنوان نماد فرهنگ و هویت ایرانی- اسلامی بهره گرفته شده است.
در طرح پشت این اسکناس نیز، تصویر آرامگاه حافظ به همراه شعر «هرگز نمیرد آنکه دلش زنده شد به عشق؛ ثبت است بر جریده عالم دوام ما» از اشعار لسان‌الغیب با خطاطی یکی از خطاطان برجسته کشور گنجانده شده است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵