داخلی باشما خبر
۲
 
کد مطلب: 68972
 
حمایت از تولید به هر قیمتی؟!
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۸ تير ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۵۳
-حمایت از تولیدات داخلی نباید به هر هر قیمتی باشد. بر اساس نظریه های اقتصاد بین الملل بخصوص نظریه مزیت نسبی رقابتی، کشورها باید در تولید محصولاتی توجه کنند که در تولیدات آن محصولات نسبت به سایر کشورها دارای مزیت نسبی رقابتی باشند یعنی محصولاتی با قیمت پایین تر و کیفیت بهتر تولید کنند و در بازارهای رقابتی جهان نسبت به رقبا بتوانند رقابت کنند (شرایط بهتری جهت رقابت حضور داشته باشند). اگر نتوانند باید منابع تولید (سرمایه، نیروی انسانی و فناوری) خود را به تولیداتی که دارای مزیت نسبی رقابتی در بازارهای بین الملل هستند اختصاص دهند. طبیعی است در کوتاه مدت بنگاه های اقتصادی که اینگونه توانایی ندارند از صحنه بازار محو می شوند و افراد نیز بیکار می شوند. بعد اتفاقی که می افتد در سطح بنگاههای اقتصادی و در سطح کلان کشورها، در تغییری که در برنامه خود خواهند داد، سرمایه ونیروی انسانی خود را در تولیدات محصولات که دارای مزیت رقابتی دارند اختصاص می دهند نتیجتا تخصص تولید و تخصص کار پیش می اید.
-در صورتیکه حمایت های بی حساب و کتاب از تولیدکنندگان داخلی با هر قیمتی توسط دولتها باشد منافع مصرف کنندگان پیش نمی آید و مصرف کنندگان انتخاب زیادی در خرید محصولات ندارند(باید انچه در بازار توسط تولید کنندگان داخلی هست خریداری نمایند) زیرا ورود کالاهای خارجی محدود شده و موانعی توسط دولت ایجاد شده است که محصولات داخلی با کیفیت ضعیف و قیمت بالا در اختیار مصرف کنندگان قرار می گیرد وقتی محصولات داخلی بتوانند با محصولاتی که از خارج وارد بازار داخلی شده اند رقابت کنند مفهومش این است که صاحبان سرمایه و مدیران ما باید کار و زحمت بیشتر بکشند تا نتیجتا تولیداتشان بتوانند در بازار بدون حمایت دولت رقابت کنند.
-برای اینکه دلسوز تولیدات داخلی باشید باید در عمل نشان دهید که تمام سعی و کوشش خودتان را برای تخصیص درست سرمایه (مطالعات اقتصادی فنی) بهبود کیفیت محصولات با قیمت پایین تر و با فن اوری روز جهان انجام می دهید لذا باید به موضوع تحقیق و توسعه، آموزش و پرورش نیروی انسانی و مدیران حرفه ای، خلاقیت و نواوری اهمیت دهید.
-اگر ما بپذیریم که روزی باید عضو سازمان تجارت جهانی (WTO) شویم باید خودمان را اماده کنیم که محصولات ما بدون حمایت های دولت چه از طریق سوبسید ها و چه از نظر موانع واردات بتوانند توان رقابت در بازارهای داخل و خارج را داشته باشند.
یا تشکر و ارزوی توفیق روز افزون
صدراله البرزی
مدرس،مشاور،پژوهشگر،نویسنده و مترجم
Think differently.Make a difference
University of Southern California and the
University of Washington
Share/Save/Bookmark


مجید مسعودی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۱۳ ۰۸:۵۷:۴۲
با آرزوی سلامتی و موفقیت برای فرهیخته گرانقدر جناب آقای دکتر البرزی
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۰۳ ۲۳:۳۳:۲۱
با سلام و احترام . مباحث عنوان شده برای شرایط عادی کشورها صحیح می باشد . اما آنچه امروز در ایران اساس کار می باشد ، اقتصاد مقاومتی می باشد که این مطالب در آغاز اقتصاد مقاومتی جایگاه عادی خود را ندارد .
 
نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵